مهاجرت به کانادا | ویزای دانشجویی | روشهای مهاجرت | ارزیابی و کارشناسی املاک، آپارتمان، زمین و کارخانه ویژه مهاجرت ، اقامت دائم و سرمایه گذاری جهت ارائه به سفارتخانه های کانادا | کارشناس رسمی دادگستری

ویزای دانشجویی؛ در واقع نوعی اقامت موقت است که امکان تحصیل، زندگی و گاهی کار در آن کشور را به شخص می‌دهد. در واقع ویزای دانشجویی اجازه اقامت کشور مقصد به دانشجوی پذیرفته شده است که در دانشگاه معتبر آن کشور تحصیل کند و با صدور این ویزا دانشجو برای اقامت به هیچ مدرک دیگری نیاز ندارد. شرایط اخذ ویزای دانشجویی در کشورهای مختلف متفاوت است اما اصول کلی در این خصوص وجود دارد که به تشریح آن می‌پردازیم.

بسیاری از خانواده‌ها و یا افراد در سنین مختلف به دنبال ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند به همین دلیل به دنبال راهی برای اخذ ویزای تحصیلی‌اند. تقریبا از سنین پایین می‌توان درخواست ویزای تحصیلی داد مثلا خانوده‌ها می‌توانند برای فرزندان بالای چهار سال خود اقدام به درخواست ویزا کنند. از سوی دیگر در صورتی که بتوانید مجوز حضور در یک دانشگاه خارجی را به دست آورید از این طریق هم می‌توان به ویزای تحصیلی فکر کرد.

مدارک شما از قبیل مدارک دانشگاهی و حتی نامه اساتید مورد قبول شما در آن دانشگاه باید به صورت رسمی ترجمه و تنظیم گردد. با توجه به این که احتمال سوء استفاده در این خصوص وجود دارد و همچنین تقلبی که در ترجمه مدارک صورت می‌گیرد باید حتما از سوی کارشناس رسمی و دفاتر رسمی اقدام به ترجمه شود.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی:

مدارکی که برای درخواست ویزای تحصیلی باید ارائه دهید به کشوری که برای تحصیل انتخاب کرده اید بستگی دارد. هر کشور، بسته به قوانین مهاجرتی خود لیست خاصی از مدارک را برای صدور ویزای تحصیلی از متقاضیان درخواست میکنند. اما تعدادی از مدارک به عنوان لیست عمومی مدارک ویزای تحصیلی هستند که شما قطعا به آنان نیاز دارید:

_ابتدا باید بعد از انتخاب کشور مورد نظر مثلا کانادا به سایت سفارتخانه آن در کشور مبدا سر بزنید و اقدام به دریافت وقت مصاحبه کنید.

_فرمی مینی بر درخواست صور ویزا تهیه و به طور دقیق اطلاعات خواسته شده را در آن وارد نمائید

_اجازه تحصیلی که از دانشگاه مقصد دریافت کرده‌اید را به همراه داشته باشید

_از طریق کارشناسی املاک و دارائی‌ها باید تمکن مالی خود را با یک ترازنامه مالی مهاجرت تنظیم نمائید

_گواهی پایان دوره متوسطه و پیش دانشگاهی

_پاسپورت

ارائه مدارک هویتی

_هرینه پرداخت صدور ویزا

ویزای شینگن:

پیمان شینگن که شامل 26 کشور اروپایی میشود تعین کرده است، که برای ورود به این ناحیه و دریافت ویزای شنگن برای ادامه تحصیل باید حتما دارای ویزای دانشجویی شینگن باشد. شما باید مستنداتی از محل اقامت خود در کشور مقصد ارائه دهید و اثبات کنید که می توانید مخارج زندگی در اتحادیه اروپا را تامین کنید.

یک ویزای کوتاه مدت نود روزه است که به اعتبار آن می‌توانید به بسیاری از کشور‌های اروپایی سفر کنید. بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران برای انجام برنامه‌های خود از این ویزا استفاده می‌کنند.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی:

هزینه دریافت ویزای شینگن نسبت به بسیاری از ویزا‌ها پایین است اما بنا به این که قصد دارید از کدام کشور و به کدام کشور سفر کنید می‌تواند هزینه ویزای شما متغیر باشد. پرداخت هزینه‌ها به سفارتخانه کشور مقصد انجام می‌شود.

برای افراد بالای هیجده سال مدارک تملک مالی شخص بررسی می‌شود. اما برای افراد زیر هیجده سال مدارک مالی سرپرست شخص بررسی میشود و سرپرست تمامی هزینه های تحصیلی و مخارج زندگی وی را تامین می‌کند.

با توجه به این که بسیاری از دانشجویان به دلایل مختلف به دنبال دریافت ویزا‌های مختلف تحصیلی و دانشجویی هستند و گاها اطلاع کافی از این مسئله هم در دسترس نیست پیشنهاد می‌کنیم حتما برای مشاوره و همچنین تهیه مواردی چون تمکن مالی و ترازنامه و ترجمه و تنظیم مدارک لازم از کارشناسان رسمی دادگستری استفاده نمائید.

