مقابله با شنود و جاسوسی در محل کار

خداحافظی با شنود و جاسوسی در محل کار

امنیت مفهومی است که روز به روز در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرد. پیشرفت تکنولوژی زمینه ساخت انواع ابزار شنود و جاسوسی را فراهم آورده است. این ابزار‌ها در سایز‌های بسیار کوچک و حتی به شکل قطعات الکترونیک قابل نصب بر روی دستگاه‌های مختلف مانند رایانه‌ها، موبایل‌ها و قابل جایگذاری در میز جلسات، کشوی میز کار، کانال کولر و حتی در جعبه دستمال کاغذی محل کار شما هم هستند.

خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران شنود غیر قانونی است مگر آن که به موجب قانون باشد و برای متخلفان هم بین یک تا سه سال حبس و جریمه‌ای بیش از دو میلیون تومان در نظر گرفته شده است. اما اطلاعات در عصر جدید آنقدر ارزشمند هستند که برخی افراد حاضر به انجام جرائم اینچنینی می‌شوند.

دستگاه‌های شنود و جاسوسی علاوه بر این که امنیت شغلی بسیاری از افراد را تهدید می‌کند گاه زمینه دخالت در زندگی شخصی آن‌ها را هم فراهم می‌کنند و افراد سود جو جهت اخاذی ممکن است از هر طریقی در محیط‌های شخصی مانند خانه و اتومبیل افراد هم دستگاه شنود جایگذاری کنند.

ورود و جایگذاری دستگاه شنود در محل کار و زندگی افراد بسیار ساده‌ است. کافی است رایانه خود را برای تعمیر به فروشگاهی دهید و یا گوشی خود را تعمیر کنید و یا یک متخصص رایانه به محل کار خود بیاورید و حتی ساده‌تر از این ممکن است همکار شما به راحتی وارد اتاق شما شود و پس از چند ثانیه مکالمه با شما یک دستگاه جاسوسی در محل کار شما قرار دهد. بنابراین امنیت شما همواره ممکن است در خطر باشد.

در بسیاری از موارد آنچه اهمیت بیشتری از امنیت کاری دارد، اطلاعات یک سازمان یا شرکت است. فاش شدن برخی از اطلاعات محرمانه در خصوص جلسات یک شرکت و یا سیاستگذاری یک نهاد دولتی، زمینه بروز یک فاجعه و حتی وارد شدن اتهامات بسیار زیادی را به مدیران و کارکنان یک نهاد وارد می‌کند چرا که مدیر هر شرکت مسئول ایجاد امنیت اطلاعات در آن شرکت هم محسوب می‌شود.

برای مثال اطلاعات و گزارشات مالی یک موسسه اقتصادی گاهی آنقدر محرمانه هستند که فاش شدن آن زمینه بروز جنجال‌های زیادی را ایجاد می‌کند. برای مثال فرض کنید که اطلاعات مربوط به انجام یک مناقصه و یا مزایده قبل از برگزاری آن به دست افرادی خاص بیافتد و از این موضوع به عنوان یک رانت اطلاعاتی و کسب سود‌های بسیار هنگفت استفاده کنند. در این صورت شما متهم به فروش اطلاعات و اعطای رانت می‌شوید.

حتی در موراد دیگر مانند اطلاعات هویتی و اطلاعات بسیار محرمانه حساب‌های شخصی و دولتی ، اطلاعات معاملاتی، اطلاعات پولی و مالی و حتی اطلاعات دارایی‌ها و اموال و املاک. لو رفتن هر یک از این اطلاعات می‌تواند زمینه اخاذی، رانت و سو استفاده و حتی اعلام جرم علیه مدیران و افراد عادی را فراهم کند.

