کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری صدور سند مالکیت موضوع قانون تعیین تکلیف و ضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی ماده 147 و 148 سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

147

nikon

املاک بدون سند از جمله ساختمان ها، زمین های کشاورزی و باغ ها نه تنها در شهرهای بزرگ بلکه در شهرستان ها و روستاها هم دیده می شود. خرید و فروش این املاک از نظر قانونی غیر ممکن است. به همین خاطر تصمیم گرفته شد که قانونی مشخص برای سند دار کردن املاک تصویب گردد. به همین دلیل لایحه تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی برای اصلاح مواد ۱۴۷ و تا حدودی ۱۴۸ قانون ثبت، ارائه شد. در این راستا گزارش‌های رسمی جهت انجام امور ثبتی توسط کارشناسان رسمی دادگستری ارائه می‌شود که در ادامه به کمک ایشان موضوعات مرتبط در این خصوص را بررسی نموده‌ایم.

 

خدمات کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری و کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی در حوزه اسناد مالکیت املاک فقط برای دریافت سند تک برگی نیست هرچند این موضوع مهمترین فعالیت نقشه برداری املاک است ولی اصلاح اسناد مالکیت در حین ساخت و تعیین مساحت دقیق در املاکی که زمین بزرگتر از سند است یا املاکی که زمین موجود یا عرصه مساحتی کمتر از سند مالکیت دارد باید کارشناسی جهت اصلاح مساحت و به اصطلاح رها سازی انجام شود و همچنین تعیین مساحت دقیق واحدهای آپارتمانی که معمولا مورد اختلاف فروشنده و خریدار است که ارقام مساحت مندرج در مبایعه نامه منطبق با وضع موجود نیست این خدمات اهمیت بیشتری پیدا میکند . تمامی خدمات نقشه برداری ثبتی در این دفتر اراپه می شود که میتوانید با مطالعه آنها در این سایت با خدمات ما آشنا شوید.

 

املاک بدون سند و دریافت سند ملک

بسیاری از افراد خواسته یا نا خواسته ممکن است ملکی را خریداری کرده باشند که آن ملک فاقد سند رسمی باشد و با قولنامه و سند عادی مالکیت آن را گرفته باشند. اولا اقدامی که باید انجام دهید، مراجعه به هیات حل اختلافات می باشد. این هیات‌ها از یک قاضی، رئیس اداره ثبت یا قائم‌‌مقام وی و گاهی رئیس اداره راه و شهرسازی یا رئیس اداره جهاد کشاورزی یا قائم‌مقام آنان تشکیل شده است. به علاوه این هیات یک دبیر هم دارد که وظیفه آن، استعلام جریان ثبتی ملک از اداره ثبت و گزارش آن به هیات می باشد. شما در این هیات باید در مورد دلایل نداشتن سند صحبت کنید. بعد از بررسی ها و تحقیقات انجام شده و هم چنین دریافت نظر کارشناسی، رای صادر می شود. بعد از آن، هیات رای را در رسانه ها منتشر کرده و هم چنین اداراه ثبت اسناد هم در دو نوبت به فاصله دو هفته، رای را در روزنامه های کثیر الانتشار محلی منتشر می کند. البته گاهی با تمام پیگیری ها، قانون نمی تواند ملک را سند دار کند. معمولا این املاک دارای یکی از شرایط زیر هستند:

 • فوت مالک رسمی و حداقل یک نفر از ورثه وی
 • مفقودالاثر بودن مالک


زمانی که نتیجه هیات اعلام شد، فرد می تواند اعتراض خود را به اداره ثبت محل ملک تحویل داده و رسید دریافت نماید. البته امکان اعتراض فقط تا 2 ماه بعد از تاریخ انتشار آگهی می باشد. به علاوه فرد بعد از اعتراض، به مدت یک ماه وقت دارد تا دادخواست خود را به دادگاه تحویل بدهد و گواهی تقدیم دادخواست را به اداره ثبت محل تحویل نماید. اگر فرد در این مدت هیچ اقدامی انجام نداد، اداره ثبت سند، مالکیت را صادر خواهد کرد. البته باز هم این امکان وجود دارد که فرد به رای دادگاه اعتراض کند.

مراحل صدور سند مالکیت و دریافت سند خانه

اگر ملک بدون سند دارید، بهتر است هر چه زودتر برای سند دار کردن آن اقدام نمایید؛ زیرا ممکن است در این خصوص با کلاهبرداری‌هایی مواجه شوید. توصیه می کنیم برای خرید هر ملکی، ابتدا کامل تحقیق کرده و بررسی های لازم را انجام بدهید. برای اینکه ملک خود را سند دار کنید، باید به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه نمایید.

پیگیری سند مالکیت و مراحل درخواست صدور سند
مدارک لازم در املاک قولنامه‌ای :

 • کپی از سند مالکیت ملک ( سند اولیه )
 • قولنامه یا قولنامه‌هایی که متقاصی را به مالک اولیه مرتبط می‌کند.