 

ارزیابی املاک و ارائه ترازنامه مالی مهاجرت ، برای افراد پذیرفته شده از طریق گرین کارت (Green Card)  یا متقاضیان اقامت دائم و سرمایه گذاری جهت ارائه به سفارتخانه های کانادا ، استرالیا و آمریکا ... به زبان انگلیسی با اخذ تاییدیه های کانون کارشناسان رسمی دادگستری و وزارت خارجه و قوه قضائیه ( گزارش نهایی به همراه 7 مورد تایید مورد نیاز )

 

 

ارائه گزارش کارشناسی در خصوص :
 

* ) ارزیابی املاک و تهیه ترازنامه مالی مهاجرت ، اقامت دائم و سرمایه گذاری جهت ارائه به سفارتخانه های کانادا ، استرالیا و آمریکا ... به زبان انگلیسی با اخذ تاییدیه های کانون کارشناسان رسمی دادگستری و وزارت خارجه و قوه قضائیه
 
 
* ) ارزیابی و کارشناسی زمین ، ساختمان ، آپارتمان ، اراضی ، ابنیه ، مصالح ساختمانی توسط کارشناس رسمی دادگستری در کلیه استانها و معرفی کارشناس رسمی سایر رشته های مورد نیاز مقیم هر استان

 
* ) ارزیابی و ارائه گزارش کارشناسی در خصوص املاک و دارائیهای متقاضیان گشایش اعتبارات اسنادی (LC) در بازرگانی و تجارت بین المللی ، واردات و صادرات ، ترهین ، وثیقه املاک جهت اخذ اعتبار از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری

* ) نقشه‌برداری ، مساحی و تعیین حدود و تعیین موقعیت
* ) تعیین حقوق کسب و پیشه و تجارت و سرقفلی
* ) رسیدگی به مقادیر کار و صورت وضعیت ساختمان
* ) تطبیق نقشه‌های ساختمانی با وضعیت محل و بنا
* ) رسیدگی به موارد اختلاف بین کارفرمایان و پیمانکاران و مشاورین
* ) رسیدگی و بررسی صورت وضعیت پیمانها و برآورد پروژه های عمرانی
* ) مطالعه پرونده ثبتی و پیاده نمودن پلاک مورد نظر و تشخیص حدود
* ) تشخیص حدود ثبتی و ارائه نظر در مورد اختلافات ثبتی و تفکیک و افراز املاک
* ) نقشه‌برداری و پیاده کردن محدوده املاک بر روی نقشه‌هوائی
* ) تهیه نقشه برای املاک فاقد طول و ابعاد جهت ارائه به دفاتر شهرداریها
* ) بررسی و تعیین میزان خسارت و علت خسارت و قدمت املاک
* ) برآورد هزینه های اجرا و تعیین و تعدیل اجاره بهاء

 

******************************
سید مهرداد جوادی
کارشناس رسمی دادگستری

 

| مهاجرت به کانادا | روشهای مهاجرت |

 

مهاجرت تجاری
 

سرمایه گذاران

کارآفرینان

خویش کارفرمایان

مهاجرت سرمایه گذاران، مدیران، و صاحبان بیزنس

هدف از برنامه مهاجرت تجاری کانادا جذب صاحبان باتجربه و موفق تجارت ها و مشاغل آزاد است. دولت کانادا معتقد است این افراد می توانند نقشی مهم و سازنده در پیشرفت اقتصادی کانادا داشته باشند. اشخاصی که می‌توانند تحت برنامه مهاجر تجاری برای اقامت در کانادا اقدام کنند به سه دسته مجزا تقسیم می‌شوند که هریک قوانین خاص خود را دارا هستند. این سه دسته و شرایط هرکدام عبارتند از:

 

سرمایه‌گذاران (Investors)

 

 

برای اینکه بتوانید به عنوان یک مهاجر سرمایه گذار ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت کنید، باید شرایط زیر را احراز نمایید:

 • دارا بودن حداقل 2 سال سابقه کار تجاری ( این سابقه کار می تواند به شکل اداره حداقل 5 کارمند یا کارگر تمام وقت برای یک مدت حداقل 2 ساله در طی 5 سال پیش از اقدام به مهاجرت، مدیریت بیزنسی مورد تایید به مدت حد اقل 2 سال در طی دوره 5 ساله پیش از اقدام به مهاجرت، و یا ترکیبی از این دو باشد).
 • داشتن دارایی خالص (منقول و غیر منقول) به میزان حداقل 1,600,000 دلار کانادا (به تنهایی و یا در جمع با دارایی همسر همراه‌) که به صورت قانونی کسب شده است و تمایل به سرمایه‌گذاری 800,000 دلار از این دارایی در کانادا. این مبلغ به مدت 5 سال در اختیار دولت کانادا قرار می گیرد و دولت کانادا برگشت اصل پول به سرمایه گذار را پس از دوره 5 ساله تضمین می کند. (امکان استفاده از تسهیلات شرکتهای سرمایه‌گذاری معتبر برای فراهم کردن مبلغ سرمایه‌گذاری وجود دارد.)
 • پول و سرمایه کافی برای تامین مخارج زندگی در کانادا و حمایت از خود و خانواده خود پس از ورود  به کانادا، در اختیار دارید.
 • کسب حداقل 35 امتیاز بر اساس سیستم امتیازدهی و گزینش مهاجران تجاری
 • قبولی در معاینات پزشکی و تحقیقات امنیتی

