چگونه نقشه یو تی ام تهیه کنیم؟

نقشه یو تی ام یا همان Universal Transverse Mercator  یکی از دقیق ترین نقشه‌هایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نقشه‌ها کاربرد بسیار زیادی هم دارند و معمولا در امور ثبتی و جانمایی ملک مورد استفاده قرار می‌گیرند. مختصات یو تی ام دقیق ترین مختصات موجود برای مکان‌های مختلف است.

این نقشه برداری به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد و بسته به سوژه ای که از آن نقشه برداری می‌شود دارد. برای زمین و املاک معمولا از دوربین نقشه برداری استفاده می‌کند. این دوربین‌ها که مجهز به جی پی اس‌های پیشرفته هستند مختصات زمین را بر اساس سانتی متر مشخص می‌کنند. از آن جا که هر مختصاتی که این دوربین‌ها به دست می‌دهند متعلق به مکان خاصی است بنابراین همه دغدغه‌ها و مشکلات برای پیدا کردن زمین و همچنین متراژ آن از بین می رود. هر قطعه زمین یا ملکی که مختصات یو تی ام داشته باشد مشابه آن مختصات برای هیچ ملک دیگری در هیچ کجای کره خاکی وجود نخواهد داشت.

معمولا نقشه برداری utm برای ثبت املاک مختلف، دریافت سند، جانمایی، ارائه به شهرداری ها، دریافت پلاک، تعیین دقیق مکان و موقعیت املاک، تعیین میزان دقیق مساحت ملک با دقت سانتی متر و مورادی از این قبیل استفاده می‌شود. در حال حاضر هم ارائه این مختصات برای انجام امور فوق الزامی است. و سالانه تعداد زیادی نقشه یو تی ام تهیه می‌شود. طرح تهیه نقشه‌های کاداستر هم دقیقا همین موضوع است و به منزله الزامی برای تهیه نقشه‌های ثبتی با دقت خاص و ارزش حقوقی است.

بنابراین دقت ویژه نقشه برداری یو تی ام زمینه بروز هر گونه مشکل و زمین خواری و تداخل ملک را از بین می‌برد و در امور تطبیق املاک هم بسیار کاربرد دارد. معمولا اختلافات قضائی در این حوزه بسیار گسترده و طاقت فرسا هستند به همین دلیل هم نیاز است تا مختصات یو تی ام برای حل و جلوگیری از این مشکلات مشخص شود.

با این گاهی مسئله مهم برای افراد تهیه نقشه یو تی ام است. چگونه می‌توان یک نقشه یو تی ام تهیه کرد؟ با وجود این که دوربین‌های تهیه نقشه یو تی ام دارای جی پی اس های پیشرفته هستند و مختصات ملک را به دقت مشخص می‌کنند اما نوع نقشه برداری و به عبارت بهتر تیم و فرد نقشه برداری هم اهمیت زیادی در تهیه این نقشه‌ها دارند.

از آن جا که این نقشه‌ها دارای ارزش حقوقی هم هستند و معمولا هم برای ارائه به نهاد‌های دولتی مانند اداره ثبت و شهرداری تهیه می‌شوند بهتر است تا امکان بروز خطا و مشکل را به حداقل رساند. قیمت نقشه یو تی ام شاید یکی از دلایلی باشد که افراد در گزینش نقشه بردار اشتباه کنند در حالی که تعرفه نقشه یو تی ام مشخص است و نقشه برداران نیز باید طبق این تعرفه‌ها اقدام به نقشه برداری کنند.

هزینه نقشه یو تی ام هم بر اساس سطح و مکان نقشه برداری و طبق همان تعرفه مشخص خواهد شد بنابراین بهتر است به هر نقشه برداری برای تهیه این نقشه‌ها اعتماد نشود.

برای تهیه نقشه یو تی ام در مقیاس های مختلف اعم از 1:500، 1:1000 و 1:2000 می توانید با کارشناسان و متخصصان رسمی نقشه برداری ما مشورت نمایید. در بسیاری مواقع ممکن است نقشه برداران در خصوص این که چه نوع نقشه ای باید تهیه شود هم اطلاعات چندانی ندارند بنابراین بهتر است تا برای از بین بردن ریسک از کارشناسان رسمی نقشه برداری برای انجام این امور استفاده نمائید.