مقالات سایت
دسته بندی مقالات
مقالات سایت
دسته بندی مقالات

 کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری

 
عنوان گروه کارشناسی رسمی دادگستری

راه و ساختمان و نقشه برداری

 کارشناس رسمی دادگستری

معرفی مشخصات ، صلاحیتهای

کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری

 

 

 

• نقشه برداری و پیاده کردن نقشه های ثبتی و ترازیابی

• امور مربوط به راهها و باندهای فرودگاهی و دسترسی های شهری

• تشخیص اراضی موات ، بایر و دایر از نظر ساختمانی.

• تهیه نقشه رقوم دار(توپوگرافی) به مقیاس 1200 

• تهیه نقشه هاس مسطحاتی و مساحی املاک و تعیین ابعاد و مختصات آن و تطبیق با حدود ملک 

• پیاده کردن محدوده املاک بر روی نقشه هوائی و شناسایی و مشخصکردن املاک بر روی عکس های هوائی 

 

 


در این ویدئو معرفی کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه برداری و صلاحیتهای مرتبط با آن مشترک بین مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان رسمی دادگستری و کانون کارشناسان رسمی دادگستری که به لحاظ وظایف و صلاحیتها تعریف مشابهی دارند توضیح داده شده است در سایت https://exp-co.com/shop/ همچنین اطلاعاتی در مورد نحوه دانلود رایگان کاملترین و کاربردی ترین نمونه سوالات سالهای قبل و مسائل و پاسخنامه تستی و تشریحی به همراه راهنمای منابع مورد نیاز آزمون و سوالات مصاحبه عمومی و تخصصی و نتایج آزمون به همراه تشریح پاسخ سوالات و شرایط شرکت کنندگان و نحوه جذب و گزینش و جزئیات امتحان و مصاحبه برای داوطلبان شرکت و دریافت کارت ورود به جلسه دفترچه ثبت نام آزمون و گزینش و حد نصاب و آمار و نتایج قبولی آزمون به صورت آنلاین یا پی دی اف PDF یا فایل های WORD یا متن و تصویردفترچه های کاغذی چاپ شده در فرمت JPG که در آزمون ها ارائه شده است

نقشه برداری یکی از رشته های واسط هست و به تمامی رشته های مهندسی و بعضا مطالعاتی می تواند خدمات ارائه دهد. هیچ طرحی بدون برداشت اولیه موفق نخواهد بود نقشه برداران با برداشت طرح‌ها ، تصاویر و عکس های هوایی و ماهواره ای و تفاسیر آنها کمک زیادی به تمامی رشته های مهندسی اعم از ثبتی ، ساختمان و برنامه ریزی شهری کمک موثری می کنند . کارشناسان رسمی رشته نقشه برداری با نقشه برداری و پیاده کردن نقشه های ثبتی و قرار یابی آنها می‌تواند کمک بزرگی را به اختلافات ثبتی بکنند و کاهش دعاوی را به وجود بیاورند و منجر به کاهش دعاوی مطرح شده در محاکم شوند. طراحی و پیاده کردن راه ها و باندهای فرودگاهی به شکل صحیح و پیاده کردن دسترسی های شهری حتی مطالعات اولیه طرح های بزرگ شهری ، طرحهای جامع و تفصیلی با حضور نقشه برداران است که میسر می شود. نقشه برداران فضا های ابتدایی شهر ها و پروژه ها را برداشت می ‌کنند و سپس برنامه ریزان و مهندسین در آن چهارچوب می توانند طرح هایشان را پیاده کنند . رشته نقشه‌ برداری وسعت فعالیت بسیار زیادی دارد همینک نقشه های یو تی ام یا تهیه نقشه های دارای مختصات برای تهیه اسناد تک برگی بسیار مورد نیاز است. نقشه های مسطحاتی و مساحی املاک جزو وظایف کارشناسان نقشه برداری است که با تعیین ابعاد و مختصات آنها می توانند حدود ملک را تطبیق دهند و بعضا جانمایی املاک را پیدا کنند اصطلاحا چهارمیخ کردن یا تحویل عرصه به مالکین توسط نقشه برداران صورت می‌ گیرد. پیاده کردن محدوده املاک بر روی نقشه هوایی یا اصطلاحاً پیاده کردن محدوده املاک و تعیین حدود و معین کردن حدود اربعه بر روی نقشه های هوایی و شناسایی و مشخص کردن پلاک و املاک بر روی عکس هوایی جز صلاحیتهای رشته نقشه برداری است هرچند که شباهتهای بسیار زیادی در صلاحیت های رشته نقشه برداری با رشته امور ثبتی وجود دارد ولی تهیه نقشه های رقومی عمده پایه تهیه طرح هاست لذا حتی کارشناسان امور ثبتی نیز به نتیجه عملکرد کارشناسان رشته نقشه برداری نیاز دارند .