 

کارآفرینان (Entrepreneurs)

افرادی که تجربه بیزنسی داشته و با تکیه بر این تجربه و سرمایه خود قادرند در کانادا شغل ایجاد کرده و تملک و اداره کسب و کاری به عهده بگیرند، می توانند به عنوان کارآفرین برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. برای اینکه بتوانید به عنوان کارآفرین ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • دارا بودن حداقل 2 سال تجربه کار تجاری (این سابقه کار می تواند به شکل اداره و مالکیت کسب و کار و بیزنسی واجد شرایط به مدت حداقل 2 سال باشد).
 • تملک دارایی خالص (منقول و غیر منقول)  به میزان حداقل 300,000 دلار کانادا (به تنهایی و یا در جمع با دارایی همسر همراه‌). این دارایی باید به صورت قانونی کسب شده باشد.
 • کسب حداقل 35 امتیاز بر اساس سیستم امتیازدهی و گزینش مهاجران تجاری
 • قبولی در معاینات پزشکی و تحقیقات امنیتی

ویزای اقامت کارآفرینان دارای شرط تجاری و یا اصطلاحا ویزای مشروط بوده و این افراد باید در طی سه سال پس از اقامت دائم‌شان در کانادا حداقل برای یک مدت یک ساله شرایط زیر را احراز کنند:

 • حداقل 33 درصد از کل سهام یک بیزنس کانادایی مورد تأیید را در اختیار بگیرند.
 • در مدیریت بنگاه اقتصادی مذکور فعالانه و به صورت مداوم مشارکت داشته باشند.
 • حداقل یک فرصت شغلی تمام وقت را برای یک شهروند یا مقیم کانادا ( البته شخصی غیر از خود کارآفرین و یا اعضای خانواده وی) فراهم آورند.

اگر فردی که به عنوان کارآفرین به کانادا مهاجرت کرده است نتواند این شرایط را تحقق بخشد ممکن است اقامت دائم کانادا را از دست بدهد.   توجه: اداره مهاجرت کانادا به منظور کاهش زمان رسیدگی به تقاضاهای مهاجرت از طریق کارآفرینی فدرال تا اطلاع ثانوی این روش مهاجرتی را به حالت تعلیق درآورده است اما روشهای کارآفرینی ایالتی و نیز روش کارآفرینی استان کبک کماکان فعال بوده و پذیرای پرونده متقاضیان جدید هستند.   افراد خود اشتغال یا خویش‌کارفرمایان (Self-employed persons)   فرد خود اشتغال یا به عبارتی خویش‌کارفرما کسی است که بتواند با تکیه بر تجربه کاری مناسب و مرتبط خود پس از ورود به کانادا شغلی برای خود ایجاد کند و به واسطه درآمد این شغل هزینه‌های زندگی خود و خانواده خود را در کانادا پوشش دهد. منظور از تجربه کاری مناسب و مرتبط در اینجا تجربه در زمینه های فرهنگی، ورزشی، ویا مزرعه‌داری و کشاورزی است. نویسندگان تراز اول، هنرمندان تراز اول و قهرمانانی که دارای سابقه شرکت و کسب مقام در مسابقات ورزشی ملی یا بین‌المللی هستند و قادرند در زمینه ورزش تخصصی خود در کانادا به مربی‌گری پرداخته، باشگاه ورزشی دایر کرده، ویا در مسابقات جهانی شرکت کنند، ممکن است ممکن است واجد شرایط اقدام تحت این گروه مهاجرتی باشند. افراد خود اشتغال نیز مانند سایر  مهاجران تجاری باید حداقل 35 امتیاز در سیستم امتیازدهی و گزینش مهاجران تجاری کسب نموده و نیز از نظر معاینات پزشکی یا تحقیقات امنیتی بدون مشکل باشند.    پول و سرمایه لازم در بدو ورود به کانادا   متقاضی باید نشان دهد که پول کافی برای تامین مخارج زندگی در کانادا و حمایت از خود و خانواده خود پس از ورود به کانادا را در اختیار دارد. این پول را نمی توان از شخص دیگری قرض گرفت و متقاضی باید هنگام ارسال تقاضانامه خود و با استفاده از مدارک مالی نشان دهد که مبلغ مورد نیاز را در اختیار دارد. مبلغ پول با توجه به تعداد افراد خانواده متفاوت و به قرار زیر است (این مبالغ هر ساله به روز می شود):

