لزوم استفاده از کارشناس رسمی دادگستری جهت تعیین قیمت در بازار ملتهب مسکن

این روز‌ها قیمت املاک نقل همه محافل شده است. عده‌ای از چند برابر شدن قیمت املاک می‌گویند و بعضی‌ها هم از رکود شدید و افت معاملاتی در حوزه املاک صحبت می‌کنند. آن چه بدیهی است افزایش قیمت بسیار زیاد مسکن از یک سو و رکود کم سابقه از سوی دیگر است. در  چنین وضعیتی هر چند تمایل به خرید بسیار کاهش یافته و بنابر گزارش‌ها به کمتر از پنجاه درصد رسیده است اما معاملات متوقف نشده و با توجه به پیش بینی‌هایی که افراد در خصوص آینده بازار مسکن دارند خرید و فروش‌ها کماکان ادامه دارد.

با توجه به نرخ صعودی قیمت مسکن در ماه‌های گذشته می‌توان ادعا کرد که شاخص و معیار مناسبی برای افزایش قیمت در بسیاری از مناطق وجود نداشته و افزایش قیمت در بسیاری موراد کاملا جنبه ذهنی، احساسی و سودگرایانه پیدا کرده است. از سوی دیگر همواره در بازار ملتهب مسکن افرادی چه خریدار و چه فروشنده‌ها درصدد کسب بیشترین سود هستند، ممکن است دست به اعمال غیر قانونی هم بزنند. فروش آپارتمان به افراد مختلف، جعل سند، استعلام‌های دروغین، فروش املاک دیگران و ده‌ها مورد دیگر معمولا در بازار ناپایدار مسکن زمینه طرح و اجرای بیشتری پیدا می‌کنند چرا که با عنوان کردن قیمت های وسوسه انگیز خریداران را ترغیب به انجام یک معامله به اصطلاح به صرفه می‌کنند.

دعاوی حقوقی در این زمینه آن قدر افزایش پیدا کرده و حجم کلاهبرداری آن قدر زیاد بوده که مسئولان را به فکر راه و چاره‌ای برای جلوگیری از مشکلات مذکور کرده است. در بعضی از معاملات ملکی بیش از پنجاه میلیارد کلاهبرداری صورت گرفته و در موراد متعددی همه تلاش‌های افراد برای خرید یک خانه بر باد رفته است.

اما چگونه می‌توان مانع کلاهبرداری در بازار مسکن شد؟ و یا چگونه می‌توان با اطمینان خاطر صاحب یک ملک شد اعم از خانه، زمین، مغازه، مرکز تجاری و زراعی و غیره. بسیاری از افراد بهترین راه خرید و فروش را مراجعه به دفاتر املاک می‌دانند و عده‌ای هم به دلیل هزینه‌های قابل توجهی که املاکی‌ها دریافت می‌کنند از مراجعه به آنان خودداری می‌کنند.

خرید ملک چه به صورت مستقیم و بی واسطه باشد و چه با کمک کارشناس املاک همواره با مشکلاتی روبرو بوده است و حتی دعاوی در خصوص عملکرد دفاتر املاک در انجام معاملات به وجود آمده است و کلاهبرداری‌هایی در این زمینه صورت گرفته است. اما از سوی دیگر هنگامی که افراد برای خرید یک آپارتمان و یا ویلا اقدام می‌کنند، معیار‌هایی برای خرید در نظر دارند. این معیار‌ها می‌تواند موقعیت مکانی ملک، امکان تغییر کاربری، عمر بنا، نوع سازه و بسیاری از شاخص‌های دیگر باشد. گاهی روند خرید ملک به درستی صورت می‌گیرد اما به دلیل ارزیابی اشتباه ملک از لحاظ موقعیت، نوع سازه، و تعیین قدمت مشکلات بسیار زیادی برای خریدار ایجاد می‌شود که همه این موراد ناشی از عدم ارزیابی و یا ارزیابی نادرست وضعیت ملک است.

بنابراین بی توجهی و یا اطمینان به افراد نامعتبر و غیر کارشناس در خرید ملک ممکن است با هزینه‌های بسیار زیادی همراه شود از خریدن یک ملک نامناسب بگیریم تا از دست رفتن همه پس انداز‌ها و سرمایه گذاری‌ها. به همین دلیل با توجه به بازار ناپایدار املاک و لزوم تعیین قیمت مسکن و سایر املاک و همچنین الزام در بررسی مدارک و مستندات ملکی و انجام استعلام در خصوص مالک یا مالکین و وضعیت ملک خرید و فروش ملک تنها با نامه کارشناس رسمی دادگستری صورت می‌گیرد و در صورت فقدان این نامه فرآیند نقل و انتقال سند انجام نخواهد شد.

برای کسب اطلاع بیشتر در این خصوص و مشاوره و ارزیابی املاک خود جهت خرید و فروش می‌توانید با کارشناسان رسمی ما تماس حاصل فرمایید. کارشناسان املاک ما در همه شهر‌ها آماده ارائه خدمات در خصوص ارزیابی قیمت و وضعیت املاک و صدور نامه رسمی جهت انجام مراحل معاملاتی هستند.