منظور از قدر السهم میزان سهم هر فرد یا هر مالک یک واحد آپارتمان از زمین است. و یا به تعریف دیگر نسبت بین اعیان از عرصه است. تعیین قدر السهم در موراد مختلفی اهمیت پیدا می‌کند. در قرارداد‌های مشارکت در ساخت و بازسازی و یا در تعیین میزان حق مالکان هنگام محاسبه سهمشان از یک واحد تجاری، مسکونی و یا یک آپارتمان.

از همین رو قدر سهم تجاری و یا محاسبه قدر السهم پارکینگ، قدر السهم در عرصه آپارتمان و غیره با توجه به نرخ بالای زمین اهمیت زیادی پیدا می‌کند. فرمول‌های زیادی برای تعیین قدر السهم وجود دارند که به افراد کمک می‌کند تا حدود قدر السهم را مشخص کنند اما این فرمول‌ها هرگز راه مناسبی برای تعیین دقیق قدر السهم نیست و احتمالا شرکای یک ساختمان نیز به این فرمول‌ها در محاسبه چندان توجهی نخواهند کرد و از کارشناسان بهره‌ خواهند برد.

تعیین میزان قدر السهم ساختمان در موراد مختلفی اهمیت پیدا می‌کند که به اختصار به آن‌ها اشاره می‌کنیم. برای مثال فرض کنید که قرار است یک زمین کلنگی با هزینه یه شرکت یا فرد ساخته شود. چگونه سهم افراد پس از ساخت مشخص می‌شود؟ برای محاسبه سهم الشرکه هر یک از این افراد باید میزان ارزش سرمایه‌ای که به کار وارد شده است محاسبه گردد. ابتدا قیمت زمینی که در آن پروژه ساخته می‌شود مشخص می‌شود و سپس هزینه‌های ساخت. نسبت بین هزینه ساخت و قیمت زمین که ارزش کل به حساب می‌آید میزان سهم افراد را مشخص می‌کند. قدر السهم هر یک از این افراد نیز به همان نسبت خواهد بود.

و یا تصور کنید که آپارتمانی نیاز به بازسازی دارد و قرار است به اصطلاح تخریب و از نو ساخته شود. برای تعیین سهم هر یک از شرکا باید سهم آن‌ها از عرصه مشخص شود. ابتدا باید مساحت کل آپارتمان‌ها مشخص گردد برای مثال اگر 10 واحد آپارتمان با متراژ‌های مختلف وجود داشته باشد باید آن را جمع نمود و سپس ارزش پارکینگ و انباری و غیره را بر اساس نسبت ارزشی که به یک متر آپارتمان دارند مشخص کرد. مثلا هر دو متر پارکینگ ارزش یک متر آپارتمان دارد پس 100 متر پارکینگ 50 متر آپارتمان محسوب می‌شود.

تعیین ارزش انباری‌ها و پارکینگ‌ها  برای محاسبه قدر السهم با توجه به ارزیابی کارشناس از نوع، محیط و شکل و کاربرد آن صورت خواهد گرفت. سپس با محاسبه محاسبه زمین و کسر انبار از آن مثلا 500-50، هر واحد آپارتمان را در 450 ضرب می‌کنیم. برای مثال اگر آپارتمان‌ها 80، 100 و 120 متری باشد آن‌ها را ضرب در 450 می‌کنیم و در نهایت آن را تقسیم بر مساحت کل آپارتمان‌ها می‌نماییم. و سپس قدر السهم انباری که برای مثال نصف ارزش ساختمان بود را به عدد به دست آمده اضافه می‌کنیم به این شکل قدر السهم مشخص می‌گردد.

با توجه به این که املاک تجاری، آپارتمان‌ها و غیره ممکن است دارای اماکن مشترک، انباری‌های متعدد و پارکینگ‌های مختلف باشند معمولا در محاسبه ارزش آن‌ها برای محاسبه قدر السهم مشکلاتی ایجاد می‌شود. به همین دلیل در محاسبه حق السهم زمین از کارشناسان رسمی و دارای صلاحیت قانونی استفاده می‌شود که با ارزیابی دقیق املاک و تعیین شاخص‌ها بر اساس استاندارد‌های حقوقی در تعیین ارزش املاک اقدام به مشخص نمودن قدر السهم می‌کنند.

گاها ممکن است قدر السهم و تعیین آن مبنای اختلافات بسیاری هم شود. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از انجام قرارداد‌های مشارکت در ساخت و یا قبل از خرید و فروش ساختمان و یا تعیین سهم مالکین آپارتمان و یا واحد تجاری از کارشناسان حرفه‌ای در این زمینه استفاده نمائید.

کارشناسان ما با بیش از پنج دهه تخصص در این زمینه به صورت حرفه‌ای و با اخذ مجوز‌ها قانونی آمادگی تعیین قدر السهم و حل اختلافات در همه نقاط کشور، آمادگی اظهار نظر در خصوص قدر السهم مشاعات را دارند.