بیزنس مورد تایید

منظور از بیزنس مورد تایید در برنامه مهاجرت تجاری، بیزنسی است که در طی سال مورد بررسی دوشرط از شروط  زیررا برآورده کند:

 • حداقل دو فرصت شغلی تمام وقت در طول سال ایجاد کرده باشد
 • فروش سالانه ای معادل حداقل  500,000 دلار کانادا را نشان دهد
 • دارای سود خالص سالانه ای معادل حداقل  50,000 دلار کانادا باشد
 • میزان دارایی خالص آن از 125,000 دلار کانادا کمتر نباشد

توجه داشته باشید که اعداد فوق با فرض اینکه 100 درصد سهم بیزنس مورد نظر در مالکیت متقاضی است محاسبه شده اند و اگر سهم متقاضی در شرکت کمتر از 100 در صد باشد اعداد فوق باتوجه به این میزان، مطابق جدول زیر، تغییر می‌کند:

 

 

بیزنس کانادایی مورد تایید منظور از بیزنس کانادایی مورد تایید بیزنسی است که در طی هر سال از سه سالی که مورد بررسی قرار می‌گیرد دوشرط از شروط زیررا برآورده کند:

 • حداقل دو فرصت شغلی تمام وقت در طول سال ایجاد کند.
 • فروش سالانه ای معادل حداقل  250,000 دلار کانادا باشد.
 • دارای سود خالص سالانه ای معادل حداقل  25,000 دلار کانادا باشد.
 • میزان دارایی خالص آن از 125,000 دلار کانادا کمتر نباشد .

توجه داشته باشید که اعداد فوق با فرض اینکه 100 درصد سهم بیزنس مورد نظر در مالکیت متقاضی است محاسبه شده و اگر سهم متقاضی کمتر از 100 در صد باشد اعداد فوق باتوجه به میزان سهم، مطابق جدول زیر افزایش می یابند.

 

سیستم امتیازدهی و گزینش مهاجران تجاری

برای اینکه به عنوان مهاجر تجاری موفق به دریافت ویزای اقامت دائم کانادا شوید باید حداقل 35 امتیاز از سیستم امتیاز دهی و گزینش مهاجران تجاری کسب کنید.. در این سیتم توانایی های شما بر اساس 5 فاکتور فهرست شده در جدول زیر ارزشیابی شده و امتیاز تان محاسبه می گردد. با کلیک کردن بر هر فاکتور می توانید مطالب و اطلاعات مربوط به فاکتور مورد نظر را مشاهده کنید.

معیار گزینش

حداکثر امتیاز

تحصیلات و مدارج علمی

25

تجربه بیزنسی

35

سن

10

میزان تسلط بر زبان

24

وفق پذیری

6

 

 

تحصیلات و مدارج علمی

 

 

 

تجربه کار تجاری

 

 

سن

 

 

میزان تسلط بر زبانهای فرانسه و انگلیسی

حداکثر امتیازی که از فاکتور زبان می‌توانید کسب کنید 24 امتیاز است. اگر با هر دو زبان انگلیسی و فرانسه آشنا بوده و یا بر آنها تسلط دارید می‌بایستی یکی از آنها را که کار با آن برایتان آسان تر است و  تسلط بیشتری بر آن دارید ، به عنوان زبان اول و دیگری را به عنوان زبان دوم برگزینید و اگر تنها با یکی از این دو زبان آشنا هستید، آن زبان زبان رسمی اول شما محسوب شده و  تنها امتیاز مربوط به زبان اول را کسب خواهید کرد.
در هر زبان  با توجه به مدرک معتبری که ارائه می‌دهید چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن شما  در سه سطح مقدماتی ، خوب و عالی سطح بندی شده و با توجه به جداول زیر امتیاز کسب می‌کنید:

زبان اول

 

قابل ذکر است که با داشتن مهارت مقدماتی حداکثر 2 امتیاز می توان از این قسمت کسب کرد.

 

زبان دوم

 

قابل ذکر است که با داشتن مهارت مقدماتی حداکثر 2 امتیاز می توان از این قسمت کسب کرد.

 

 

وفق پذیری - سرمایه گذاران و کارآفرینان

 

وفق پذیری - خویش‌کارفرمایان

کسانی که به عنوان خویش کارفرما برای ویزای اقامت دائم کاناد اقدام کرده اند می توانند حد اکثر 6 امتیاز به واسطه قابلیت وفق پذیری کسب کنند. این 6 امتیاز از طریق ترکیبی از موارد زیر قابل دستیابی است:

 

 

این نکته قابل ذکر است که حداکثر6 امتیاز را می‌توان از این معیار کسب کرد. است یعنی حتی اگر در بیش از 2 مورد از موارد سازگاری حائز شرایط باشید، تنها 6 امتیاز دریافت می‌نمایید.

