کارشناس رسمی دادگستری تشخیص اصالت خط امضا اثر انگشت

با توجه به پیشرفت روش‌های جرم در جوامع بشری و بهره‌ گیری مجرمین از تمامی روش‌های و تكنولوژی‌ها در دنیا كار رسیدگی و بررسی تشخیص اصالت دست ‌نوشته یا اثرانگشت تبدیل شده به یك رشته خاصی برای كارشناسان رسمی دادگستری یعنی اگر یك سندی در یك مرجعی مورد انكار یا تردید قرار می‌گیرد قضات یا هر مرجعی دیگری كه نیاز به این خدمات داشته باشد هر مستندی كه در آن خط امضاء و اثرانگشت وجود دارد و دچار تردید و انكار شده است و برای تشخیص اصالت آن كارشناس رسمی دادگستری خاصی صلاحیت گرفته كه وظیفه‌اش تشخیص جعل و اصالت خطوط دست ‌نویس و تایپی بسیار مهم است ، یعنی اینكه برای تعیین اینكه یك مستندی بصورت جعلی تهیه شده است یا اصالت دارد خیلی مهم است. یك دست ‌نوشته یا خطوط تایپی آیا در زمان تنظیم یك سند به آن افزوده شده‌اند یا پس از آن، اینكه این مستندات بصورت جعلی تنظیم شده‌اند و با دست ‌نوشته شخصی مورد جعل واقع شده هماهنگ ساخته شده‌اند ، بر عهده كارشناس است خیلی سخت و پیچیده است. ولی كارشناسان با استفاده از تكنولوژی روز و تجهیزاتی كه در اختیار دارند چند تا موضوع مهم را دارند بررسی می‌كند به عنوان مثال آثار انگشت و امضاء‌ها در تنظیم یک سند، اگر كه یك امضاء‌ با امضاء‌ واقعی شخص تطبیق نكند یا مشابه آن برای جعل در یك سند استفاده شده باشد ، یعنی احتمال دارد كه برای یك شخصی كه دارایی‌ خود را از طریق یك قولنامه درصدد انتقال به شخص دیگری باشد جاعلین بسیار مهم باشد، برای همین محاكم در این موارد از تخصص كارشناسان تشخیص اصالت خط استفاده می‌ كنند یا در اسناد رسمی و عادی كه در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود تطبیق آثار مهرهای دفترخانه با آن چیزی كه در سندها تنظیم شده است یكی از سخت‌ ترین موضوعاتی است كه در صلاحیت كارشناسان است. آثار از باقی مانده از مهری كه در یك سند به احتمال جعلیست و ارائه گزارش مبنی بر عدم صحت آن آنقدر كه احتمال دارد تمام زندگی و دارایی شخصی براساس آن به فنا رود و تمام دارایی‌اش را از دست بدهد و از همه مهمتر در بعضی موارد دیده می‌شود كه در متنی كه تحریر می‌شود و تنظیم می‌ شود و طرفین آن را امضاء می ‌كنند بعدا یك شخصی مطلبی را به آن متن می ‌افزاید یا می‌ كاهد تعیین قدمت زمانی تحریر و تنظیم اسناد یكی از این موضوع ‌هاست كه در چه زمان تنظیم شده است و یا به جز این وقتی دوتا سندی مختلفی وجود دارد كدام یك از این اسناد نسبت به یكی دارای تقدم و تآخر زمانی است خیلی مهم است ، بعنوان مثال در معاملات املاك معمولا درصورتی كه یك ملك به چندین نفر واگذار شده باشد مراجع قضایی حق را به آن شخصی می ‌دهند كه اولین نفر است و اولین قولنامه را تنظیم كرده پس از همین بند می ‌توان فهمید كه چقدر یك موضوع رسیدگی در مورد پرونده‌های جعل مهم است ، تاخر و تقدم زمانی اسناد نسبت به همدیگر آنقدر مهم است كه می‌شود گفت تمامی دایره‌های كارشناسی این موضوع را در بر می ‌گیرد. برای اینكه كارشناسان به این موضوع دست پیدا كنند می‌بایست آزمایش‌های مقایسه‌ ای فیزیكی و شیمیایی مرتبط با اصالت اسناد را انجام دهند و این موضوع با توجه به اینكه توضیح دادیم در بندهای مختلف ، اهمیت آن در از لحاظ تاثیرگذاری بر نتیجه قضاوت بر محاكم بسیار مهم است و كارشناسان باید علاوه بر نرم‌افزارها و تجهیزات روز می‌بایست به نتایج آزمایشات ناشی از مقایسه فیزیكی و شیمیایی اسناد هم مسلط باشند و می ‌توان گفت در جامعه امروز ما جعل اسناد یكی از مهمترین موضوعات روز است این رشته پرحجم ‌ترین کار را به لحاظ بهره ‌گیری از تخصص آن ها دارد.

