کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری زمینی

کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری زمینی

 همانطور که در مباحث قبل به اهمیت حمل و نقل پرداختیم و تأثیر آن اهمیت آن در ترانزیت کالا رشد اقتصاد کشور یکی از اصلی ‌ترین حمل و نقل جاده‌ای است که توسط وسایل موتوری زمینی شکل می ‌گیرد مانند خودرو و سایر کامیونت‌ و موضوعاتی که وسایطی که بوسیله آن‌ها انسان یا کالا جابجا می‌شوند ، کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری زمینیدر این بخش به دلیل اهمیت این رشته مبانی حمل و نقل و موضوعات مرتبط با آن نمی ‌پردازیم. ولی اهمیت وسایط حمل و نقل موتوری زمینی بخاطر صلاحیت‌هایش و کاربردی که کارشناس رسمی دادگستری رشته وسایط نقلیه موتوری زمینی یا تحت عنوان خودرو یا کارشناس رسمی تصادفات اصطلاحا‌ به این‌ها اطلاق می‌ شود دارند. صلاحیت‌ها یکی از این صلاحیت‌ها که کارشناسان این رشته دارند بررسی علل قانونی یا فنی وسیله نقلیه که تصادفات وسایط موتوری زمینی شکل می ‌گیرد. در بسیاری از موارد عدم رعایت قوانین یا اشکالات فنی در وسایط نقلیه منجر به تصادفات است. تهیه کروکی و بررسی علل این موضوع را کارشناسان گزارش تهیه می‌کنند. تعیین میزان خسارت وسایط نقلیه موتوری زمینی در بسیاری از محاکم یا شوراهای حل اختلاف زمانی که تصادفاتی اتفاق می‌آفتد یا جرحی است یا غیر جرحی و انتقال می‌دهند خودرو یا وسایط نقلیه را یا فردی را که مورد جرح واقع شده منتقل می‌دهند به بیمارستان پس از آن شوراهای حل گزارشاتی که کلانتری‌ها ارائه می ‌دهند و نظریه کارشناسان پلیس راهور ارائه می ‌دهند صورت جلسه‌ای مبنی بر نحوه تصادف ارائه می‌دهند و پس از ارجاع قرار کارشناسی به کارشناس رسمی دادگستری این رشته درخصوص اظهار نظر برای تعیین خسارت وارد به خودرو یا نسبت به تصادفی که اتفاق افتاده است کارشناس رسمی با تکیه بر تجربه و شواهد خودش و اطلاعاتی که از بازار خودرو و قطعات یدکی و شرایط حمل و نقلی دارد میزان خسارت را وارده به خودرو را اعلام می‌کند حتی میزان خسارتی که به دلیل افت قیمت خودرو هم وجود خواهد داشت قابل محاسبه است. بررسی علل فنی و طراحی راه و مهندسی ترافیک یکی از مسائلی است که اگر تصادفی اتفاق بیفتد کارشناسان رسمی با تمام جوانب موضوع را باید ببیند نه تنها بحث فنی یا قانونی یا عدم رعایت قانون برخی از تصادفات جاده‌ای به دلیل اینکه جاده‌های اشکالات فنی دارند علائم و تجهیزات کافی ندارند یا به دلیل طراحی ناصحیح قوس‌ها و پیچ‌ها تصادفات اتفاق می ‌افتد کارشناسان از این طریق می ‌توانند اظهارنظر بکنند علت غایی و نهایی تصادف را معین بکننند. تعیین ارزش یا قیمت و ارزش ‌گذاری خودرو و وسایط نقلیه موتوری زمینی هم صلاحیت عمده این کارشناسان است بدلیل اینکه در بسیاری در مناقصات یا مزایدات در انتقال خودرو به بخش خصوصی یا شخصی که خودروی دولتی را از طریق مزایده خریداری کند قیمت مبنایی تنظیم می ‌شود برای انجام مزایده تنظیم قیمت مبنا برای اینکه مزایده شکل بگیرد توسط کارشناس ارزیاب وسایط نقلیه موتوری زمینی یا ارزیاب خودرو شکل می‌گیرد همانطور که عرض کردم این کارشناسان به کارشناس ارزیاب خودرو یا کارشناس رسمی تصادفات بیشتر مشهورند.