 

 

 

مهاجرت از طریق تخصص و حرفه (Skilled Workers)

ارزیابی رایگان - مهاجرت متخصصین
سیستم امتیاز دهی و گزینش مهاجران متخصص لیست جدید مشاغل مورد نیاز کانادا

 

اگر تخصص، تحصیلات، تجربه و میزان تسلط شما بر زبان انگلیسی یا فرانسه به حدی است که قادرید در کانادا مشغول به کار شده و مخارج خود و افراد خانواده خود را تامین کنید، می‌توانید تحت گروه مهاجرتی نیروی کار متخصص برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایید. برای اینکه بتوانید به عنوان نیروی کار متخصص جهت ویزای اقامت دائم کانادا اقدام کنید باید یکی از شرایط زیر را، به عنوان شرط اولیه پذیرش درخواست، احراز کنید:

 • پیشنهاد کار معتبر و تایید شده از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید؛ یا
 • در طی 10 سال گذشته حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت در یک یا تعداد بیشتری از مشاغل فهرست شده در جدول زیر را در اختیار دارید:

(جدول زیر لیستی است که در تاریخ 26 ژوئن (جون) سال 2010 اعلام شد و تا پایان ماه جون سال 2011 دارای اعتبار است. مشاغل جدیدی که در تاریخ 26 جون سال 2010 به لیست مشاغل موردنیاز اضافه شده اند در جدول زیر با فونت پررنگ تر مشخص شده اند- کسانی که قبل از تاریخ 26 جون 2010  اقدام کرده اند تقاضایشان بر اساس لیست قدیم بررسی می گردد)

توجه: در 26 ژوئن (جون) 2011 اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که لیست مشاغل برای سال 2011 بدون تغییر باقی خواهد ماند اما ظرفیت از 1000 پرونده در هر عنوان شغلی به 500 پرونده کاهش یافت.

 

 

عنوان شغل به فارسی

کد NOC و عنوان شغل به انگلیسی

مدیران شاغل در بخش خدمات غذایی و رستوران‌ها

0631: Restaurant and Food Service Managers

مدیران شاغل در صنایع تولیدی مادر (صنایع زیربنایی - بجز کشاورزی)

Primary Production Managers (Except Agriculture) : 0811

متخصصین ارائه دهنده خدمات تجاری به مدیران

Professional Occupations in Business Services to Management : 1122

کارشناسان ارزیابی خسارت در ادارات و مراکز بیمه

1233: Insurance Adjusters and Claims Examiners

زیست شناسان و محققان رشته های مرتبط با بیولوژی

2121: Biologists and Related Scientists

کارشناسان و مهندسان معماری

2151: Architects

پزشکان متخصص

3111: Specialist Physicians

پزشکان عمومی و خانواده

3112: General Practitioners and Family Physicians

دندانپزشکان

3113: Dentists

داروسازان

3131: Pharmacists

فیزیوتراپ‌ها

3142: Physiotherapists

پرستاران دارای مجوز

3152: Registered Nurses

تکنسین های رادیوگرافی و رادیو درمانی

3215: Medical Radiation Technologists

متخصصین بهداشت دهان و دندان

Dental Hygienists & Dental Therapists: 3222

پرستاران قراردادی دارای مجوز

3233: Licensed Practical Nurses

روانشناسان

4151: Psychologist

مددکاران اجتماعی

4152: Social Worker

سر آشپزها

6241: Chefs

آشپزها

6242: Cooks

سرپرستان و سوپروایزرهای صنایع جوب و نجاری

7215: Contractors and Supervisors, Carpentry Trades

سرپرستان و سوپروایزرهای صنایع مکانیکی

Contractors and Supervisors, Mechanic Trades: 7216

برقکاران ( به غیر از برقکاران صنعتی و برق قدرت)

7241: Electricians (Except Industrial and Power System)

برقکاران صنعتی

7242: Industrial Electricians

لوله کش ها

7251: Plumbers

جوشکاران و کاربران ماشینهای جوشکاری

7265: Welders and Related Machine Operators

مکانیک ماشین آلات سنگین

7312: Heavy-Duty Equipment Mechanics

کاربران جرثقیل

7371: Crane Operators

معدن چی – حفاری و انفجار- کاوش سطح – اکتشاف و سازه

7372: Drillers and Blasters – Surface Mining, Quarrying and Construction

سوپروایزران  و سرپرستان  اکتشاف  نفت و گاز و خدمات جانبی

8222: Supervisors, Oil and Gas Drilling and Service

 

توجه داشته باشید که فهرست فوق در 26 ژوئن سال 2010  منتشر شد و ممکن است هر زمانی در آینده و بر اساس نیازهای بازار کار کانادا تغییر کند.