کارشناس رسمی دادگستری تشخیص اصالت خط امضا اثر انگشت

 

عناوین صلاحیت‌های رشته کارشناسی رسمی دادگستری تشخیص اصالت خط امضا اثر انگشت

در این بخش به معرفی مشخصات، صلاحیتهای کارشناسی رسمی دادگستری رشته تشخیص اصالت خط، امضا و اثرانگشت تحت عنوان گروه کارشناسی رسمی دادگستری مدیریت و خدمات عمومی و اداری با عناوین زیر می‌پردازیم:

• تشخیص جعل و اصالات خطوط دستنویس و تایپی (فارسی ، لاتین)

• امضائات، آثار انگشت اشخاص

• تطبیق آثار امهار در اسناد رسمی و عادی

• تعیین قدمت زمانی تحریر و تنظیم اسناد

• تقدم و تاخر زمانی آنها نسبت به متن اسناد

• انجام هرگونه آزمایش ها مقایسه ای، فیزیکی و شیمیایی مرتبط با اصالت اسناد 

  

در این ویدئو معرفی کارشناس رسمی دادگستری رشته تشخیص اصالت خط امضا اثر انگشت و صلاحیتهای مرتبط با آن مشترک بین مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان رسمی دادگستری و کانون کارشناسان رسمی دادگستری که به لحاظ وظایف و صلاحیتها تعریف مشابهی دارند توضیح داده شده است

تعرفه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری سال ۱۴۰۲ و جداول محاسبات ماده ۱۱ برای تعیین اصالت خط، امضاء و اثر انگشت و تشخیص جعل در اسناد 

  

شرح صلاحیت‌های رشته کارشناسی رسمی دادگستری کارشناسی شناخت کاربرد اصالت خط ،امضاء و اثر انگشت زیر مجموعه گروه 8 (فنون هنری)

نام مصطلح این رشته کارشناسی خط و امضاء می‌باشد. نظر به اینکه کارشناسان با موضوعات جعل بیشتر سر و کار دارند بهتر می‌بود در عنوان این رشته واژه بررسی جعل نیز ذکر می‌شد ولی در هر حال بررسی اصالت مستندات یعنی پرداختن به وجود جعل یا عدم آن در سند وظیفه این کارشناس رشته می‌باشد. موضوع بررسی خط امضا و اثر انگشت یکی دیگر از پرکاربردترین موضوعاتی است که در جامعه یا دادگاه‌ها به آن نیاز است دلیل این موضوع نیز انجام معاملات بر اساس اسناد عادی است. سند عادی معامله یعنی اسنادی که بین طرفین معامله تهیه و امضاء می‌شود؛ مانند مبایعه نامه، قولنامه، صلح‌نامه و سایر اسنادی که خرید فروش با آن رخ می‌دهد. طرفین معامله با اطلاعاتی که از نحوه نوشتن قراردادها دارند اقدام به نوشتن برگه خرید یا فروش تحت عنوان سند عادی می‌نمایند . مطابق عرف در صدر این اسناد موضوع درج می‌شود، سپس طرفین معامله موضوع خرید و فروش، شرایط و تعهدات طرفین و در پایان مبلغ معامله درج و ثبت می‌شود، در ذیل تمامی این موارد نام و نام خانوادگی خریدار یا فروشنده و شهود ثبت شده و با امضاء و اثر انگشت تایید انجام می‌شود.

به علت عدم آشنایی افراد با قوانین، کلاهبرداران فرصت سودجویی از اسناد عادی را پیدا می‌کنند، چون این اسناد در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم نمی‌شوند، اگر یکی از طرفین هدفش انجام معامله سالم نباشد به تعهدات قراردادی خود عمل نکرده و با ادعاهای عدم تطبیق امضا یا اثر انگشت، سفید امضا بودن برگه، تقدم و تاخر نوشته با امضاء، تغییرات در محتوای قرارداد، مخدوش بودن مندرجات و سایر موارد تحت عنوان انکار و تردید با مراجعه به مراجع قضایی ابطال سند عادی را درخواست می‌کنند یا مدعی عدم صحت معامله می‌شوند. در چنین شرایطی دادگاه‌ها با ارجاع موضوع به کارشناس رسمی دادگستری رشته اصالت خط، امضا و اثر انگشت، قرار بررسی را صادر می‌کنند. کارشناسان نیز با توجه به تجربه و تخصص خود در صلاحیت‌های زیر نظر خود را اعلام می‌نمایند.