خدمات جانبی که در این رشته وجود دارد اگر که مواردی است مانند در صورتی که شخصی اعتراضی داشته باشد به آرایی که در محاکم میشود با اخذ مشاوره از کارشناسان این رشته می‌توانند دلایل فنی خود را به محکمه یا مراجع قضایی ارائه دهند. بیشتر شوراهای حل اختلاف هستند که درگیر امور تصادفات هستند. یکی از مهمترین وظایفی که کارشناسان این رشته بر عهده دارند چون معمولا سابقه حضور در پلیس یا سابقه فعالیت کاری بعنوان پلیس راهبری یا پلیس مرتبط با موضوع وسایط نقلیه دارند معمولا تشخیص اصالت بدنه یا تصادف اتومبیل در زمان خرید و فروش‌ها بعنوان یک موضوع خارج از  بحث محاکم به آنها ارجاع می شود یعنی کارشناس مراجعه می ‌کند و خودروی که قصد خرید و فروش دو نفر را دارند نگاه می‌کند، یکی اینکه اصالت بدنه یکی دزدی نبودن ، سرقتی نبودن و جابجا نبودن قطعات و حکاکی نشدن شماره موتور و تغییراتی که پس از سرقت بر روی خودرو اتفاق می‌افتد اصالتش را تشخیص می‌دهند حتی مستندات و مدارکی که مالک خودرو ارائه داده است اصالت آن‌ها را تشخیص می‌ دهد. و اگر که تصادفی اتفاق افتاده باشد یا به دلیل رنگ‌ شدگی بدنه خودرو در کشور ما قیمت خودرو دچار افت می‌ شود این تشخیص رنگ شده بدنه و تعیین قیمت و ارزش نهایی خودرو را کارشناسان بخش خصوصی تعیین می ‌کنند چون مردم خیلی نیاز به این رشته دارند و سروکار دارند با این رشته به همین میزان بسنده می ‌کنیم چون آشنایی کافی هست و در مورد این رشته چیزی که مهم است حتما باید به کارشناسان خبره مراجعه شود کارشناسان رسمی دادگستری که سابقه ان جام این کار را داشتند مراجعه شود. برخی از افراد که بدون ارائه مدارک خودشان را به عنوان کارشناس معرفی می ‌کنند احتمال دارد آسیب‌هایی به افراد در حین انجام معاملات یا تهیه گزارشات به آنها وارد شود. باید دقت بکنند کارشناس رسمی دادگستری این نظریه را صادر بکنند.

 

عناوین صلاحیت‌های رشته کارشناسی رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری زمینی

در این بخش به معرفی مشخصات، صلاحیتهای کارشناسی رسمی دادگستری رشته وسائط نقلیه موتوری زمینی تحت عنوان گروه کارشناسان رسمی دادگستری امور وسائط نقلیه با عناوین زیر می‌پردازیم: 

• بررسی علل (قانونی و فنی وسیله) تصادفات وسائط نقلیه موتوری زمینی

• تعیین میزان خسارت وسائط نقلیه موتوری زمینی

• بررسی علل فنی و طراحی راه و مهندسی ترافیک (علائم و تجهیزات ایمنی

• ارزیابی وسائط نقلیه موتوری زمینی 

   


در این ویدئو معرفی کارشناس رسمی دادگستری رشته وسائط نقلیه موتوری زمینی و صلاحیت‌های مرتبط با آن مشترک بین مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان رسمی دادگستری و کانون کارشناسان رسمی دادگستری که به لحاظ وظایف و صلاحیتها تعریف مشابهی دارند توضیح داده شده است.

 

شرح صلاحیت‌های رشته کارشناسی رسمی دادگستری امور وسائط نقلیه موتوری زمینی زیر مجموعه گروه 5 (امور وسائط نقلیه) 

·         رسیدگی به تصادفات و علت تصادف و تعیین میزان خسارت و کاهش قیمت ناشی از تصادف

هدف از اختراع چرخ توسط بشر، تسهیل آمد و شد بود. پیشرفت تکنولوژی و توسعه مساحت شهرها، عامل افزایش نیاز به حمل و نقل گردیده است. تغییر تکنولوژی ساخت خودروها و افزایش سرعت آنها عامل ایجاد قوانین راهنمایی رانندگی است. عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، دلیل به وجود آمدن تصادفات و ورود خسارت به جان و مال افراد شده است. پلیس‌های راهنمایی و رانندگی یا پلیس ترافیک وظیفه ایجاد نظم و رعایت قوانین را دارد، ولی کمبود پرسنل پلیس و ساخت آزادراه‌ها و اتوبانها و جاده‌ها باعث شده تا افرادی که قوانین را رعایت نمی‌کنند با رانندگی ناایمن و سرعت زیاد به جان و مال سایرین خسارت وارد کنند. در محل‌هایی که پلیس وجود دارد تصمیم گیری در مورد علت و عامل تصادف امریست که پلیس با تنظیم کروکی آن را انجام می‌دهد.

