رشته برق ماشین آلات صنعتی و تاسیسات کارخانجات ارزیابی کارخانه ها، املاک ، ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید

رشته برق ماشین آلات صنعتی و تاسیسات کارخانجات ارزیابی کارخانه ها، املاک ، ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید

 

صنایع، کارخانه‌ها و بسیاری از کارگاه‌ها در کشور ما چه در بخش صنعتی و چه در بخش‌های تولید مواد غذایی از میزان قابل توجهی از تجهیزات استفاده می‌کنند. تجهیزاتی که عمدتا با سرمایه‌ بسیار زیادی هم خریداری شده‌اند. موارد متعددی زمینه بروز خسارت به این تجهیزات را ایجاد می‌کند که می‌توان به آتش سوزی، نوسانات برقی، استهلاک و حتی حوادث طبیعی اشاره نمود. کارشناسان رسمی دادگستری در حوزه‌های مختلف صنایع در رشته‌ای گوناگون صلاحیت اظهار نظر در خصوص خسارت وارده به این تجهیزات را بر عهده دارند.

تجهیزات خطوط تولید کارخانه ها معمولا با توجه به انجام کارهای سنگین و ایجاد سرعت و دقت در انجام های تکراری در راستای تولید محصول خاص تهیه می شوند. ایجاد سرعت و دقت در تولید محصول میزان بازدهی کارخانه را افزایش می دهد. کالای خام مورد نیاز کارخانجات با توجه به سازگاری با دستگاه ها و تجهیزات کارخانه تهیه می شود. چنانچه بر اثر موارد مختلف از قبیل نداشتن کیفیت کالاهای خام اولیه، استفاده نادرست از دستگاه ها، استهلاک دستگاه به دستگاه ها آسیب وارد بشود کارخانه برای مدت چند ساعت تا چند هفته از تولید باز می ایستد و خسارات هنگفتی را متحمل می شود. این خسارات قابل برآورد و قابل محاسبه هستند که در این یادداشت به نحوه برآورد خسارت کارخانجات خواهیم پرداخت.

خسارت کارخانجات

خسارات کارخانجات انواع مختلفی دارد که می تواند به عوامل بیرونی و عوامل داخلی دسته بندی شود. ازجمله خسارات عوامل داخلی می توان به خرابی دستگاه ها و تجهیزات کارخانه اشاره کرد. خسارت ناشی از خرابی دستگاه ها به دو صورت تفکیک می شود: نخست به صورت کاهش تولید و دوم به صورت هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه و خسارت تجهیزات خط تولید. معمولا در ارزیابی قیمت کارخانجات به برآورد این میزان از خسارت پرداخته می‌شود. هنگام خرید و فروش استهلاک را به عنوان عامل خسارت در نظر می‌گیرند.

برآورد خسارت کاهش تولید کارخانجات

کاهش تولید باعث عدم بازگشت سرمایه و تولید هزینه های سربار از قبیل هزینه برق، آب، هزینه نیروهای انسانی می شود. لذا برای برآورد خسارت ناشی از کاهش تولید می توان با استفاده از نرم افزار های محاسباتی نظیر اکسل و هلو میزان هزینه های سربار را به صورت دقیق محاسبه نمود. این نوع خسارت ارتباط مستقیمی با تجهیزات ندارد هر چند ممکن است به دلیل خرابی آن باشد. معمولا در ارزیابی‌ای مرتبط با کارآیی این موضوع اهمیت خواهد داشت.

برآورد خسارت تجهیزات کارخانجات

استهلاک: خسارت تجهیزات شامل تعمیر و نگهداری و یا نقص کامل دستگاه ها می شود. استهلاک تجهیزات که ناشی از پایان یافتن عمر مفید دستگاه است عمده ترین خسارت وارد بر تجهیزات است. در این حالت برای برآورد خسارت می توان هزینه جایگزین کردن دستگاه مشابه را با توجه به نرخ تورم در نظر گرفت.

آسیب های ناشی از استفاده نادرست: گاهی عملکرد هایی نادرست از نیروی انسانی سر می زند که به دستگاه آسیب می رساند. چنین مواردی شامل شکستگی، فرو رفتگی، سوختن دستگاه و غیره می سود که می توان با توجه به هزینه تعمیر و هزینه ناشی از بیکاری برآورد خسارت نمود.