لازم به ذکر است بررسی تغییرات و شناسایی جعل در مستندات رایانه‌ای مربوط به رشته دیگری مانند کارشناس رسمی دادگستری جرایم رایانه‌ای و عکاسی می‌باشد که صورت اعمال جعل یا تغییرات در فایل‌های تصویری و یا مستندات مجازی و مشابه آن با استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای مربوط به تغییرات مجازی پیکسلی قابل شناسایی است.

 

·         مقایسه و کارشناسی بررسی ارزیابی کیفی خطوط و امضائات فارسی و امهار، تقدم و تاخر نوشتجات، پاکشدگی‌های فیزیکی و شیمیائی

با توجه به شرح وظایف این رشته در فوق، بسته به اینکه تغییرات در مندرجات متن به چه صورتی انجام شده است، بررسی انجام می‌شود.

o        ارزیابی کیفی خطوط

در صورت انجام تغییرات پس از صدور یک مدرک ارزیابی کیفی انجام می‌شود و هر نوع تغییر فیزیکی یا استفاده از مواد یا محلول‌های شیمیایی جهت حذف محتوا در متون قابل تشخیص است. در کل کلاهبرداران مسلط به علم روز نیستند و تصور می‌کنند در صورت انجام جعل به صورت حرفه‌ای این موضوع برای کارشناس قابل تشخیص نخواهد بود در حالی که همینک با استفاده از نرم‌افزارها و سیستم‌های رایانه‌ای، کوچک‌ترین تغییرات در متون یا دو خطی شدن و جعل قابل تشخیص است.

o        بررسی صحت یا اصالت امضاء

در مراجع قضایی بسیاری از افراد، ادعای عدم امضای برگه ابراز شده توسط طرف مقابل را دارند. بررسی اینکه آیا امضای موجود در سند با امضای شخص انکار کننده تطبیق دارد یا نه روش‌های متعددی دارد که کارشناسان با تجربه جهت کسب اطمینان از تمامی این روش‌ها بهره می‌گیرند.

o        استکتاب چیست؟

استکتاب در لغت به معنای نوشتن یا درخواست نوشتن یا نویساندن است ولی در کارشناسی که مفهوم مشابهی دارد یعنی اخذ نمونه خط یا امضاء از شخص به صورت مکرر به تعداد زیاد و در حالات متعدد ( روی میز، نشسته، سرپا، روی زانو) می‌باشد که این نمونه امضاها با تطبیق دیجیتال یا تجربی قابل بررسی جهت احراز تطبیق با سند یا نمونه خط و امضای ارائه شده می‌باشند.

o        جعل مهر

جعل مهرها روش‌های متفاوتی دارد. در گذشته تصور بر این بود که برای جعل مهر از روش‌هایی مانند کنده کاری بر روی اجسام حتی سیب زمینی استفاده می‌شود ولی به مرور زمان با توجه به توسعه تکنولوژی و امکان خرید دستگاه‌های تهیه مهر و ژلاتین، جاعلین کار ساده‌تری در پیش رو دارند یعنی مشابه سازی یک مهر کار سختی نیست ولی با توجه به وجود نشانه‌هایی، شناسایی جعل مهر توسط کارشناس رسمی نیز به همان سادگی است و کار پیچیده‌ای نیست. یعنی اینکه هر نوع جعل، چه ساخت مهر مشابه و چه شبیه سازی امضاء و چه انجام تغییرات در متن یا افزودن متن به محتوای اولیه بصورت احراز قطعی قابل تشخیص است.

o        سفید امضاء

یکی از روش‌های افراد سودجو یا کلاهبردار دریافت امضای طرفین پیش از درج متن در برگه‌های سفید می‌باشد یا اینکه با استفاده از فضای خالی در بین متن اصلی و محل ثبت امضاء اقدام به درج شروطی در آن فاصله می‌نمایند که این تغییر در محتوا چه بسا عامل بروز ضرر یا خسارت برای شخص مقابل می‌باشد. شناسایی این نوع جعل تحت عنوان سفید امضا یا تقدم و تاخر متن به امضاء نیز از طریق انجام کار کارشناسی قابل شناسایی و اعلام است.

