کارشناس رسمی قوه قضائیه

exp-co1

کارشناس رسمی دادگستری قوه قضائیه

هر پرونده قضایی به یک کارشناس رسمی دادگستری نیاز دارد. کارشناس رسمی بعد از بررسی و انجام انواع تحقیقات لازم، نظر خود را به قاضی اعلام کرده و او را در صدور رای کمک می کند. کارشناس رسمی دادگستری باید با صلاحیت و متخصص باشد؛ زیرا نقش مهمی در رای صادر شده توسط قاضی دارد.

 

انواع کارشناسان دادگستری

 دو نوع کارشناس دادگستری داریم :

  • کار شناس رسمی : فردی که علاوه بر تخصص کافی، دارای پروانه کارشناسی نیز می باشد.
  • غیر رسمی: فردی که فقط تخصص لازم را دارد و دارای پروانه کارشناسی نیست. در مواردی که کارشناس رسمی در دادگاه حضور نداشته باشد، مقامات دارای صلاحیت، او را برای کارشناسی انتخاب می نمایند.


 حوزه فعالیت کارشناس رسمی دادگستری

 کارشناسان رسمی بیشتر در قوه قضائیه فعالیت می کنند؛ اما به دلیل روند خصوصی سازی در کشور، بخش های دیگر مانند قوه مجریه و سازمان های دیگر هم از نظرات این کارشناسان استفاده می نمایند. هم چنین نظرات کارشناسان رسمی، مورد تایید دیوان محاسبات و سازمان بازرسی می باشد.

وظایف کارشناسان رسمی دادگستری قوه قضائیه

کارشناسان رسمی دادگستری وظایفی به عهده دارنند که به شرح زیر است:

  • کارشناس باید اسراری که در انجام شغل خود از آن مطلع می‌شود را حفظ کند. در صورتی که این اسرار فاش شود، علاوه بر کیفر انتظامی، به مدت شش ماه تا دو سال محکوم به حبس تادیبی می شود.
  • کارشناس باید براساس آنچه دادگاه یا آیین نامه وزارت دادگستری تعیین کرده، دستمرد دریافت کند. در صورتی که خلاف این قانون عمل کند، به مجازات مرتشی محکوم می­شود. درصورتی که دستمزد کارشناسی کلا یا بعضا به عهده معسر باشد، کارشناس رسمی باید نسبت به معسر موقتا مجانی رسیدگی و اظهار عقیده کند. در صورتی که دادگاه یا مقامی که تعیین کارشناس نموده، نظر اهمیت ندادن به موضوع رسیدگی مجانی را مقتضی بداند؛ هر یک از کارشناسان رسمی وظیفه دارند، این ارجاعات دادگاه یا مقام صلاحیتدار دیگر را که تعداد آن نباید در سال از سه مورد تجاوز نماید؛ بدون مطالبه حق­الزحمه رسیدگی نمایند. هزینه مسافرت کارشناسان بر اساس کیلومتر شمار تعیین می گردد. دستمزد کارشناسان با توجه به زمانی که در مقدمات صرف کردند، تعیین خواهند شد.
  • کارشناس موظف است در گزارشهای خود ادب را رعایت کند.
  • کارشناس باید دارای دفاتر منظمی بوده و نامه ­های کارشناسی را در آنجا بایگانی نماید.
  • کارشناس باید در زمان مشخصی که مقام صلاحیتدار تعیین کرده در جلسه دادرسی یا در محلی که مقرر شده، حضور پیدا کند.

پروانه کارشناسی و کار شناس رسمی دادگستری

 اگر قصد دارید که پروانه کارشناسی بگیرید، باید در آزمون کارشناس رسمی دادگستری که توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان برگزار می شود، شرکت نمایید. برای مطلع شدن از شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در این آزمون، باید اطلاعیه های که از قبل منتشر می شود را مطالعه کنید. البته قبول شدن در آزمون کافی نیست و باید در مصاحبه شفاهی هم پذیرفته شوید. بعد از آن باید دوره های عملی و کارآموزی را گذرانده تا بتوانید پروانه کارشناسی را به طور رسمی دریافت نمایید.

درآمد و کارشناس رسمی دادگستری قوه قضائیه
 

دستمزد کارشناس رسمی بر اساس تعرفه های تعیین شده، پرداخت می شود. در واقع کارشناسان علاوه بر حق الزحمه پرونده های ارجاعی توسط قاضی، می توانند از ارزیابی و بررسی پرونده هایی قضایی هم دستمزد دریافت نمایند.

در صورت نیاز به کارشناس در رشته‌های مختلف و یا مشاوره با کارشناسان می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود تماس حاصل نمائید.

 

 

کارشناس رسمی قوه قضائیه
 
ارائه گزارش کارشناسی در خصوص :

* ) ارزیابی و کارشناسی زمین ، ساختمان ، آپارتمان ، اراضی ، ابنیه ، مصالح ساختمانی توسط کارشناس رسمی دادگستری در کلیه استانها و معرفی کارشناس رسمی سایر رشته های مورد نیاز مقیم هر استان


* ) ارزیابی املاک و تهیه ترازنامه مالی مهاجرت ، اقامت دائم و سرمایه گذاری جهت ارائه به سفارتخانه های کانادا ، استرالیا و آمریکا ... به زبان انگلیسی با اخذ تاییدیه های کانون کارشناسان رسمی دادگستری و وزارت خارجه و قوه قضائیه
 
 
* ) ارزیابی و ارائه گزارش کارشناسی در خصوص املاک و دارائیهای متقاضیان گشایش اعتبارات اسنادی (LC) در بازرگانی و تجارت بین المللی ، واردات و صادرات ، ترهین ، وثیقه املاک جهت اخذ اعتبار از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری توسط کارشناس رسمی قوه قضائیه

* ) نقشه‌برداری ، مساحی و تعیین حدود و تعیین موقعیت
* ) تعیین حقوق کسب و پیشه و تجارت و سرقفلی
* ) رسیدگی به مقادیر کار و صورت وضعیت ساختمان
* ) تطبیق نقشه‌های ساختمانی با وضعیت محل و بنا
* ) رسیدگی به موارد اختلاف بین کارفرمایان و پیمانکاران و مشاورین
* ) رسیدگی و بررسی صورت وضعیت پیمانها و برآورد پروژه های عمرانی
* ) مطالعه پرونده ثبتی و پیاده نمودن پلاک مورد نظر و تشخیص حدود
* ) تشخیص حدود ثبتی و ارائه نظر در مورد اختلافات ثبتی و تفکیک و افراز املاک
* ) نقشه‌برداری و پیاده کردن محدوده املاک بر روی نقشه‌هوائی
* ) تهیه نقشه برای املاک فاقد طول و ابعاد جهت ارائه به دفاتر شهرداریها
* ) بررسی و تعیین میزان خسارت و علت خسارت و قدمت املاک
* ) برآورد هزینه های اجرا و تعیین و تعدیل اجاره بهاء
توسط کارشناس رسمی دادگستری  راه و ساختمان و نقشه برداری

 

******************************
سید مهرداد جوادی
کارشناس رسمی دادگستری