کارشناس رسمی دادگستری ساعت و جواهرات

کارشناس رسمی دادگستری ساعت و جواهرات 

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر نوسان ارز و طلا باعث تغییر سرمایه‌گذاری مردم و همچنین سرمایه‌های کوچک به سمت خرید ارز مرسوم یا دیجیتال به ویژه طلا از نوع طلای آب شده یا سکه بهار آزادی و یا سکه طرح امامی و در برخی موارد ساخته شده بدون دستمزد تغییر پیدا کرده است. این نوع سرمایه‌گذاری فقط به ممانعت از کاهش ارزش سرمایه ریالی صورت می‌گیرد. 

کارشناس رسمی دادگستری ساعت و جواهرات

دارایی‌هایی که به این شیوه سرمایه‌گذاری می‌شود بدلیل عدم ثبت اطلاعات آن، تعیین ارزش روز این نوع دارایی نیاز به کارشناسی و ارزیابی قیمت روز دارد به عنوان مثال ارزش سهام یک بانک با توجه به معین بودن ارزش روز آن با درخواست گواهی سپرده مشخص می‌شود و یا در صورتی که سرمایه نقدی به عنوان موجودی در حساب بانکی موجود باشد با دریافت گزارش تمکن به همراه گردش حساب در بازه زمانی سه یا شش ماهه قابل ارائه می باشد.

ولی ارزیابی طلا به صورت یا طلای آب شده نیاز به تعیین بهای روز بر مبنای ارزش ریالی آن می‌باشد که این امر توسط کارشناس رسمی دادگستری طلا و جواهر صورت می‌گیرد.

تعیین ارزش روز طلا با ارائه گزارش کارشناسی رسمی ارزیابی به زبان فارسی یا انگلیسی یا سایر زبان‌های مورد نیاز انجام می‌شود از این گزارش که در فرمت خاصی می‌باشد جهت اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزا یا اقامت و همچنین پشتوانه سرمایه یا وثیقه استفاده می‌شود.

افرادی که نیاز به چنین گزارشی دارند می‌توانند ضمن تماس با کارشناس رسمی دادگستری و اعلام ماهیت نیاز خود گزارش مرتبط را دریافت کنند

اهمیت این نوع گزارش تمکن در این است که نیازی به فروش طلا و واریز نقدی آن در حساب ندارد و درج شده در گزارش را مانند موجودی نقدی می‌توانند به هر مرجعی ابراز کنند و این ارزش برابر با موجودی حساب می‌باشد

سابقه مثبت استفاده از این گزارش جهت مهاجرت و دریافت ویزا عامل مهمی در توسعه تنظیم گزارش ارزیابی دارایی‌های منقول اعم از طلا، جواهر، ساعت گرانبها یا ارزهای دیجیتال و یا ارز کشورها گردیده است.

 

عناوین صلاحیت‌های رشته کارشناسی رسمی دادگستری ساعت و جواهرات 

در این بخش به معرفی مشخصات، صلاحیتهای کارشناسی رسمی دادگستری رشته ساعت و جواهرات  تحت عنوان گروه کارشناسان رسمی دادگستری ارزیابی اموال منقول با عناوین زیر می‌پردازیم: 

• شناخت و ارزیابی طلای بدون نگین و شمش و آب شده 

• شناخت و ارزیابی انواع جواهرات معمولی 

• شناخت و ارزیابی انواع جواهرات گرانبها 

• شناخت و ارزیابی ظروف و زیورآلات نقره و نقره خام 

• شناخت و ارزیابی انواع نقره جدید و یا قدیم و کارهای هنری 

  
در این ویدئو معرفی کارشناس رسمی دادگستری رشته ساعت و جواهرات و صلاحیتهای مرتبط با آن مشترک بین مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان رسمی دادگستری و کانون کارشناسان رسمی دادگستری که به لحاظ وظایف و صلاحیتها تعریف مشابهی دارند توضیح داده شده است

البته بحث ساعت در اینجا ساعت‌هایی هستند که مانند جواهرات ارزشمند هستند ، یعنی ما چه به لحاظ عتیقه بودن ساعت‌ها و چه به ارزش روز آن‌ها برخی از ساعت‌ها هزاران دلار قیمت‌ گذاری می ‌شود ، این ساعت‌ها و جواهرات در صورتی که نیاز به اظهار نظر کارشناسی مبنی بر اصالت آن‌ها و تعیین ارزش آن‌ها یا در اموالی که مربوط به آثار باستانی است و جزء جواهرات محسوب می ‌شوند تعیین قیمت و قدمت آنها را کارشناسان رسمی دادگستری رشته ساعت و جواهرات اظهار نظر می ‌کنند. معمولا اختلافهایی که در خرید‌های طلا و جواهرات یا بعضاً ساعت و اختلافاتی که بین فروشندگان طلا و ارائه دهندگان طلا در بازار بوجود می ‌آید با خریداران را کارشناسان این رشته تعیین ارزش می ‌کنند و براساس آن نظریه آنها در اتحادیه‌های طلا و جواهر مورد استفاده قرار می ‌گیرد و اختلافات معمولا به شیوه داوری در آنجا حل می‌ شود. معمولا این اختلافات در صورتی که در ارزش ‌گذاری طلا و جواهر باشد در همان اتحادیه‌ها مرتفع شده و مبالغ مربوط به این موضوع به خریداران عودت داده می ‌شود. شناخت و ارزیابی طلای بدون نگین و شمش و آب شده به همراه تعیین ارزش و شناسایی اصالت جواهرات معمولی و گرانبها و همچنین ارزیابی و تعیین اصالت ظروف و زیور آلات نقره و نقره خام بهمراه تعیین ارزش و تعیین اصالت انواع نقره جدید یا هنرهای دستی که با نقره اتفاق می ‌افتد و کارهای هنری که چه به تاریخ جدید و تاریخ گذشته بعنوان عتیقه با استفاده از نقره صورت گرفته است این آثار دستی را کارشناسان این رشته علاوه بر مباحث ساعت و جواهرات می ‌پردازند و ارزیابی را انجام می دهند. معمولاً سرقت‌هایی که اتفاق می ‌افتد و نیاز به شناسایی و تطبیق اموال صورت می ‌گیرد در حضور کارشناسان رسمی این رشته اتفاق می‌ افتد سرقت‌هایی که مربوط به جواهرات است عمدتاً نیاز به تعیین کارشناسی دارد چون بسیاری از این جواهرات بعضاً به دلیل ارزش آنها جابجا می ‌شوند و با اشیایی که ظاهر قیمتی دارند یا شبیه جواهرات هستند جابجا می ‌شوند تعیین اصالت این جواهرات در زمان سرقت نیز برای محاکم بر عهده کارشناسان این رشته است.

 

تعرفه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری ساعت و جواهرات سال ۱۴۰۲ 

گروه کارشناسان رسمی دادگستری 

 

 

کارشناس رسمی دادگستری رشته ساعت و جواهرات