ولی در صورتی که تصادف یا ورود خسارت رخ داده باشد و امکان حضور پلیس در محل وجود نداشته باشد، معمولاً افراد زیاندیده با تشکیل پرونده قضایی، رسیدگی به موضوع را مطالبه می‌کنند. نظر به اینکه قضات تخصص مربوط به کارشناسی خودرو را ندارند با ارجاع پرونده به کارشناس از وی دلیل و علت خسارت و میزان خسارت را می‌خواهند.
این موضوع تنها یکی از مسائلی است که کارشناسان رسمی دادگستری رشته وسائط نقلیه موتوری زمینی، وظیفه اجرای آن را دارند و در سایر موارد، مانند ارزیابی خودرو و لوازم یدکی خودرو نیز خدمات دیگری است که کارشناس حتی خارج از مرجع قضایی به افراد ارائه می‌کنند و درخواست خدمات تخصصی مربوط به این کارشناس نیاز به دستور قضایی ندارد و افراد مطابق قانون می‌توانند به صورت مستقیم به کارشناس مراجعه و از وی نظریه مشورتی یا کارشناسی یا داوری مطالبه کنند.

 

·         ارزیابی وسائط نقلیه موتوری زمینی

تعیین قیمت خودرو یکی از مواردی است که عمده موضوع کارشناسی این رشته را به خود اختصاص داده است.
این کار کارشناسی می‌تواند در مرجع قضایی جهت رسیدگی به یک پرونده نیاز به ارزیابی خودرو باشد و یا می‌تواند جهت رسیدگی به ارزش خودرو بابت انجام معاملات بنا به درخواست طرفین ارزیابی انجام شود.

ارزیابی خودرو و تعیین قیمت وسائط نقلیه موتوری توسط کارشناس در سه مرحله صورت می‌گیرد:

o        بررسی اصالت وسیله نقلیه و مستندات آن

موضوع اصالت خودرو از جهت تطبیق اسناد و مدارک با شماره‌های موتور، شاسی و همچنین بررسی از بابت دست کوب بودن شماره‌های شاسی یا موتور و همچنین سلامت شاسی و نداشتن برش، امر پر اهمیتی است که در ارزیابی خودرو باید انجام بشود.

سارقین با تغییرات در مشخصات بدنه و شماره‌های شاسی و موتور سعی در تهیه اسناد ساختگی برای خودروهای سرقتی می‌باشند که با توجه به تجربه کارشناس این رشته، بررسی صحت مندرجات مدارک با خودرو ارائه شده مانع از فروش خودروهای سرقتی در قالب مدارک خودرو دیگر می‌گردد.

حتی دیده شده است که خودروی تصادفی را برش داده و نصف دیگر خودرو را به آن ضمیمه می‌کنند که این موضوع نیز با بررسی خودرو و اسناد آن قابل تشخیص است.

o        بررسی بدنه و وضعیت تصادف آن

به دلیل بالا رفتن قیمت وسیله نقلیه و امکان خرید و فروش وسائط نقلیه دست دوم، خودرو در کشور ما یک نوع وسیله سرمایه‌گذاری شده است.

سلامت بدنه و تصادفی نبودن آن، تاثیر مستقیمی روی ارزش‌ خودرو دارد و کارشناسان وسائط نقلیه با بررسی بدنه، امکان تشخیص تصادفات و حتی کوچک‌ترین فرورفتگی‌ها ناشی از برخورد در بدنه را دارند.

o        تعیین ارزش بر اساس مدل سال ساخت و برند خودرو

 یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر ارزش خودرو، شرکت سازنده و همچنین اعتبار برندی است که خودرو را ارائه نموده است. پایه قیمت ارزیابی خودرو بر اساس قیمت کارخانه‌ای خودرو صفر و در اصطلاح خودرو خشک تعیین می‌شود و موضوعاتی مانند اصالت مستندات و تصادفی نبودن و ارزش برند، قیمت روز آن مدل بر اساس سال ساخت، عوامل موثر بر ارزش روز کارشناسی معاملاتی یک خودرو را تشکیل می‌دهند.