 

·         کارشناسی بررسی ارزیابی کیفی انواع جوهرها و کاغذ و تعیین قدمت سن تقریبی اسناد

در برخی از روش‌های جعل پس از انجام معاملات هر دو برگه اسناد عادی مانند مبایعه نامه‌ها در دفاتر املاک یا آژانس‌های معاملاتی ملک و دفاتر خرید و فروش خودرو و مشابه این موارد تحت عناوین متعدد مانند ثبت در سامانه باقی می‌ماند. کلاهبرداران با این ترفند سعی در ورود متن‌هایی در لابلای متن اصلی می‌نمایند که این موضوعات نیز با بررسی کارشناسی کیفیت جوهر به کار رفته حتی در صورت همرنگ بودن جوهر قابل شناسایی است.

اگر جعل با استفاده از تغییر در برگه اصلی رخ دهد یا تغییراتی روی برگه معاملاتی انجام پذیرد با بررسی بافت کاغذ امکان شناسایی تغییرات در فاصله زمانی اندکی پس از انجام معامله نیز قابل گزارش است.

o        شناسایی جعل در اسناد قدیمی

اگر مدرکی در یک قرن پیش تنظیم شده باشد و در مدت کوتاهی پس از تنظیم تغییری در آن اعمال شود، امروز میتوان فاصله زمانی آن تغییر را بدست آورد. حتی اینکه کدام امضاء مقدم بر امضای دیگر است نیز قابل احراز است. کارشناسان با تجربه حتی در یک امضاء ثبت شده در گذشته، امکان شناسایی اینکه کدام بخش از یک امضاء با فاصله زمانی ضریبی از ثانیه قبل از کدام نقش امضاء کشیده شده است و این موضوع وابسته به زمان نیست و این ترفند که با قدیمی کردن اسناد جدید می‌توان باعث انحراف در روند بررسی شد امری باطل است.

o        جعل قدمت و بررسی تقدم زمانی خطوط در مستندات قدیمی شده 

در برخی موارد کلاهبرداران و شیادان با ارائه اسناد عادی یا رسمی در صدد اثبات انجام یک معامله در زمان معینی را دارند به عنوان مثال در صورت فوت شخصی که املاک متعددی دارد، کلاهبرداران سعی در ارائه برگه معامله پیش از زمان فوت را دارند. شناسایی فاصله زمانی تحریر یا ثبت نوشته بر روی هر نوع کاغذ با استفاده از تعیین سن ثبت مندرجات یا قدمت سند امکان‌پذیر است. این موضوع به دلیل اهمیت آن بسیار پرکاربرد است و علی رغم تصور عموم به سادگی قابل شناسایی است.

تصور غلط افراد بر اینکه امکان تغییر قدمت مدارک با قرار دادن در مقابل نور آفتاب یا زیر اتو یا زیر فرش وجود دارد، تصور غلطی است؛ چون نه تنها این موضوع قابل شناسایی قطعی است، انجام این امور نیز دلالت بر ساختگی بودن آن سند نموده و سایر حقوق جاعل را نیز از بین می‌برد.

 

