نوع و سیستم سازه ای و برج
turning torso


گرچه معمار اسپانیایی با همکاری مشاورین و مهندسین سازه خود ، سیستم منطقی و مقاومی برای طرح این شاهکار معماری در نظر گرفته بود،اما بی شک اجرای سازه چنین برجی نیازمند تحقیقات و محاسبات علمی خاص و پیچیده ای است.

نوع و سیستم سازه این برج بر اساس نتایج بدست آمده از آزمایش های دشوار تونل باد انجام شده بر روی ماکت این برج در دانشگاه "وسترن اونتاریو کانادا" توسط پروفسور N.Isyumov تعیین و سپس توسط مهندسین ارشد سازه ، طراحی و محاسبه شده است.

طرح حاصله عبارت بود از یک فونداسیون حجیم بتنی به قطر 30 متر و ضخامت 7 متر که توسط شمع هایی به ارتفاع 18 متر به صخره سنگ آهکی قرار گرفته در سطح زیرین آن متصل شده است که این شمع ها جهت مقاومت در برابر فشار های جانبی زمین توسط تیر هایی به یکدیگر متصل شده اند. در مرکز این فونداسیون حجیم ، یک سازه بتنی لوله ای شکل قرار دارد که با قطر داخلی 10.6 متر به عنوان محور و هسته مرکزی کل ساختمان به ارتفاع 190 متر قرار گرفته است. ضخامت این دیواره لوله ای شکل که آسانسور ها و راه پله این برج را در خود جای داده و تحمل بار اصلی بنا بر عهده آنست در روی فونداسیون 2.5 متر و در بالاترین نقطه برج 0.4 متر است. کف تمامی طبقات برج که ضخامت سازه ای آنها از 28 سانتی متر تجاوز نمی کند ، به صورت دال بتنی یکپارچه به هسته مرکزی متصل است.

انتقال نیروهای برشی وارده بر ساختمان نیزبر عهده سازه فولادی 820 تنی است که در گوشه برج قرار گرفته است. این سازه ساخت تولید کنندگان اسپانیایی بوده و توسط شرکت دانمارکی Promecon نصب شده که نیروهای برشی وارده را به واسطه دیوارهای سازه ای طبقات به هسته مرکزی منتقل می کند.

نحوه اجرای سازه

صخره سنگی که در زیر فونداسیون turning torso قرار دارد بستر مناسبی برای احداث چنین ساختمان حجیمی می باشد که شمع های کوبیده شده در زیر این فونداسیون 15 متر در بستر خاکی و 3 متر در این بستر سنگی فرو رفته اند. پس از اجرای شبکه 600 تنی فولادی فونداسیون عملیات بتن ریزی پی توسط 820 ترک میکسر از دو کارخانه تولید بتن آماده در مدت 3 شبانه روز پی در پی انجام پذیرفت که 5100 متر مکعب بتن در این مدت با سرعت 100 الی 150 متر در ساعت در این فونداسیون تخلیه گردید.
اما نکته جالب توجه در این زمینه کنترل دمای این حجم از بتن است. چراکه بتن در طول مدت رسیدن به مقاومت و گیرایش، در اثر فعل و انفعالات شیمیایی مقداری گرما آزاد می کند که در چنین مواقعی سرد شدن سطح خارجی و گرم ماندن لایه های داخلی باعث ایجاد ترک هایی در بتن می گردد و این امر از استحکام و مقاومت نهایی بتن خواهد کاست. با توجه به ضخامت 7 متری این فونداسیون در این بنا، قبل از اجرای طرح مهندسین سازه شرایط بتن ریزی را توسط کامپیوتر شبیه سازی کردند تا شرایط دمای بتن در طول این مدت تحت کنترل باشد و به بتنی یکپارچه با حد اقل ترک دست یابند. اجرای هسته لوله ای شکل برج توسط قالب های فلزی لغزنده انجام گرفته، به این شکل که پس از بتن ریزی هر طبقه از این هسته، این قالب مرکب توسط جک های هیدرولیکی به طبقه بالا منتقل می شد.
بتن ریزی کف و دیوارهای سازه ای نیز پس از اتمام ساخت هر طبقه از هسته مرکزی توسط قالب های فلزی مرکب مثلثی که در کنار هم شکل مربع کف را شکیل می دهند انجام پذیرفته که ساخت کف طبقه بعدی توسط همین قالب ها با چرخش 1.6 درجه ای میسر شده است.
در عملیات بتن ریزی هسته مرکزی، کف طبقات و دیوارهای سازه ای این برج از فن آوری
Self-compacting استفاده شده که در این روش نیازی به متراکم کردن بتن ریخته شده توسط دستگاه های ویبراتور جهت پر کردن خلاءهای موجود در آن نمی باشد.
شروع پروژه turning torso

