حمایت نظام مهندسی از صنعتـی‌ سازی
سید مهدی هاشمی در مراسم افتتاح دومین همایش ملی فناوری نوین صنعت ساختمان و اولین نمایشگاه بین‌المللی صنعتی سازی و فناوری‌های نوین صنعت ساختمان که در محل تالار همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: صنعتی سازی یکی از راهکارهای بحران برون رفت در تولید مسکن کشور است. وی تصریح کرد: باید با صنعتی سازی، افزایش عمر بناها، مقاوم و سبک سازی و جلوگیری از تخریب‌های زود‌رس ساختمان‌ها، منابع ملی را ارتقا بخشید و سطح رفاهی را تا حد قابل قبولی افزایش داد.
به گفته رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، در کنار بحث ارتقا و کیفیت و با استفاده از مبانی نظری و علمی باید صنعتی سازی را در ساختمان بومی سازی کرد. هاشمی با اشاره به اینکه باید متناسب با فرهنگ و اقلیم‌های مناطق مختلف عرضه و تقاضا در بخش ساختمان را سامان بخشید، یادآور شد: استفاده از تجربیات گذشته و عزم ملی در تولید مواد اولیه مورد نیاز فرآیند صنعتی سازی صنعت ساختمان از دیگر ملزومات موفقیت در این بخش است. وی تاکید کرد: باید ضمن حمایت و افزایش جاذبه عمومی برای مردم فعالان ساخت و ساز برای توجه به صنعتی سازی، با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مزایای آن را در جامعه تبیین کرد.
وی بیان کرد: نباید برای کاهش هزینه‌های ساخت و ساز به این رضایت دهیم که با احداث بنا به شیوه سنتی کیفیت و عمر بناها کاهش یابند، منابع ملی کشور هدر برود و زمینه اجرای مقررات ملی ساختمان فراهم نشود. وی ادامه داد: صنعتی سازی صرفا به این معنا نیست که در ساخت و ساز ارزان سازی کنیم و این یک اشتباه است چرا که در برخی موارد با کاهش 30 درصدی عمر ساختمان‌ها شاهد کاهش یک سوم سرمایه در این بخش هستیم.
وی در ادامه تاکید کرد: با کاهش کیفیت در ساختمان سازی زندگی انسان‌ها را معامله می‌کنیم و باید صنعتی سازی را در ساختمان به بهترین نحو ممکن انجام داد چرا که رعایت نکات ایمنی، محیط زیست و تامین انرژی با استفاده از صنعتی سازی میسر است. رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از آمادگی این سازمان برای همکاری و مشارکت در موضوع صنعتی سازی ساختمان خبر داد و خاطرنشان کرد: باید با ارائه برنامه‌هایی شاهد ارتقای بهبود وضعیت ساخت و ساز در کشور باشیم.