 

·         تعیین اجرت المثل و تعیین اجاره بهاء

اجاره وسیله نقلیه یا مصطلح بین‌المللی آن کاررنت (Rent a Car) یکی از مشاغل پرطرفدار در حوزه صنعت خودرو می‌باشد. تعیین اجاره بها یا اجرت‌المثل یک خودرو، پس از کارشناسی ارزش مطابق موارد پیش گفته، مانند اصالت، تصادفی نبودن، سال ساخت، میزان کارکرد، مدل و برند آن صورت می‌گیرد و در ابتدا کارشناس ارزش روز معاملاتی و کارشناسی خودرو را تعیین نموده و سپس با اعمال ضرایبی مطابق شرایط بازار قیمت روز خودرو را به اجاره بهای روز یا ماه تبدیل می‌کند و تعیین اجاره بهای روزانه، ماهیانه و سالیانه بر اساس عرف و برپایه ارزش روز خودرو انجام می‌شود.

 

·         اظهارنظر فنی و تعیین خسارت تعمیرگاهی و تعیین تناژ

با توجه به اینکه وجود خسارت در خودرو تاثیر مهمی بر قیمت خودرو دارد تعیین میزان ریالی خسارت وارده بر خودرو و شناسایی علل آن نیز ضرورت دارد و تعیین خسارت وارده به خودرو به دلایل متعددی بستگی دارد:

o        تعیین خسارت ناشی از تصادف خودرو

به دلیل اینکه اکثر خودروها دارای برگه بیمه شخص ثالث می‌باشند، نمایندگی‌های بیمه در تصادفات پس از بررسی وضعیت خودرو و کارشناسی آن بر اساس کروکی ارائه شده توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، خسارت وارده به خودروی زیان دیده و یا در صورت داشتن بیمه بدنه هر دو را می‌پردازند، ولی در صورتی که زیاندیده ادعای خسارت بالاتری را داشته باشد می‌بایست از طریق تشکیل پرونده در شوراهای حل اختلاف یا دادگاه‌ها، میزان خسارت واقعی را از عامل ورود خسارت مطالبه کنند، کارشناسان در این موارد پس از ارجاع کار، میزان خسارت دقیق را معین نموده و به دادگاه ارائه می‌کنند.

o        تعیین خسارت وارده به خودرو توسط تعمیرکار به دلیل عدم تخصص

 خودروها به لحاظ تکنولوژی ساخت و مشخصات موتور با همدیگر تفاوت دارند. بهره‌گیری از نرم‌افزارهای مخصوص هر خودرو جهت مدیریت اجزای آن، امر تعمیرات را پیچیده کرده است. نمایندگی‌های مربوط به هر خودرو تکنسین‌های تعمیرات خود را برای آموزش موضوعات مختلف تعمیر به شرکت تولید کننده خودرو معرفی می‌نمایند. تعمیرکاران آزاد خارج از نمایندگی‌ها نیز مشغول به ارائه خدمات تعمیرات هستند، در صورتی که در زمان انجام تعمیرات چه در نمایندگی‌ها یا تعمیرگاه‌های آزاد و خصوصی خسارتی به دلیل عدم تسلط تعمیرکار به خودرو وارد شود، وظیفه جبران این خسارت بر عهده عامل آن است. کارشناسان رسمی دادگستری رشته وسائط نقلیه موتوری زمینی، پس از بررسی خسارت به تعیین میزان و علت آن می‌پردازند.

o        تعیین خسارت خودرو در موارد خارج از تصادفات

منظور از این بند، خسارت‌هایی است که در زمان توقف خودرو در محلی به آن وارد می‌شود و این می‌تواند آسیب به شیشه‌ها یا بدنه یا اجزای مختلف خودرو باشد.