اگر یکی از شرایط ذکر شده را دارا باشید می توانید درخواست خود را ارسال کنید. آنگاه شرایط شما بر اساس 6 فاکتور گزینشی تعیین شده در سیستم امتیازدهی و گزینش مهاجران متخصص مورد بررسی قرار می گیرد. این فاکتورها عبارتند از تحصیلات و مدارج علمی، میزان تسلط بر زبان‌های انگلیسی و فرانسه ، تجربه کار، سن، داشتن پیشنهاد تایید شده کار از کارفرمایی در کانادا و قابلیت وفق پذیری. برای اینکه ثابت شود به عنوان نیروی کار متخصص واجد شرایط لازم جهت اقامت در کانادا هستید ‌باید ازاین سیستم حداقل 67 امتیاز را کسب نمایید و همچنین با ارائه مدارک مالی نشان دهید پول و سرمایه لازم جهت تامین مخارج زندگی تا زمان یافتن کار مناسب  درکانادا را دارید. نیروهای کار متخصص نیز همانند سایر متقاضیان مهاجرت به کانادا باید در معاینات پزشکی شرکت کرده و از نظر تحقیقات امنیتی نیز مشکلی نداشته باشند.

 

سیستم امتیازدهی و گزینش مهاجران متخصص
اگر متقاضی اقامت دائم در کانادا از طریق تخصص و حرفه هستید باید حداقل امتیاز لازم (در حال حاضر 67 امتیاز) را از این  سیستم امتیازدهی کسب کنید. این سیستم که به طور مفصل در این جا مورد بحث و بررسی قرارخواهد گرفت بر اساس 6 فاکتور امتیازات شما را محاسبه می‌نماید. شما می‌توانید با مطالعه این مطالب امتیازات خود را محاسبه نمایید و یا با استفاده از امکان ارزیابی رایگان سایت ما انجام این کار را به ما بسپارید. شش فاکتوری که امتیازات بر اساس آنها محاسبه می‌گردند، عبارتند از:

تحصیلات و مدارج علمی

بیشترین امتیازی که از این قسمت می‌توانید کسب نمایید 25 امتیاز است.

 

میزان تسلط بر زبان‌های فرانسه و انگلیسی
حداکثر امتیازی که از فاکتور زبان می‌توانید کسب کنید 24 امتیاز است.اگر با هر دو زبان انگلیسی و فرانسه آشنا بوده و یا بر آنها تسلط دارید می‌بایستی یکی از آنها را که کار با آن برایتان آسان تر است و تسلط بیشتری بر آن دارید، به عنوان زبان اول و دیگری را به عنوان زبان دوم برگزینید و اگر تنها با یکی از این دو زبان آشنا هستید، آن زبان زبان رسمی اول شما محسوب شده و تنها امتیاز مربوط به زبان اول را کسب خواهید کرد.
در هر زبان با توجه به مدرک معتبری که ارائه می‌دهید چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن شما در سه سطح مقدماتی، خوب و عالی سطح بندی شده و با توجه به جدول زیر امتیاز کسب می‌کنید:        زبان اول

قابل ذکر است که اگر مهارت های زبان رسمی اول شما در سطح مقدماتی باشد حداکثر 2 امتیاز می‌توانید کسب کنید و در صورت نداشتن مهارت از این قسمت امتیازی کسب نخواهید کرد.     زبان دوم قابل ذکر است که اگر مهارت های زبان رسمی دوم شما در سطح مقدماتی باشد حداکثر 2 امتیاز می‌توانید کسب کنید و در صورتی که در زبان دوم هیچگونه مهارتی نداشته باشید از این قسمت امتیازی کسب نخواهید کرد.
برای اینکه سطح توانمندی‌های زبانی خود را به اثبات برسانید باید در آزمون IELTS (برای زبان انگلیسی) با TEF (برای زبان فرانسه) شرکت کرده و نتیجه آزمون را به اداره شهروندی و مهاجرت کانادا ارسال نمایید. جداولی که در زیر مشاهده می فرمایید ریز نمرات مورد نیاز برای کسب امتیازات اختصاص داده  شده در سطوح مختلف مهارت‌های زبانی را برای  آزمون های مورد نظر خلاصه کرده اند:

 

 

تجربه کار برای اینکه بتوانید به عنوان نیروی کار متخصص اقامت کانادا را کسب کنید باید در 10 سال گذشته حداقل یک سال تجربه کار تمام وقت (یا معادل نیمه وقت آن) در یک یا تعداد بیشتری از عناوین فهرست 29 شغل مورد نیاز داشته باشید. عنوان شغلی شما باید در فهرست NOC  موجود و نوع و سطح مهارت شغل مورد نظر بر اساس این فهرست یکی از سطوح 0  ( مشاغل مدیریتی) ، A  ( مشاغلی که   به آموزش دانشگاهی نیاز دارند)، و یا B  ( مشاغل فنی و حرفه ای که کارآموزی و یا آموزش درکالج های فنی حرفه ای نیاز دارند) باشد.

