افزایش عمر ساختمان ها | کارشناس رسمی دادگستری | راه و ساختمان و نقشه برداری

ضرورت افزایش عمر ساختمان ها به 100 سال

نخستین همایش توسعه دهندگان پروژه‌های مسکن و ساختمان ایران با حضور بیش از 40 تشکل تأثیرگذار صنعت ساختمان کشور، مسئولان دولتی و مدیران بخش خصوصی برگزار شد...

اولین همایش توسعه دهندگان پروژه‌های مسکن و ساختمان ایران به همت شبکه اطلاع رسانی صنوف و مسکن ایران (صما)، آغاز به کار کرد.
به گزارش ایلنا، نخستین همایش توسعه دهندگان پروژه‌های مسکن و ساختمان ایران با حضور بیش از ?? تشکل تأثیرگذار صنعت ساختمان کشور، مسئولان دولتی و مدیران بخش خصوصی برگزار شد.
جایگاه Developer‌ها در صنعت ساختمان، تشکیل شورای هم اندیشی اتاق فکر صنعت ساختمان، مسکن مهر، بافت‌های فرسوده و چالش‌های پیش رو از نگاه بخش خصوصی و دلایل اجرا نشدن مقررات ملی در صنعت ساختمان (صنعتی سازی ساختمان)، محورهای اصلی این همایش را تشکیل می‌دهند.
همچنین بررسی جایگاه و نقش صنعت ساختمان در به بار نشستن سال جهاد اقتصادی به همراه برگزاری شورای هم اندیشی اتاق فکر صنعت ساختمان از رویدادهای مهم برگزاری نخستین همایش توسعه دهندگان پروژه‌های مسکن و ساختمان ایران است.
سابقه ?? ساله Developers در کشور
دبیر اولین گردهمایی بزرگ تشکل‌های صنفی و مهندسی صنعت ساختمان کشور در ابتدا با اشاره به سابقه ?? ساله فعالیت حرفه‌ای توسعه دهندگان مسکن و ساختمان کشور گفت: توسعه دهندگی در وهله نخست به معنای ایجاد فرصتی برای بررسی و رفع مشکلات اساسی بخش خصوصی است.
سعید ظریف افزود: هدف از برگزاری این گردهمایی تمرکز بر جایگاه Developer‌ها در صنعت ساختمان و رفع چالش‌های موجود در مسیر ارتقای جایگاه این صنعت است.
وی خاطر نشان کرد: مخاطبان این همایش نه تنها صاحبان صنعت ساختمان بلکه عموم مردم هستند.
ظریف گفت: عدم ایجاد شورای هم اندیشی اتاق فکر صنعت ساختمان در بدنه بخش خصوصی باعث شده است که این صنعت نتواند به جایگاه واقعی و والای خود دست یابد.
مسکن مهر، ثمره برنامه ریزی‌های دولت نهم
رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران در ادامه برگزاری مراسم افتتاحیه اولین گردهمایی بزرگ تشکل‌های صنفی و مهندسی صنعت ساختمان کشور گفت: یکی از اهداف عمده برگزاری این همایش ارائه فرآیند اجرایی و چگونگی شکل گیری روند اجرای پروژه‌های گسترده مسکن است.
ایرج رهبر افزود: تفکر و هم اندیشی لازمه آغاز گام نخست اجرای یک طرح یعنی تحقیق و بررسی است.
وی تصریح کرد: نیاز به منابع مالی و نیروی انسانی برای اجرای کار مهم‌ترین ابزار مورد نیاز برای اجرای طرح‌های ساختمانی است که توسعه دهنده (Developer) عهده دار تأمین بخشی از این نیاز مهم است.
وی با اشاره به مفهوم ثمره بخشی به عنوان مرحل? نهایی اجرای طرح‌های ساخت و ساز تاکید کرد: مسکن مهر ثمر? تلاش‌ها و برنامه ریزی‌های صورت گرفته وزیر سابق مسکن و شهرسازی در دولت نهم است.
رهبر با تأکید بر روند موفقیت آمیز مسکن مهر در کشور خاطر نشان کرد: ساخت واحدهای مسکونی مهر افتخار ملی ماست و اجرای چنین طرحی با حجم و گستردگی کنونی در طول تاریخ بی‌نظیر بوده است.
وی صنعت ساختمان و مسکن را یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در امور سیاسی کشور‌ها عنوان کرد و گفت: طرح بزرگ دیگری که پس از مسکن مهر باید مورد توجه قرار گیرد، اجرای ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده و احیای بافت‌های قدیمی درون شهرهاست.
رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران تصریح کرد: با توجه به اینکه، در حال حاضر بخش قابل توجهی از مساحت شهرهای کشور توسط بافت فرسوده احاطه شده است نوسازی بافت‌های فرسوده از اولویت‌های کاری ما محسوب می‌شود.
رهبر گفت: افزایش طول عمر ساختمان‌ها به بیش از ??? سال به منظور استفاده بهینه و جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه ملی کشور از جمله اهدافی است که در اولین گردهمایی بزرگ تشکل‌های صنفی و مهندسی صنعت ساختمان دنبال می‌شود.
مسکن، موتور محرکه اقتصاد کشور
همچنین وزیر سابق مسکن و شهرسازی در جمع فعالان صنعت ساختمان کشور با اشاره به نقش کاربردی همایش توسعه دهندگان در رفع مشکلات این صنعت تصریح کرد: در حال حاضر، صنعت ساختمان موتور محرکه اقتصاد کشور است.
محمد سعیدی کیا افزود: استفاده از دیدگاه‌های متخصصان و فعالان بخش خصوصی و راهکارهای ارائه شده از سوی آن‌ها راهنمای بزرگی برای تصمیم گیری سیاستگزاران کشور است.
وی اظهار امیدواری کرد: انسان همواره رو به پیشرفت است و برگزاری این گردهمایی‌ها و کاربرد نتایج نهایی حاصل از آن می‌تواند مسکن و ساختمان کشور را به جایگاه رفیعی برساند