نقشه‌برداران با انجام پروژه‌ها مساحی و تفكیك اراضی و مسكونی نقش بسزایی در ارائه خدمات ثبتی دارند. تهیه نقشه‌های UTM و تهیه نقشه های ملك و اراضی فاقد سند و جهت صدور سند ماده 147 یا قانون تعیین وضعیت ثبتی اراضی فاقد سند جزو برنامه‌های این رشته است استفاده از تجهیزات نقشه‌برداری برای شبكه‌بندی و تصدیح و زهكشی آبیاری مزارع كشاورزی همچنین مسیر انتقال نیرو و راهسازی، محاسبات، انجام خاكبرداری و خاكریزی و پیاده‌سازی فونداسیون و اكس ستون و گودبرداری، تفكیك آپارتمان‌ها جهت پایان‌كار، آموزش تجهیزات و نرم‌افزارهای تخصصی نقشه‌برداری می‌تواند كمك زیادی به صحت گزارشات و نقشه‌های كه نقشه‌برداران ارائه می‌دهند می‌انجامد. نقشه‌برداری علاوه بر اینكه بعنوان یك رشته تحت عنوان كارشناس رسمی دادگستری شناخته می‌شود سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز به نقشه‌برداران مجوز ارائه خدمات در شهرها می‌دهند. اعم از تفكیك آپارتمان‌ها ولی گستردگی رشته نقشه‌بردار به اینجا هم ختم نمی‌شود. با توجه به اینكه خاكبرداری‌ها و تعیین انجام خاكی از طریق نرم‌افزار Land صورت می‌گیرد اینكه كارشناسان با استفاده از نرم‌افزار حجم و مقادیر خاكبرداری را بدست می‌آورند می‌توانند براساس آن صورت‌وضعیت‌های مورد نیازشان را ارائه كنند صورت‌وضعیت‌های تعیین حجم خاك با استفاده از نرم‌افزار Land یا تعیین حجم خاكبرداری یا خاكریزی پروژه‌های راهسازی بسیار مهم است خدمات نقشه‌برداری برای نمای ساختمانی یا ایجاد تراز در پروژه‌های بزرگ اهم وظایف نقشه‌برداران را دارد استفاده از دوربین‌ها با تكنولوژی روز یا دستگاه‌های Total station اگر از برند‌های مختلف مانند likهاچند هزار میلی‌متر پایین بیاید نقشه‌برداران برای تفكیك واحدهای ْآپارتمانی می‌توانند از نرم‌افزارهای Auto cad استفاده كنند. و نقشه‌های از وضعیت موجود نمای ساختمان بصورت سه بعدی در 3d max تهیه كنند پس از آن بسیاری از نقشه‌برداران فضاهای داخلی آپارتمان‌ها را قبل از ساخت می‌توانند سه بعدی طراحی كنند و حتی تطبیق آن‌ها را با وضعیت ساخت را بررسی كنند تعیین مقادیر مساحت آپارتمان‌ها قبل از ساخت و پس از آن بر عهده نقشه برداران است نقشه‌برداران غالبا بصورت اكیپی در قالب نقشه‌برداران نظام مهندسی و كارشناسان رسمی دادگستری نقشه‌بر داری فعالیت می‌كنند . برداشت اولیه مسطحاتی و توپوگرافی برای تعیین حجم‌های عملیات خاكی عمرانی در یكی از اصلی‌ترین كارهای كارشناسان رشته نقشه‌برداری است عملیات ترازیابی پیاده كردن نقشه‌های ساختمانی و همچنین محورها و خطوط تراز base plate و كنترل شاقول كردن ستون‌ها از جمله وظایف كارشناسان این رشته است معمولاً پروفیل‌ها طولی و عرضی و تهیه پروفیل‌های طولی و عرضی و كنترل اجرا و محاسبه انجام خاكی هدایت دقیق عملیات نصب تجهیزات و اسكلت‌های پیچ مهره‌ای بر عهده كارشناسان نقشه‌برداری . عملیات مانیتورینگ و پایش كنترل گودبرداری یا اصطلاحاً تراشه گود بر عهده كارشناسان است وظیفه مانیتورینگ بسیار وظیفه‌ی حساسی است جهت جلوگیری از حركت بستر زمین حركت لایه‌های سطحی زمین كه منجر به آسیب‌های جدی به پروژه‌های ساختمانی یا ساختمان‌های مجاور پروژه‌های عمرانی می‌گردد پس عمده فعالیت‌های كارشناسان نقشه‌برداری تهیه نقشه‌های تفكیكی آپارتمان‌ها، تهیه نقشه ماده 147 جهت اراضی فاقد سند رسمی و همچنین تهیه نقشه‌های پروژه‌های آب و فاضلاب و املاك و اراضی است. 

 

گروه کارشناسان رسمی دادگستری 

No Internet Connection