کثرت تردد خودروها در سطح شهر و کمبود پارکینگ جهت توقف خودرو باعث شده است که توقف‌های حاشیه‌ای در کنار خیابان‌ها صورت پذیرد، به عنوان مثال مجاورت محل توقف خودرو با ساختمان در حال ساخت، اگر خساراتی ناشی از سقوط مصالح ساختمانی بر روی خودرو را ایجاد کند، با توجه به اینکه وظیفه حفظ ایمنی محوطه و محدوده کارگاه بر عهده مجریان، مالکین و مهندسین ناظر کارگاه ساختمانی است، در صورت بروز چنین خساراتی، مجبور به تامین خسارت و پرداخت آن به صاحب خودرو بر اساس نظریه کارشناس رسمی دادگستری می‌باشند.

o        تعیین خسارت افت قیمت خودروی صفر یا کارکرده

موضوعات عادی خسارت وارد به خودرو در موارد قبل اشاره شد ولی وجود خسارت‌های نامشهود مانند افت قیمت خودرو چند سالی است که در دادگاه‌ها رسیدگی می‌شود، منظور از افت قیمت یعنی در صورتی که آسیبی به یک خودرو وارد شود  و خودرو صفر بوده و یا کارکرد پایینی داشته باشد، علاوه بر خسارات عادی وارد شده به بدنه، قیمت آن خودرو نیز در زمان فروش کاهش می‌یابد، به این موضوع افت قیمت خودرو می‌گویند، که در صورت تشخیص مراجع قضایی مبنی بر تعلق موضوع افت قیمت به زیان دیده، کارشناسان رسمی دادگستری رشته خودرو، امکان تعیین خسارت ناشی از افت قیمت خودرو و یا خسارت نامشهود را دارند.

o        تعیین تناژ خودرو

تردد خودروها یا وسائط نقلیه سنگین در شهرها تابع قوانینی بر اساس وزن آنها نیز می‌باشد، به عنوان مثال در صورت بالا بودن وزن یک خودرو می‌تواند خسارتی را به زیرساخت‌های شهری یا جاده‌ها و خیابان‌ها یا اتوبان‌ها وارد کند. در صورت بروز چنین اتفاقی، پلیس وظیفه اعمال قانون و ثبت جرایم این موضوع را دارد. در صورتی که نسبت به این موضوع اختلافی حادث شود، کارشناسان رسمی دادگستری، وظیفه تعیین تناژ یا ظرفیت حمل خودرو را بر عهده دارند، حتی این موضوع می‌تواند به عنوان ثبت تناژ خودرو در اسناد مالکیت نیز از کارشناس درخواست شود.

 

·         تعیین اصالت خودرو و مدل اتومبیل

همانطور که در موضوع ارزیابی اشاره شد اصالت خودرو مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت خودرو است. صحت انجام یک معامله خرید فروش خودرو نیز به اصالت آن خودرو یا به اصطلاح عامیانه سرقتی نبودن آن وابسته است. در موارد ارجاعی کارشناسی به این امور رسیدگی نموده و با بررسی اسناد مالکیت، کارت خودرو و سایر مستندات، اصالت یا عدم آن را اعلام می‌نماید.
در مواردی که خودرو سرقتی بوده یا تعمیرات اساسی روی آن رخ داده باشد یا مستندات آن مفقود شده باشد یا سارقین با دستکاری اطلاعات شاسی، شماره شاسی یا شماره موتور این شماره‌ها را دستکوب نموده باشند پس از سیر مراحل قضایی دادگاه‌ها بررسی خودرو و ارائه اطلاعات اصالت خودرو را از کارشناس مطالبه می‌کنند.

در چنین موضوعاتی کارشناس، پس از بررسی وضعیت خودرو در صورتی که خودرو قابلیت شماره‌گذاری داشته باشد مشخصاتی مانند سال ساخت، مدل، برند، شماره موتور، شماره شاسی، شماره وی آی ان (VIN)، کاربری خودرو، تعداد محور، وضعیت شاسی، ظرفیت، تعداد محور، سیستم خودرو، تعداد سرنشین، نوع سوخت، رنگ، تعداد سیلندر و حجم سیلندر را گزارش می‌نمایند.

 

·         رسیدگی به تخلفات و جرائم رانندگی و امور گواهینامه

در صورتی که تخلفی مربوط به عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی رخ دهد، پلیس پس از حاضر شدن در محل نسبت به وضعیت تخلف و تطبیق آن با آیین نامه‌های راهنمایی رانندگی نموده و میزان جرائم تعلق گرفته به خاطی یا راننده وسیله نقلیه که با آن عدم رعایت قوانین رخ داده است را تعیین نموده و برگه جریمه را صادر می‌نماید. در برخی موارد این جریمه منجر به تعلق امتیاز منفی به راننده و همچنین ضبط یا ابطال گواهینامه نیز می‌گردد. در صورتی که راننده نسبت به جریمه یا شناسایی تخلف و میزان آن اعتراضی داشته باشد، می‌تواند به دفاتر پلیس + ۱۰ یا مراجع قضایی یا بطور مستقیم به کارشناس رسمی دادگستری وسایط نقلیه مراجعه نماید کارشناس نیز با بررسی موضوع نسبت به صحیح بودن اعمال قانون و یا عدم آن تصمیم گیری نموده و گزارش را صادر می‌نماید.