بنابراین داشتن حداقل یک سال تجربه کاری الزامی است و دارا بودن سابقه کاری بیشتر امتیازات بیشتری را به همراه دارد که مطابق جدول زیر قابل محاسبه است:

 

سن

فاکتور چهارم سن شما در زمان ارائه فرم تقاضانامه است که بر اساس جدول زیر قابل محاسبه است. حداکثر امتیازی که از این قسمت می‌توانید کسب کنید 10 امتیاز می‌باشد.


پیشنهاد قطعی و تایید شده کار در کانادا   در صورت داشتن پیشنهاد قطعی کار و یاداشتن اجازه کار موقت در کانادا می‌توانید از این فاکتور 10 امتیاز کسب کنید. حالت های محتمل به قرار زیر است:

 • به موجب یک ویزای کار موقت در کانادا هستید و مجوز کارتان در زمان ارائه فرم تقاصانامه و در زمان صدور ویزای اقامت دائم دارای اعتبار است. علاوه بر این باید از کارفرمای کنونی خود پیشنهاد کاری بیانگر استخدام شما در صورت صدور ویزای اقامت دائم در اختیار داشته باشید.
 • شما خارج از کانادا هستید و ازیک کارفرمای کانادایی پیشنهاد قطعی کاری تمام وقت، که به تأیید اداره توسعه منابع انسانی و مهارت‌های کانادا   (HRSDC ) رسیده است، در دست دارید. بعلاوه باید تمامی نیازمندی‌ها و استانداردهای عنوان شغلی مورد نظر را دارا باشید.

 

توجه داشته باشید که در هر دو حالت فوق باید کاری که به آن مشغول هستید یا کاری که کارفرما پیشنهاد نموده است مورد تأیید اداره توسعه منابع انسانی و مهارت‌های کانادا باشد (البته به استثنای مشاغلی که به موجب برخی توافقنامه‌های بین‌المللی مثل NAFTA, CCFTA , GATS و استثنائات دیگر از کسب تأییدیه این مرکز معاف هستند.)


وفق پذیری

ششمین و یا به عبارتی آخرین فاکتوری که در ارزیابی متقاضی مؤثر است مواردی هستند که قابلیت سازگاری یا وفق پذیری وی با زندگی در کانادا را افزایش می‌دهند. کسانی که به عنوان نیروی کار متخصص برای ویزای اقامت دائم کاناد اقدام کرده اند می توانند حد اکثر 10 امتیاز به واسطه قابلیت وفق پذیری کسب کنند. این 10 امتیاز از طریق ترکیبی از موارد زیر قابل دستیابی است:

 

 

 

 


منظور از خویشاوند درجه یک در جدول فوق عبارتست از پدر و مادر، پدربزرگ و مادر بزرگ، فرزندان و نوه ها، برادر و خواهر، عمه، عمو، خاله، دایی برادرزاده و خواهر زاده.

قابل ذکر است که حداکثر امتیازی که می‌توانید از فاکتور وفق پذیری دریافت کنید 10 امتیاز است یعنی حتی اگر در بیش از 2 مورد از موارد سازگاری حائز شرایط باشید، تنها 10 امتیاز دریافت می‌نمایید.

پول و سرمایه لازم در بدو ورود به کانادا - مهاجران متخصص

متقاضی باید نشان دهد که پول کافی برای تامین مخارج زندگی در کانادا و حمایت از خود و خانواده خود پس از ورود  به کانادا را در اختیار دارد. این پول را نمی توان از شخص دیگری قرض گرفت و متقاضی باید هنگام ارسال تقاضانامه خود و با استفاده از مدارک مالی نشان دهد که مبلغ مورد نیاز را در اختیار دارد. میزان حداقل سرمایه مورد نیاز با توجه به تعداد افراد خانواده متفاوت و مطابق جدول زیر است (این مبالغ هر ساله به روز می شود).

 

 

مهاجرت خویشاوندی

اسپانسر کردن همسر و فرزندان وابسته

اسپانسر کردن پدر، مادر، پدربزرگ، مادر بزرگ، و سایر خویشاوندان

شهروندان کانادایی و کسانی که اقامت دائم این کشور را کسب کرده‌اند در صورتی که خداقل 18 سال سن داشته باشند و از توانایی مالی و درآمد مناسبی در کانادا بر خوردار باشند می‌تواند ضمانت همسر و فرزندان خود را به عهده گرفته و زمینه مهاجرت آنها را نیز به کانادا فراهم کنند ( یا اصطلاحا اسپانسر آنها شوند). در زمان اقدام برای مهاجرت خویشاوندی همسر وفرزندان اسپانسر کننده می‌توانند در خارج از کانادا باشند و یا در کانادا (حتی به شکل غیر قانونی) حضور داشته باشند.

امکان اسپانسر کردن خویشاوندان دیگر نظیر، پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، برادر، خواهر، برادرزاده، خواهرزاده و نوه‌های دختری یا پسری نیز تحت شرایطی که در ادامه شرح داده خواهد شد وجود دارد.

