سامانه سجام سیستم جامع اطلاعات مردمی

سجام چیست؟ بهتر است با پاسخ به این پرسش یادداشت آغاز شود. وقتی از سجام سخن می‌گوییم در واقع منظور ما می‌تواند دو سامانه مجزا و متفاوت باشد. اولی سامانه سجام بورس که مربوط به اطلاعات مشتریان است و مخفف سامانه جامع اطلاعات مشتریان. این سامانه برای دسترسی بهتر کارگزاری‌ها و همچنین افراد مختلف به بازار سرمایه است و ثبت نام در آن هم از طریق سایت پروفایل سجام امکان پذیر است.

اما سامانه سجام قوه قضائیه هم با همین نام اما مخفف سامانه اطلاعات جامع مردمی است. بنابراین این دو سایت با کاویژه و اهداف مختلفی راه اندازی شده اند. در این مقاله قصد بررسی سامانه دوم را داریم به همین منظور هم مباحثی در خصوص اهداف ایجاد آن و همچنین نوع اطلاعات بارگذاری شده و امنیت آن ارائه خواهیم کرد.

سجام یک سامانه کاملا محرمانه و در عین حال کاملا عمومی است که هدف آن پیشگیری از وقوع جرم توسط افراد و سازمان‌های مختلف است. در واقع سامانه سجام تلاشی است برای نظارت بیشتر مردم بر امور جامعه که می‌تواند مسئولین و یا سایر افراد باشد.

پیشگیری از وقوع جرم در قانون بر عهده قوه قضائیه است. یکی از بهترین‌ راه‌های جلوگیری از این جرم‌ها هم کسب اطلاعات موثق و از سوی دیگر گسترده است. این نظارت ممکن نمی‌شود مگر آن که مردم نقش پررنگی در ارائه اطلاعات در خصوص جرم‌های مختلف داشته باشند.

متاسفانه جرائم مختلفی در مناطق مختلف کشور اعم از شهر و روستا و حاشیه و مرکز شهر اتفاق می‌افتد. این جرایم از یک سو می‌توانند آثار اقتصادی زیادی داشته باشند مانند تولیدات غیر قانونی و یا غیر بهداشتی و یا قاچاق و از سوی دیگر مشکلات فرهنگی و اجتماعی ایجاد می‌کنند مانند بزه‌کاری، ایجاد گروه‌های آشوب گر و غیره.

بنابراین هدف از ایجاد سجام جلوگیری از بروز جرم‌هایی در مراکز دولتی و غیر دولتی و در سطح شهر و خیابان‌هاست. جرایمی مانند، قاچاق، سوء استفاده‌های مالی، دزدی، توزیع مواد مخدر، اخلال در نظم اقتصادی از طریق احتکار و سایر روش‌ها، توزیع مشروبات الکلی و اذیت و آزار و بر هم زدن نظم عمومی.

بنابراین هدف از سجام استفاده از ظرفیت‌های مردمی به عنوان شهروندان آگاه، جهت پیشگیری از وقوع جرم در سطوح مختلف است. برای ثبت نام در این سامانه می‌توانید از طریق سایت سجام و با ورود اطلاعاتی هویتی خود و قبول قوانین و مقررات آن به صورت افتخاری در ایجاد فضایی بهتر برای زندگی مشارکت نمائید.

اطلاعاتی که افراد مختلف در خصوص تخلفات درج می‌کنند بلافاصه توسط مسئولین و ضابطین قضائی پیگیری و بررسی می‌گردد. اطلاعات افراد به صورت محرمانه باقی می‌ماند و نگرانی در خصوص افشای اطلاعات وجود نخواهد داشت. از دیگر اهداف این سامانه نیز جلوگیری از انجام اعمال خودسرانه در مبارزه با جرایم است که در قوانین و مقررات ثبت نام این سایت هم بر آن تاکید شده است.

قوه قضائیه در راستای توسعه امور و همچنین آشنایی بیشتر افراد و نهاد‌ها با سیستم جامع اطلاعات مردمی اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی هم کرده است. این دوره‌ها در شهر‌ها و محله‌های مختلف برگزار شده است. در بسیاری از مدارس هم این طرح‌ها اجرا شده است. هدف از ایجاد و انجام این طرح‌ها هم آشنایی اقشار مختلف با جرایم و جلوگیری از وقوع آن است.

در صورتی که هر فرد به عنوان یک شهروند مسئول اقدام به محافظت و نظارت بر جامعه خود چ در سطح مسئولین و نهاد‌های دولتی و چه در خصوص مبارزه با آفات اجتماعی بپردازد، قطعا علاوه بر انجام وظایف شهروندی خود، زمینه ایجاد یک جامعه مطلوب و قانون مدار را فراهم نموده است.