رعایت پدافند غیرعامل در ساخت و ساز | کارشناس رسمی دادگستری | راه و ساختمان و نقشه برداری

رعایت پدافند غیرعامل در ساخت و ساز
در تهدیدات نظامی با استفاده از فناوری‌های نوین جنگی اقدام به تخریب ساختمانها اقدام می‌شود، لذا ضروری است تا برای مقابله با تهدیدات نظامی در ساختمان‌های کشور تمهیداتی اندیشیده شود...
برای کاهش آسیب پذیری، تبدیل برنامه‌ها به زیرساخت‌ها و استفاده از ادبیات مهندسی تمام تاسیسات، طرح‌ها و پروژه‌های کشور که دارای اهمیت باشند، ملاحظات پدافند غیرعامل در آن‌ها اعمال می‌شود. رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در صنعت ساختمان به دنبال کنترل و مدیریت تهدیدات می‌باشیم. غلامرضا جلالی در دومین همایش ملی فناوری نوین صنعت ساختمان و اولین نمایشگاه بین‌المللی صنعتی سازی و فناوری‌های نوین صنعت ساختمان در مشهد، افزود: تهدیدات در صنعت ساختمان به دو دسته تهدیدات با منشاء طبیعی و انسانی تقسیم می‌شود.
وی تهدیداتی نظیر سیل و زلزله را از تهدیدات با منشاء طبیعی در صنعت ساختمان یاد کرد و اظهار داشت: این تهدیدات تا حدی توسط دانش بشری شناسایی و کنترل شده است. وی با اشاره به اینکه تهدیدات با منشاء انسانی نیز به دو دسته نظامی و صنعتی تقسیم می‌شود، تصریح کرد: نباید از جنگ گریزی داشت چرا که جنگ بخشی از اتفاقاتی است که رخ خواهد داد همانند جنگ هشت ساله دفاع مقدس که علیه ملت ایران تحمیل شد. وی با بیان اینکه تاریخ جنگ‌ها نشان از تلفات زیاد انسان‌ها دارد، به کشته شدن 70 میلیون نفر در جنگ جهانی دوم اشاره و تصریح کرد: در جنگ هشت ساله دفاع مقدس 61 نقطه مورد تجاوز دشمن قرار گرفت.
رییس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به اینکه در پس از انقلاب اسلامی در منطقه 12 جنگ رخ داده است، بیان کرد: باید برای کاهش خسارت و تلفات در جنگ‌ها به صنعت ساختمان سازی یک نگاه منطقی را اعمال کنیم. جلالی در ادامه یادآور شد: در تهدیدات نظامی با استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های نوین اقدام به تخریب یک ساختمان اقدام می‌شود، لذا ضروری است تا برای مقابله با تهدیدات نظامی در ساختمان‌های کشور تمهیداتی اندیشیده شود. وی به جنگ 33 روزه اسراییل علیه لبنان اشاره کرد و افزود: در این جنگ 135 هزار واحد مسکونی تا 70 درصد و 25 هزار واحد مسکونی نیز تا 100 درصد منهدم شدند. وی تلفات نظامی و غیرنظامی جنگ 33 روزه اسراییل علیه لبنان را به ترتیب 70 و 4500 نفر دانست و یادآور شد: زمانی که تهاجم نظامی مهندسی شده است، باید برای دفاع نیز مهندسی عمل کنیم.
رییس سازمان پدافند غیرعامل در خصوص افزایش پایداری در شهرهای کشور، ادامه داد: طراحی شهرها برای تهدیدات با منشاء انسانی مانند جنگ به گونه‌ای نیست که ظرف چند ساعت تخلیه شهر انجام شود. جلالی در خاتمه طرح ریزی برای کاهش آسیب پذیری، تبدیل برنامه‌ها به زیرساخت‌ها و استفاده از ادبیات مهندسی را از سطوح پدافند غیرعامل کشور دانست و خاطرنشان کرد: تمام تاسیسات، طرح‌ها و پروژه‌هایی که دارای اهمیت باشند، ملاحظات پدافند غیرعامل در آن‌ها اعمال می‌شود.