شرایط اسپانسر
اسپانسر کننده باید بالای 18 سال سن داشته باشد و مقیم دائم یا شهروند کانادا باشد. وی همچنین باید با امضای یک قرارداد حمایت مالی اسپانسر شوندگان را بر عهده بگیرد. اسپانسر حمایت مالی همسر خود را برای 3 سال، فرزندان را برای مدت 10 سال ( یا تا سن 25 سالگی، هرکدام که زودتر اتفاق بیافتد)، و سایر خویشاوندان را برای 3 تا 10 سال (بسته به سن خویشاوند و با توجه به نسبت او با اسپانسر کننده) متعهد می‌شود. اسپانسر شونده (شوندگان) نیز با امضای قرارداد مذکور متعهد می‌شود تمام سعی خود برای تامین مخارج زندگی خود در کانادا به کار بندد ( خویشاوندان زیر 22 سال نیازی به امضای قرارداد ندارند).
اگر کسی تمام شرایط فوق را احراز کند ولی یکی از موارد زیر در موردش صدق کند، واجد شرایط شناخته نشده و نمی تواند اسپانسر همسر، فرزندان، یا خویشاوندان خود شود:

 • در گذشته تعهد خود مبنی بر حمایت مالی از اسپانسر شونده دیگری را نقض کرده باشد؛
 • از پرداخت خرجی یا نفقه‌ای که از طرف دادگاه ملزم به پرداخت آن بوده است سرباز زده باشد؛
 • به دلیلی غیر از معلولیت در حال دریافت کمک از دولت باشد؛
 • دارای سابقه محکومیت جنایی باشد (البته واجد شرایط بودن متقاضی در این مورد به نوع محکومیت و اینکه چه مدت زمانی از وقوع جرم می‌گذرد و آیا حکم عفوی صادر شده است یا خیر بستگی دارد)؛
 • در پرداخت وام‌های مهاجرتی کوتاهی کرده باشد؛
 • در زندان باشد؛
 • در گذشته اعلام ورشکستگی کرده و هنوز به حالت عادی برنگشته باشد؛

 

 

 

اسپانسر کردن همسر و فرزند

 • همسر: در مهاجرت خویشاوندی عنوان همسر (زن یا شوهر) به کسی اطلاق می شود که قانونا با اسپانسر کننده ازدواج کرده است. اگر ازدواج در کانادا صورت گرفته باشد باید گواهی ازدواج صادر شده توسط ایالت یا منطقه مربوطه ارائه شود و چنانچه ازدواج در کشوری غیر از کانادا صورت گرفته باشد باید از نظر قوانین آن کشور و نیز قوانین کانادا معتبر و قانونی باشد. سن همسر نباید از 16 سال کمتر باشد و اسپانسر کننده یا همسر وی نباید از زمان ازدواج با یکدیگر با شخص دیگری ازدواج کرده و یا بیش از یک سال جدای از هم زندگی کرده باشند.
 • فرزند: تنها فرزندان وابسته را می توان برای مهاجرت به کانادا اسپانسر کرد. عنوان "وابسته" زمانی به یک فرزند اطلاق می شود که وی مجرد بوده و کوچک تر از 22 سال سن داشته باشد. البته فرزندانی که متاهل‌اند یا سنی بالای 22 سال دارند را نیز می توان اسپانسر کرد به شرطی که:
  • از زمان ازدواج یا از زمان رسیدن به سن 22 سالگی دانش‌آموز یا دانشجوی تمام وقت بوده و از نظر مالی به والدین وابسته  باشند؛ یا
  • از زمان رسیدن به سن 22 سالگی به دلیل معلولیت و ناتوانی جسمی از نظر مالی به والدین متکی و وابسته باشند.

 

اسپانسر کردن سایر خویشاوندان

بجز همسرو فرزندان برخی دیگر از خویشاوندان را نیز می‌توان برای دریافت اقامت دائم کانادا اسپانسر کرد. این خویشاوندان عبارتند از:

 • پدر و مادر
 • پدر بزرگ و مادر بزرگ
 • برادران، خواهران، برادرزادگان، خواهرزادگان، و نوادگان دختری و پسری. ( این خویشاوندان در صورتی که یتیم، زیر 18 سال، و مجرد باشند واجد شرایط اسپانسر شدن هستند)
 • هر خویشاوند دیگری غیر از موارد ذکر شده با هر شرایط سنی به شرطی که اسپانسر کننده همسر، فرزند، مادر، پدر، برادر، خواهر، پدربزرگ، مادربزرگ، عمو، عمه، خاله، دایی، خواهرزاده، و برادرزاده‌ای که از طریق مهاجرت خویشاوندی بتوان اسپانسر کرد نداشته باشد و همچنین هیچ خویشاوندی که شهروند کانادا یا مقیم دائم این کشور باشد را نیز نداشته باشد

 

 

exp-co1