کارشناس رسمی دادگستری | قیمت گذاری املاک، آپارتمان، زمین و کارخانه ویژه مهاجرت ، اقامت دائم و سرمایه گذاری جهت ارائه به سفارتخانه های کانادا ، استرالیا و آمریکا ... به زبان انگلیسی با اخذ تاییدیه ها توسط کارشناس رسمی دادگستری

برای دریافت تسهیلات بانکی در بسیاری از موارد نیاز به ارزیابی ملک جهت ترهین در بانک است. ارزیابی ملک توسط کارشناسان بانک از مراحل اصلی و ابتدایی ارائه وام است که تقریبا در تمامی تسهیلات مانند وام، ساخت و ساز یا تعمیر صورت می‌گیرد. برای قیمت گذاری املاک با توجه به ویژگی هایی که دارند قیمت و ارزش مختلفی خواهند داشت. در این مطلب به بررسی عوامل این قیمت گذاری ها توسط بانک جهت دریافت وام و تسهیلات خواهیم پرداخت.

در بسیاری از موارد املاکی شامل زمین‌های شهری و روستایی، کارخانجات، کارگاه‌ها، ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها و منازل می‌توانند مورد ارزیابی جهت دریافت تسهیلات و وام باشند. جهت انجام این امور می‌توانید از کارشناسان رسمی استفاده نموده و اقدام ارائه گزارش ایشان در تمامی موسسات و بانک‌ها نمائید.

ویژگی های قیمت گذاری

هر ملکی دارای دو بخش است. عرصه و اعیان. اعیان، قسمت ساخته شده ساختمان است و عرصه قطع زمین است. چون عرصه، اعیان را نیز در بر میگیرد بر قیمت ملک بسیار موثر است.

به طور ویژه، ویژگیهای قیمت گذاری را در موارد زیر میتوان تقسیم بندی کرد: مساحت و متراژ ملک، مسالح استفاده شده در ساختمان، منطقه جغرافیایی ملک، چشم انداز، نور گیری خانه، چند بر بودن ملک، معماری، فرم زمین و واحد های موجود در آپارتمان.

ارزیابی ملک جهت برآورد قیمت

معمولا بانک‌ها هدفشان از ارزیابی املاک تعیین میزان پشتوانه و تضمینی است که فرد برای دریافت وام دارد. به همین دلیل هم حداکثر تا هشتاد درصد قیمت ملک که توسط کارشناس قیمت گذاری شده است را به عنوان اعتبار و تسهیلات به متقاضی می‌دهند. در ادامه به موارد مهم در ارزیابی اشاره می‌کنیم.

وضعیت ثبتی

ممکن است ملکی که برای ارزیابی معرفی شده باشد دارای مشکلات ثبتی باشد و یا مشکلات حقوقی داشته باشد به همین دلیل کارشناسان تمام این موارد را بررسی اسناد و مدارک مربوطه تعیین می‌کنند.

وضعیت ملک

که نوعی تطبیق مکان ملک با سند و یا با اطلاعات ارائه شده است.

مشخصات تاسیساتی

در یادداشت دیگری در خصوص تاثیرات تاسیسات در ارزیابی املاک به تفصیل بحث کرده‌ایم در اینجا نیز کارشناسان ما تاسیسات اعم از حفاظتی یا غی حفاظتی را مورد بررسی قرار می‌دهند.

عمر مفید ساختمان

شیوه تعیین عمر مفید ساختمان بسیار دشوار است اما برای دریافت وام باید به دقت این موضوع مورد ارزیابی قرار گیرد. معمولا با محاسبه سن ساختمان و ارزیابی کاربری و وضعیت ظاهری برآورد و تخمینی در این خصوص زده می‌شود.

ارزش ملک

در اینجا معمولا ارزش عرصه و اعیان مورد نظر ماست.

ارزیابی برای تسهیلات مشترک

این نوع ارزیابی بر خلاف ارزیابی خرید مسکن در پروژه های مشارکت بر هزینه ساخت تمرکز دارد و ارزیابی با توجه به هزینه ساخت انجام میشود. در این نوع ارزیابی مالکیت زمین، پروانه و یا مجوز ساخت و نقشه های معماری مهم هستند.

مرحله اول علاوه بر این که کارشناسان ما ارزش ملک را محاسبه می‌کنند در صورتی که مثلا قرار است برای ساخت ملکی هزینه شود میزان هزینه‌های آن نیز برآورد می‌گردد.

مرحله دوم ارزیابی این پروژه ها تعیین مقدار پیشرفت کار است؛ زیرا پرداخت مبلغ وام در این تسهیلات به صورت مرحله ای بوده و در هر مرحله پیشرفت کار با مبلغ واریز وام رابطه مستقیم دارد. پیشرفت کار در این پروژه به صورت درصدی محاسبه میشود و پیشرفت کامل با پرداخت کامل وام انجام می‌شود.

بنابراین با توجه به نوع تسهیلات و همچنین میزان دریافتی اشکال مختلفی از واگذاری و ترهین و وثیقه املاک را در امور بانکی شاهد هستیم. برای انجام امور فوق می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمائید.

 

ارائه گزارش کارشناسی در خصوص :

* ) ارزیابی و کارشناسی زمین ، ساختمان ، آپارتمان ، اراضی ، ابنیه ، مصالح ساختمانی توسط کارشناس رسمی دادگستری در کلیه استانها و معرفی کارشناس رسمی سایر رشته های مورد نیاز مقیم هر استان


* ) ارزیابی املاک و تهیه ترازنامه مالی مهاجرت ، اقامت دائم و سرمایه گذاری جهت ارائه به سفارتخانه های کانادا ، استرالیا و آمریکا ... به زبان انگلیسی با اخذ تاییدیه های کانون کارشناسان رسمی دادگستری و وزارت خارجه و قوه قضائیه
 
 
* ) ارزیابی و ارائه گزارش کارشناسی در خصوص املاک و دارائیهای متقاضیان گشایش اعتبارات اسنادی (LC) در بازرگانی و تجارت بین المللی ، واردات و صادرات ، ترهین ، وثیقه املاک جهت اخذ اعتبار از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری

* ) نقشه‌برداری ، مساحی و تعیین حدود و تعیین موقعیت
* ) تعیین حقوق کسب و پیشه و تجارت و سرقفلی
* ) رسیدگی به مقادیر کار و صورت وضعیت ساختمان
* ) تطبیق نقشه‌های ساختمانی با وضعیت محل و بنا
* ) رسیدگی به موارد اختلاف بین کارفرمایان و پیمانکاران و مشاورین
* ) رسیدگی و بررسی صورت وضعیت پیمانها و برآورد پروژه های عمرانی
* ) مطالعه پرونده ثبتی و پیاده نمودن پلاک مورد نظر و تشخیص حدود
* ) تشخیص حدود ثبتی و ارائه نظر در مورد اختلافات ثبتی و تفکیک و افراز املاک
* ) نقشه‌برداری و پیاده کردن محدوده املاک بر روی نقشه‌هوائی
* ) تهیه نقشه برای املاک فاقد طول و ابعاد جهت ارائه به دفاتر شهرداریها
* ) بررسی و تعیین میزان خسارت و علت خسارت و قدمت املاک
* ) برآورد هزینه های اجرا و تعیین و تعدیل اجاره بهاء

 

******************************
سید مهرداد جوادی
کارشناس رسمی دادگستری
exp-co1