·         مقایسه و تطبیق خطوط ماشینی، چاپی و خطوط غیردست نویس

پس از آنکه استفاده از دستگاه‌های چاپ و پرینت در جامعه متداول شد، عمده اسناد و مدارک چه عادی و چه مستنداتی که در دفاتر اسناد املاک یا دفترخانه اسناد رسمی تنظیم می‌شود با استفاده از پرینترهای لیزری یا جوهرافشان یا ماتریسی تهیه می‌شوند، به غیر از پرینترهای ماتریسی که معمولاً با برند اپسون سری ال کیو LQ)) ارائه شده است، پرینترهای جوهرافشان و لیزری بدون اعمال تغییر در بافت کاغذ نقش نوشته‌ها را روی برگه‌ها چاپ می‌کنند و انجام تغییر در متون محتوای پرینت شده در این موارد بسیار ساده است. چه بسا با کشیدن پنبه یا دستمال بر روی کاغذ، نوشته‌ها پاک می‌شوند. در سخت‌ترین حالات با بهره‌گیری از محلول‌های شیمیایی محتوای اسناد پاک می‌شوند و این خصوصیت مستندات چاپی عامل مهمی در ایجاد انگیزه برای جعل یا تغییر در محتوای قراردادهای تهیه شده با پرینترها می‌گردد. ولی خوشبختانه کارشناسان جعل با اندکی تجربه در بررسی محتوای چاپی، امکان کنترل جعل و شناسایی تغییرات را دارند و می‌توان گفت در حال حاضر با استفاده از ابزارهای خاص و تجهیزات رایانه‌ای دیگر هیچ نوع جعلی غیر قابل شناسایی باقی نمی‌ماند. حتی تغییر در دستگاه‌های چاپ یعنی اینکه متنی در مدت کوتاهی پس از تنظیم سند با استفاده از یک پرینتر لیزری با برند اچ پی تهیه شده و با برند دیگری تغییرات اعمال شود یا جعل بر روی متن چاپی حتی با همان چاپگر اولیه انجام شود نیز قابل بررسی و شناسایی است.

 

·         کارشناسی بررسی ارزیابی کیفی و مقایسه خطوط و امضائات لاتین و سایر زبانها

در معاملات بین‌المللی بسته به اینکه طرفین معامله چند نفر باشند قراردادها در ۲ زبان یا بیشتر تنظیم می‌شود و نحوه تنظیم قرارداد به صورتی است که در دو ستون مقابل هم در یک برگه محتوای قرارداد به زبان‌های مورد نیاز تهیه می‌شوند و ستون‌ها علی رغم اینکه در زبان‌های مختلفی تنظیم می‌شوند محتوای واحدی دارند در صورت چاپی بودن یا دست نویس بودن این قراردادها هر نوع تغییر یا اعمال جعلی به نوشته‌ها نیازمند تخصص کارشناس در تسلط به آن زبان و ساختار نوشتاری می‌باشد

به عنوان مثال دست نوشته‌های انگلیسی در قالب کاپر پلیت را می‌توان مانند خوشنویسی در زبان فارسی بررسی کرد یعنی تغییرات زوایا و تغییر در ضخامت خطوط مهمترین عامل نوشتاری است مانند زبان فارسی هر دست نوشته‌ای اختصاص به نویسنده دارد و تسلط کارشناس به آن زبان عامل مهمی در شناسایی تغییرات در خطوط دست نوشته یا محتوای امضاهای لاتین و زبان‌های دیگر می‌باشد که روند بررسی این اسناد نیز فارغ از زبان آن مانند زبان فارسی است.

در مطالب این سایت به موضوعات تجربی در خصوص شناسایی جعل یا روش‌های ممانعت از جعل و اقداماتی که جهت جلوگیری از انجام تغییرات در اسناد معاملاتی یا هر نوع سند عادی باید انجام داد را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

 

o        توصیه جهت تنظیم قراردادها

جهت جلوگیری از تضییع حقوق افراد، در صورتی که پس از تنظیم مستندات یا قرارداد نیاز به اعمال تغییرات است، ضرورت دارد قرارداد اولیه را ابطال و قرارداد دیگری را با اعمال موارد مورد نیاز تنظیم و پس از نهایی شدن طرفین اسناد را در برابر شهود امضاء و اثر انگشت سبابه دست راست را ثبت نمایند و شاهدین نیز به همین شیوه صحت روند تهیه قرارداد را در زیر برگه با امضا و اثر انگشت شهادت دهند.

اگر یکی از طرفین از مهر استفاده می‌کند این امر مانع از ثبت اثرانگشت نیست و میتواند هر سه را درج کند ولی مهر نباید روی اثر انگشت بیفتد

در انتخاب استامپ و جوهر دقت کنید تا مانع از شناسایی خطوط اثر انگشت نباشد و خطوط حلقوی آثار انگشت به طور واضح ثبت شود و در حین فشار دادن اثر انگشت مانع از حرکت برگه شوید و در سطح صاف اثر انگشت را اعمال کنید.

در معاملات خجالت و تعارف را کنار بگذارید و در صورتیکه یکی از طرفین با اصرار مانع از تنظیم صحیح قرارداد می‌شود از همان ابتدا به نیت ناسالم وی پی ببرید.