 انواع دستگاه‌های جاسوسی مانند؛ دستگاه شنود سیمکارتی، دستگاه شنود از راه دور، انواع ردیاب و مکان یاب‌ها، دستگاه ضبط مکالمات تلفن ثابت، دستگاه شنود صدای محیط، دوربین‌های جاسوسی، دستگاه شنود خودرو و انواع رکوردر‌ها را می‌توان به عنوان ابزار شنود و جاسوسی در نظر گرفت. اما این‌ها تنها بخشی از ابزار‌های جاسوسی هستند که احتمال دارد با استفاده از برخی دستگاه‌ها و حضور متخصصین کشف شود. عمده این دستگاه‌ها هم از کشور چین به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود. متاسفانه حتی در بازار هم بسیاری از مارک‌های دستگاه جاسوسی مانند سونی، توشیبا و اپل فروخته می‌شود. قیمت این دستگاه‌ها گاهی حتی کمتر از پانصد هزار تومان است به همین دلیل خرید آن بسیار به صرفه است.

مهم‌تریم نوع جاسوسی را باید در دستگاه‌های انتقال دیتا و اطلاعات یافت. گاهی اوقات علاوه بر وجود این شنود‌ها، نرم افزار‌ها و قطعاتی در سیستم‌های الکترونیک مانند رایانه و گوشی موبایل نصب می‌شود که به راحتی همه اطلاعات مربوط به یک شرکت و یا یک نهاد و حتی اطلاعات خصوصی کامپیوتر خانگی شما را برای جاسوسان و هکر‌ها ارسال می‌کند.

البته می‌توان به دیگر ابزار‌های جاسوسی مانند، سنجاقک سیاه، دکمه، خودنویس دوربینی، انواع ساعت مچی، کد‌های غیر قابل بازگشایی، ابزار‌های دیداری و انواع میکروفون‌های صورتی و تصویری هم اشاره نمود.

این شکل از جاسوسی ممکن است از طریق انتقال ویروس، بازکردن یک سایت، نصب یک قطعه بر روی سیستم‌های پر اهمیت و هزاران راه دیگر صورت گیرد. مثلا ممکن است اطلاعات و اسناد مربوط به دارایی یک شرکت و حتی گردش‌های مالی به راحتی به دست جاسوسان برسد.

اما چگونه می‌توان امنیت این اطلاعات و امنیت محیط کار و زندگی شخصی را تامین کرد؟ احتمالا در خصوص دستگاه‌های ضد دوربین و ضد شنود و حتی دستگاه‌های ضد جاسوسی شنیده‌اید. بسیاری از این دستگاه‌ها قادرند تا دستگاه‌های ساده ضبط صوت را در مکان شما شناسایی کنند اما مشکل اینجاست که در برخی مواقع شنود و جاسوسی به صورت حرفه‌ای صورت می‌گیرد و برخی دستگاه‌ها اصطلاحا قابل ردیابی نیستند و در مورادی چون بد افزار‌ها هم به هیچ وجه امکان ردیابی به وسیله این دستگاه‌ها وجود ندارد.

بهترین راه برای مقابله با شنود و جاسوسی و ایجاد امنیت در محیط کار و امنیت اطلاعات و داده استفاده از متخصصین این حوزه و همچنین کارشناسان مختلف برای راه اندازی سیستم‌های ضد جاسوسی است. از آنجا که این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد و گاه حیات افراد به آن گره خورده است بهتر است به فروشندگان تجهیزات چینی و غیر قابل استفاده اعتماد نکنیم.

کارشناسان و متخصصان ما در حوزه امنیت عمومی و امنیت اطلاعات آماده ارائه خدمات در خصوص پیدا کردن دوربین‌های جاسوسی و دستگاه‌های شنود و همچنین بررسی سیستم‌ها جهت مقابله با نرم‌افزار‌های ضد جاسوسی و قطعات جاسازی شده در آن‌ها هستند. بررسی محل کار، شرکت‌ها، دفاتر، و تجهیزات مورد استفاده در شرکت و حتی جلسات، منازل و خودرو‌ها و همچنین بررسی سیستم‌ها در تخصص کارشناسان حرفه‌ای است که در کوتاه ترین زمان ممکن امکان پیدا کردن ابزار‌های جاسوسی را دارند. علاوه بر این مشاوره‌هایی در خصوص راه‌های پیشگیری از شنود و شناسایی جاسوس هم به افراد مختلف داده خواهد شد.