با کلنگ زنی برج 54 طبقه turning torso در 14 فوریه 2001 سوئدی ها و به ویژه ساکنین شهر((مالمو)) بی صبرانه منتظر آغاز به کار ساخت و اتمام و افتتاح این برج 190 متری بودند. برج turning torso بلندترین ساختمان مسکونی کشور سوئد است که با الهام از حرکات طبیعی بدن انسان توسط (( سانتیاگو کالا تراوا )) ابتدا در قالب یک مجسمه سنگی و سپس در قالب یک اثر معماری طراحی شده و همخوانی کاملی با بافت پویای جدید اطراف خود خواهدداشت.
(( سانتیاگو کالا تراوا )) نقاش ، مجسمه ساز و مهندس معماری چیره دست در طراحی ساختمان است که دور اندیشی او در پیش بینی سیستم سازه عامل اصلی موفقیت اوست.

این برج از 9 مکعب 5 طبقه تشکیل شده که مکعب اول تا نهم با نود درجه چرخش،حجم منحصر به فرد آن را بوجود آورده است. مکعب اول و دوم ویژه دفاتر اداری و بقیه مکعب ها ویژه واحد های مسکونی است که البته سونا، جکوزی و سالن ورزشی برج در طبقه 43 قرار می گیرد. این طرح تا کنون دو جایزه ویژه بهترین طرح معماری برج های مسکونی و یک جایزه بهترین طرح سازه بتنی را به خود اختصاص داده است.امکانات رفاهی
از آنجایی که این برج یکی از ساختمان های معروف جهان است مسلما باید امکانات رفاهی مناسبی را نیز در اختیار ساکنین خود قرار دهد. چرا که اجاره بهای سالانه 5000 یورو به ازای هر متر مربع یک واحد مسکونی یا اداری از آن امکانات خاصی را می طلبد. تمامی واحد های این مجموعه تجهیز شده به لوکس ترین مبلمان و وسایل اداری هستند و همچنین واحد های مسکونی نیز مجهز به مبلمان و تجهیزات کامل ساخت شرکت های معتبری چون BOSCH و Philips هستند.

از جمله امکانات رفاهی جالب این مجموعه اداری – مسکونی در اختیار داشتن شبکه کامپیوتری داخلی این برج است که ساکنین برج می توانند با استفاده از این شبکه به تمامی شبکه های کامپیوتر مرکز تجاری ، خدماتی ، تفریحی و ... دست یافته و از امکانات آنها به عنوان یکی از ساکنین برج turning torso استفاده نمایند، که البته یک شبکه اینترنت پر سرعت و همچنین انشعاب تلویزیون کابلی ویژه این برج نبز امکانات ارتباطی بیشتری در اختیار ساکنین آن قرار می دهد. در این ساختمان همچنین ساکنین هر واحد اداری یا مسکونی در هر لحظه می توانند توسط سیستم مانیتورینگ از میزان مصرف انرژی ، آب و ... مطلع شوند.