معافیت مالیاتی | کارشناس رسمی دادگستری

مالیات؛ نوعی هزینه اجتماعی است که شهروندان باید در راستای بهره مندی از منابع و امکانات یک کشور پرداخت کنند تا از طریق آن جایگزینی منابع و امکانات مصرف شده فراهم شود. مالیات انواع متفاوتی دارد: مالیات بر در آمد، مالیات بر دارایی که زیر مجموع مالیات مستقیم قرار می‌گیرد و مالیات ارزش افزوده که زیر مجموعه مالیات غیر مستقیم است.

تجدید ارزیابی دارای‌ها:

بر اساس معیار های حسابداری سود انباشته هر سال با توجه به انتقال مازاد تجدید ارز یابی، به سود انباشته و سود قابل تقسیم بین سهام داران تغییری نخواهد کرد. زمانی که رکود حاکم باعث کاهش سود همه بنگاها شود به دنبال آن اعتبار آنها نزد نهاد های مالی کم می‌شود. این مسئله باعث مشکلات مالی و کم شدن سود آن‌ها می‌شود.

در شرایط کاهش سود تنها راهکار افزایش حقوق صاحبان سهام را، افزایش سرمایه می‌داند که موجب شود نقدینگی به شرکت وارد شود تا شاید مشکلات را بر طرف کند. اما بحران نقدینگی باعث شده که افزایش سرمایه از طریق نقدینگی وجود نداشته باشد. به روز رسانی داراییها شاید باعث شود که سهام این شرکت مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گیرد. اگر هیچکدام از این عوامل اتفاق نیفتد، شرکت در حالت زیان ده باقی می ماند، در این صورت شرکت با ماده 141 روبرو می‌شود و به نقطه اول خود باز می‌گردد. در این روش دارایی‌ها به روز می‌شود و ارزش شرکت افزایش می‌یابد و باعث مورد اقبال قرار گرفتن در بازار سرمایه می‌شود.

تجدید ارزیابی‌ها با توجه موارد مذکور موجبات تعیین قیمت جدید دارائی‌ها را ایجاد می‌کند. این دارائی‌ها که معمولا اموال عینی و قابل مشاهده شرکت‌ها هستند را شامل می‌شود برای مثال حق سرقفلی در تجدید ارزیابی مورد محاسبه قرار نمی‌گیرد و در صورتی که برند و مجوز و مواردی از این قبیل هم وجود داشته باشد تابع قوانین خاصی خواهد بود. برای مثال اگر مورد تجدید ارزیابی یک شرکت فن آوری باشد کل دارائی‌هائی‌های غیر منقول آن مانند زمین، ساختمان و یا تجهیزات مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. همواره چون شرکت‌ها دارائی‌های متفاوتی در اختیار دارند امر کارشناسی هم دشوار می‌شود به همین دلیل مجموعه کارشناسان ما تجدید ارزیابی شرکت‌ها را به صوت تیمی انجام داده تا برای مثال ارزیابی زمین توسط کارشناسان راه و ساختمان و ارزیابی تجهیزات کامپیوتری هم توسط متخصصان حوزه فناوری صورت گیرد.

شفافیت در تجدید ارزیابی مسئله‌ای بسیار مهم است. از آن جا که احتمال دارد بسیاری از شرکت‌ها به دلیل فرار از ورشکستگی اقدام به تجدید ارزیابی کنند همواره احتمال بروز نقص در گزارش‌های تجدید ارزیابی وجود دارد که می‌تواند اتهامات زیادی را متوجه شرکت کند به همین دلیل هم عمدتا از کارشناسان رسمی در این زمینه استفاده می‌شود.

معافیت مالیاتی از تجدید ارزیابی دارایی ها:

طبق بخشنامه تجدید ارزنامه دارایی ها، در صورت تطابق نداشتن پایان سال مالی با پایان سال شمسی مالیاتی؛ چنان چه با انتقال مازاد حاصل از تجدید ارز یابی به حساب افزایش سرمایه در طی دوره مالی، مشمول برخورداری از تبصره 10 قانون بودجه کل کشور خواهد شد.