مدارک لازم در املاک دارای سند مشاعی:

 • سند مشاعی متقاضی
 • در صورتی که سند مالکیت به نام شخص متقاضی نباشد، ارائه وکالتنامه الزامی است.

تهیه نقشه ملک با مختصات (UTM) و فایل مربوطه

 • ابتدا فرد باید به یکی از مهندسین نقشه کش نظام مهندسی یا کارشناسان رسمی نقشه کشی دادگستری یا ثبت مراجعه کرده تا نقشه با مختصاتUTM تهیه شود.
 • سپس فایلی از طرف سازمان ثبت با نام parcelmal.xls ارایه می شود و مندرجات و اطلاعات نقشه UTM توسط مهندس نقشه کش تهیه می گردد.

فراهم کردن مدارک زیر:

 • تمامی مدارک شناسایی متقاضی
 • اسکن از سند اولیه
 • اسکن و ال قولنامه در اسناد غیر رسمی و توافقی
 • اصل سند مالکیت در اسناد مشاعی
 • ارائه نقشه ملک با مختصات  UTM
 • گزارش کارکشناس در مورد نقشه برداری
 • ارائه فیش بانکی به مقدار تعیین شده بابت هزینه تقاضا
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش (فرم اولیه) و دریافت شماره ورود به سامانه ثبت ملک
 • بعد از ورود به سامانه ثبت ملک، به قسمت تکمیل درخواست مراجعه کرده و با استفاده از شماره‌های که در مرحله قبل دریافت شده و کد ملی، مدارک را به واحد ثبتی ارسال نمایید.
 • در آخر شماره پرونده را دریافت می کنید.

هزینه صدور سند ملک

هزینه دریافت سند بسیار پایین است و فقط در صورتی که تمامی مدارک و اطلاعات فوق را به همراه نامه کارشناس در خصوص مختصات تو تی ام در اختیار داشته باشید می‌توانید با انجام آن مراحل اقدام به دریافت سند کنید و یا در صورت بروز مشکل به کارشناسان امور ثبتی مراجعه نمائید. در صوردت نیاز به کارشناس می‌توانید به همکاران ما تماس حاصل نمائید.

 

نقشه برداری جهت سامانه ثبت الکترونیکی پذیرش درخواست صدور سند مالکیت موضوع قانون تعیین تکلیف و ضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی جهت ثبت نام الکترونیکی در سامانه و منطبق بر دستورالعمل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

همکاران عزیز، مالکین محترم متقاضی دریافت سند

قبل از مطالعه مطالب ، اطلاعیه مهم مرتبط با موضوع را ملاحظه فرمایید.

اطلاعیه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

 

 

***********************************
ارائه فایل نقشه رقومی و گواهی تعیین مختصات گوشه های یک ملک در سیستم مختصات UTM با دقت مطلوب مندرج در دستورالعمل
گواهی تعیین مختصات ملک
انتقال مختصات از نقاط پایه و ارائه مشخصات نقاط پایه
ارائه مختصات به روش RTK و مشخصات شبکه دائمی
محاسبه مساحت ملک با دقت مطلوب تا دو رقم بعد از اعشار
محاسبه مساحت محلی و طول محلی بااعمال ضریب مقیاس املاک با روشهای دقیق ماهواره ای از دیتای اخذ شده از جی پی اس
تهیه فایل parcellmap و تایید و مهر امضا آن و تطبیق مختصات ارائه شده در فایل با ایندکس های موجود در بانک جامع اطلاعات املاک و کاداستر
تضمین نتایج ارائه شده تا اخذ تاییدیه از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
ارائه فایل نقشه رقومی در سیستم مختصات UTM
در سریعترین زمان با دقت بالا توسط کارشناسان با تجربه و با استفاده از بروزترین تجهیزات و دوربینهای نفشه برداری و gps (جی پی اس) دوفرکانس
توسط:
کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی
یا کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان و نقشه برداری
یا شرکت مهندسین مشاور نقشه برداری دارای تایید معاونت راهبردی رییس جمهور
یا کارشناس نقشه بردار دارای پروانه معتبر از سازمان نظام مهندسی

*************************************
22258630
22258638
22258649
22761198
22761197
22761196
22761195
 
************************************
سایر خدمات این مجموعه:
ارزشگذاری ساختمان
ارزیابی وثیقه بانکی و ملکی
تامین دلیل و تعیین خسارت
ارزیابی مهاجرت سرمایه گذاری کانادا و آمریکا
ارزیابی کارخانجات و ماشین آلات
امور ثبتی املاک و افراز و تجمیع و تفکیک
ارزیابی قیمت ملک در کوتاهترین زمان
ارزیابی املاک و تجهیزات و ماشین آلات جهت افزایش سرمایه شرکتها و بهره از معافیت مالیاتی
تعیین قدرالسهم پروژه مشارکت در ساخت و تنظیم قرارداد مشارکت
نقشه برداری و جانمایی نقشه هوایی جهت ارائه به شهرداری یا کمسیونهای مسکن و شهرسازی
گزارش کارشناسی انگلیسی جهت مهاجرت