 

o        روشهای ممانعت از جعل

توصیه‌های زیر بر اساس برخورد با موضوعات جدید در جامعه و دادگاهها به روز می‌شود و موارد جدید افزوده می‌شود و فقط برای اطلاع افرادی است که دارائی‌هایی دارند که در معرض احتمال خطر جعل مستندات معاملاتی و سرقت آنها را احساس می‌کنند و برای افراد عادی که نگران برخورد با کلاهبرداران را نیستند ضرورتی ندارد:

 

 • هر جایی اثرانگشت نزنید و امضا نکنید
 • برای تحویل چیزی بی ارزش و بدون نیاز به درج امضای واقعی مثل بسته پستی یا پیک امضای ساده به اصطلاح (پاراف) زده و امضای اصلی خود را درج نکنید.
 • جایی که فقط برای تایید مطابق قانون مجبور بودید اثرانگشت بزنید.
 • برای اسناد عادی از امضای ساده شده خود یعنی پاراف استفاده کنید.
 • جایی که برای تایید مطابق قانون یا لزوم تایید اداری ضرورت داشت، اسناد مالی و تعهد آور را امضا بزنید.
 • امضایی را انتخاب کنید که بتوانید سریع ثبت کرده و پیچیده باشد و با نگاه عادی نتوان شروع و پایان را تشخیص داد.
 • رسیدهای دم دستی و غیر ضروری یا با مرجع غیر قابل اعتماد را امضاء نکنید.
 • موکدا ضرورت دارد هر برگه‌ای را که امضا می‌کنید حتی بسته پستی تاریخ بزنید و بنویسید و به چه دلیلی پاراف یا امضا کردید و محتوای نوشتاری با امضاء فاصله نداشته باشد و کمی روی هم بیفتد.
 • مثلا: بسته پستی ارسالی از شیراز را دریافت کردم تاریخ ۱۴/۱۰/۱۴۰۲
 • این متن را نزدیک به متن رسید امضا کنید.
 • خطوط و امضا و نوشته را سعی کنید روی متن اولیه کشیده شود.
 • نام و نام خانوادگی کامل را بنویسید ولی نشانه‌ای اختصاصی در این متن داشته باشید.
 • در امضای خود نیز نشانه‌ای ویژه برای شناسایی خودتان داشته باشید که حس نشود بخشی از امضایتان است.
 • حتما برگه ای که امضا میکنید را در دست بگیرید تا چیزی زیرش نباشد و دو برگه بهم نچسبد و حتی نقش امضایتان زیر برگه تحتانی نیافتد.
 • در امضای برگه های بهم چسبیده مانند سربرگ‌های سرچسب دار یک کاغذ مربوط به خودتان زیر برگه اصلی قرار دهید تا نقش امضا در محل باقی نگذارید.
 • اگر بجز مراجع رسمی مانند بانک‌ها گفتند در کادری امضا کنید حتما کمی از کادر خارج شوید یا خط را روی کادر هم بکشید
 • در امضایتان یک نشانه مخفی داشته باشید که انگار اتفاقی ثبت شده است.
 • مثلا در اسناد مهم با هر رنگی امضا کردید یک نشانه مخفی امضای در امضایتان داشته باشید مانند نقطه‌ای روی خطوط
 • یا هر برگه ای را که امضا میکنید در یک گوشه انتخاب شده کاغذ اثری مشابه به اثر اتفاقی مانند کشیدن اتفاقی یک خط به سوی خارج برگه بر جای بگذارید.
 • پیش از مرک وصیت نامه رسمی با اشاره به لیست اموال و مواردی که انتقال به افراد دادید و مواردی که تا لحظه مرگ در تملک شما باقی را ذکر کنید در این سایت بصورت مفصل به این مطلب می پردازیم
 • در وصیت نامه به اصول نگارش و ذکر جملات ساده بدون امکان تغییر در تفسیر دقت کنید
 • اصول فنی و حقوقی و قواعد قانونی وصیت نامه را رعایت کنید
 • در دفاتر اسناد رسمی وصیت نامه را ثبت کرده و در صورت بروز تغییرات مجددا روند قانونی تغییر را تکرار کنید
 • به اینکه هیچ وکالتی به افراد نداده‌اید اشاره کنید
 • وصیت نامه را در دفتر اسناد رسمی در برابر شهود معتمد امضاء کنید.
 • در صورت تغییر در امضا و شکل ظاهری آن به تاریخ تغییر در امضای خود را اشاره کنید .

گروه کارشناسان رسمی دادگستری 

 

 

کارشناس رسمی دادگستری رشته تشخیص اصالت خط، امضاء و اثر انگشت