 

·         رسیدگی به صحت جریان امور شماره گذاری (احراز مالکیت، احراز اصالت، تغییر وضعیت، تغییر کاربری)

موضوع شماره گذاری در خودروها از لحظه ورود خودرو به کشور یا تولید آن در کارخانه تولید کننده خودرو آغاز می‌شود، که اولین مستند صادره توسط کارخانه تحت عنوان برگ سبز و فاکتور خودرو که مشخصات کامل خودرو را در بر می‌گیرد مبنای شماره گذاری است. مالک پس از انتقال خودرو با استفاده از خودروبر به محوطه ادارات شماره گذاری پلیس راهنمایی و رانندگی، درخواست صدور پلاک را ارائه می‌کند، ادارات شماره گذاری نیز بر اساس مستندات مالکیت و مدارک شناسایی خریدار پس از بررسی خودرو توسط کارشناس حاضر در محل شماره گذاری، روند صدور شماره پلاک خودرو ادامه می‌یابد.

کارشناس حاضر در محل شماره گذاری که معمولاً از کارشناسان متخصص راهنمایی و رانندگی یا کارشناسان رسمی دادگستری می‌باشند در مورد احراز مالکیت و تطبیق فاکتور صادره توسط کارخانه تولید کننده خودرو یا فروشنده با مدارک شناسایی خریدار احراز مالکیت را انجام می‌دهند. موضوع دیگری که می‌بایست بررسی شود به ویژه در مورد خودروهای کارکرده یا دست دوم، مسئله احراز اصالت خودرو است که در بندهای پیشین به صورت کامل در مورد آنها توضیح داده شد. تغییر وضعیت یا تغییر کاربری نیز امر مهمی است که توسط کارشناس تایید یا رد می‌شود. تغییر وضعیت می‌تواند شامل تغییر اتاق یا تغییر رنگ و موضوعات مشابه باشد. تغییر کاربری نیز می‌تواند تبدیل خودرو به خدماتی یا تاکسی یا کاربری باری و مواردی از این قبیل باشد.

یکی از مهم‌ترین وظایف کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری زمینی، ارزیابی و تعیین ارزش خودرو است. بر اساس تجربه و تخصصی که کارشناسان مذکور بر اساس موارد پیش گفته حاصل نموده‌اند، تعیین قیمت روز ماشین و وسائط نقلیه امر مهمی است که اشخاص می‌توانند جهت بررسی این موارد و دریافت گزارش کارشناسی بدون واسطه به کارشناس خودرو مراجعه کنند.

در معاملاتی که به صورت روزمره اتفاق می‌افتد، خریداران معمولاً با مراجعه به اتاق‌های رنگ از  سلامت بدنه خودرو اطمینان حاصل می‌کنند. ولی تفاوت کارشناسان رسمی دادگستری با کارشناسان رنگ در این است که علاوه بر تشخیص سلامت رنگ و بدنه ضمن کنترل سلامت فنی، اصالت خودرو و اصالت مالک و صحت مستندات مالکیت و حتی وکالتنامه نماینده مالک یا خریدار وکالتی را نیز بررسی می‌کنند. مطابق قانون در صورتی که کارشناس دادگستری خودرو را بررسی کرده و گزارش تاییدیه اصالت و سلامت خودرو را صادر نموده باشد، مسئولیت قانونی تمامی موارد ذکر شده بر عهده کارشناس بوده و مراجعین با آسودگی خاطر می‌توانند خرید یا فروش را انجام دهند. در صورتی که کارشناسان رنگ یا افرادی که بر اساس تجربه به این امر مشغولند، مسئولیتی در برابر متقاضی ندارند و از همین موضوع می‌توان به اهمیت و جایگاه قانونی مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری پی برد.

تعرفه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری زمینی سال ۱۴۰۲ 

 گروه کارشناسان رسمی دادگستری 

  

کارشناس رسمی دادگستری رشته امور وسائط نقلیه موتوری زمینی