در صورتی که مازاد تجدید ارزیابی به حساب سود سرمایه واریز گردد این مورد مشمول مالیات نخواهد بود. (مواردی نیز حول تعارض معافیت مالیاتی وجود دارد که در یادداشت دیگری به آن پرداخته‌ایم.) در این بخشنامه آمده است شناسایی کردن و ثبت مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها و حداکثر زمان برای انتقال مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به حساب ثبت سرمایه و ثبت افزایش سرمایه در اداره ثبت شرکت ها جهت منتفع شدن شرکتها مشمول ماده 114 خواهد شد.

این ماده در خصوص تصمیم‌گیری درباره انحلال و یا اداکه کار شرکت است که توسط مجمع عمومی باید مورد بررسی قرار بگیرد.

برای هر طبقه از دارایی‌ها باید از کارشناسان دادگستری استفاده کرد. در صورتی که شرکت های دولتی و شرکت های غیر دولتی که سرمایه آن‌ها بین اشخاص زیادی مشترک است، باید برای ارزیابی دارایی‌ها و جلوگیری از هر خطا و اشتباهی از کارشناسان رسمی دادگستری استفاده کنند.

 

معافیت مالیلتی ویژه شرکتها سال 90

آیین نامه اجرایی جزء «ب» بند (78) قانون بودجه سال 1390 کل کشور

ماده2ـ بنگاههای اقتصادی که از ابتدای سال 1385 تا پایان سال 1389 اقدام به تجدید ارزیابی داراییهای خود ننموده اند، در صورتی که با رعایت مقررات قانونی و مفاد این آیین نامه، داراییهای خود را در سال 1390 تجدید ارزیابی نموده و مازاد حاصل از آن را به حساب سرمایه منظور نمایند، از شمول مالیات در سال 1390 معاف خواهند بود.

 

سید مهرداد جوادی
کارشناس رسمی دادگستری

تهران - بلوار میرداماد - تقاطع نفت جنوبی - شماره 268 - واحد 5تلفـن :                  30 86 25 22
.                            38 86 25 22
.                            98 11 76 22
.                            96 11 76 22


فکس :                 49 86 25 22
.                            95 11 76 22


پیغام گیر :            97 11 76 22


همراه 1 :             3060 - 315 - 0912
همراه 2 :             3060 - 315 - 0919


خدمات ارزیابی و ثبتی ویژه شرکتها و افزایش سرمایه (ارزیابی دارائیها ، املاک ، دفاتر، کارخانجات) به صورت پکیج انجام تمام مراحل امور کارشناسی ، اداری و مالی ، حسابداری و حسابرسی رسمی توسط کارشناسان رسمی و تهیه گزارشات خاص ادارات کل دارائی تنظیم اظهارنامه مالیاتی و دفاتر قانونی و موسسات طبق آیین‌‌نامه تحریر دفاتر قانونی و همچنین تکمیل اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده

  • ارزیابی و کارشناسی زمین ، ساختمان ، آپارتمان ، اراضی ، ابنیه ، مصالح ساختمانی توسط کارشناس رسمی دادگستری در کلیه استانها و معرفی کارشناس رسمی سایر رشته های مورد نیاز مقیم هر استان
  • ارزیابی و ارائه گزارش کارشناسی در خصوص املاک و دارائیهای متقاضیان نمایندگی فروش شرکت ها، گشایش اعتبارات اسنادی (LC) در بازرگانی و تجارت بین المللی ، واردات و صادرات ، ترهین ، وثیقه املاک جهت اخذ اعتبار از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری
  • ارزیابی املاک و تهیه ترازنامه مالی حسابرسی،  جهت مهاجرت و سرمایه گذاری بین المللی ویژه سفارتخانه های کانادا ، استرالیا و آمریکا ... به زبان انگلیسی با اخذ تاییدیه های کانون کارشناسان رسمی دادگستری و وزارت خارجه و قوه قضائیه ( 7 مورد تایید مورد نیاز )   تمامی رشته ها و صلاحیت ها در کل کشور

 

 

سایت:

کارشناس رسمی دادگستری - Official Expert of Justice