آسیب های ناشی از حوادث غیر مترقبه: حوادث غیر مترقبه من جمله آتش سوزی و سیل و زلزله باعث وارد  شدن خسارت به کارخانه می شود و علاوه بر اینکه ممکن است باعث خسارت بر نیروی انسانی نیز بشود که برآورد هزینه خسارت کل آن شامل میزان نقص دستگاه ها و هزینه ناشی از تهیه مجدد آنها، میزان خسارت وارده بر نیروی انسانی و میزان خسارت ناشی از عدم تولید می شود.

معمولا این حوادث بخش زیادی از خسارات وارده بر تجهیزات را به خود اختصاص می‌دهد برای مثال در سال گذشته گزارشات بسیاری در خصوص خسارت به تجهیزات برقی کارخانجات مختلف در جریان طوفان‌ها و سیل‌ها مختلف در نقاط مختلف کشور گزارش شد.

نوع برآورد خسارت توسط کارشناسان رسمی دادگستری هم براساس دلیل خسارت صورت می‌گیرد. برای مثال ممکن است برآورد خسارت برای تعیین میزان هزینه‌ها صورت گیرد و یا در مواردی ممکن است مشکلات بیمه‌ای دلیل ارزیابی توسط کارشناسان باشد. بنابراین نمی‌توان از رویه خاصی در برآورد خسارت سخن گفت. هر چند که معمولا شیوه تعیین خسارت با توجه به میزان و درصد خسارت وارد شده، قیمت واقعی دستگاه و نهایتا استهلاک دستگاه پیش از وقوع خسارت تعیین می‌شود.

کارشناس رسمی دادگستری و ارائه خدمات برآورد خسارت

کارشناسان رسمی ما در رشته‌های مختلفی اعم از معادن، پتروشیمی و الکتروشیمی، نفت و انرژی هسته‌ای، تاسیسات کارخانجات، نساجی، هوافضا، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی و بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌هایی که از تجهیزات مختلف در خطوط تولید خود استفاده می‌کنند، اقدام به تعیین و برآورد میزان خسارت می‌نمایند. این برآورد می‌تواند به عنوان گزارش رسمی برای حل مسائل بیمه‌ای و با گزارشی در خصوص حل اختلافات و دریافت خسارت از افراد و نهاد‌های مختلف باشد.

برای مثال همانطور که گفتیم گاها نوسانات برقی خسارت قابل توجهی به تاسیسات و تجهیزات وارد می‌کند که در این زمینه کارشناسان ما در حوزه‌های مختلف اقدام به ارزیابی و ارائه گزارش رسمی در خصوص علل دقیق خسارت و همچنین میزان خسارت وارده می‌نمایند. در صورت نیاز به ارزیابی می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمائید.

 

ارائه گزارش کارشناسی در خصوص :
انجام خدمات کارشناسی رسمی دادگستری
در رشته: برق ، ماشین ، تاسیسات کارخانجات
باتخصص :رسیدگی وارزیابی ماشین آلات کارخانجات وکارگاههای فنی وتعیین اجاره بهاءواجرت المثل وخسارت وحق الامتیازدرامورتخصصی مربوط
وهمچنین سایر رشته ها
باکمک همکاران گروه کارشناسی رسمی دادگستری
انجام مشاوره درکلیه امور:
طراحی خط تولید و......
مهندس ناظرپایه یک دررشته تاسیسات برقی ساختمان
وعضوسازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
کارشناس رسمی دادگستری ، در رشته ماشین آلات.( برق ، ماشین آلات و تجهیزات کارخانجات)
1- ارزش گذاری بر ماشین آلات و تجهیزات و خطوط تولید.
(هنگام اقدام جهت اخذ وام ، انحلال شرکت یا جداشدن شرکا و سهام داران ، تعیین میزان سرمایه و تعیین میزان گردش مالی سالیانه)
2- تعیین میزان خسارت های وارد شده به ماشین آلات و تجهیزات و خطوط تولید.
3-ارزش گذاری بر اموال توقیف شده.
4- اعلام نظر رسمی در ارتباط با تعیین مقصر یا مقصران بروز خسارت و همچنین تعیین اینکه هر یک از مقصران چند درصد در بروز خسارت نقش داشته اند.
5- هیئت داوری هنگام انحلال شرکت ، انتقال یا جدا شدن شرکا وسهام داران .
6- مشاوره فنی و حقوقی قبل از ارجاء دعواهای فنی به مراجع قضایی.
7-تعیین قیمت پایه برای ماشین آلات و تجهیزات ، جهت برگزاری مزایده.
8-همکاری با بانکهای اعطا کننده وام و تسهیلات به کارخانجات و شرکت ها وشرکت های واردات وصادرات ، جهت ارزش گذاری بر ماشین آلات و تجهیرات وخطوط تولید کارخانجات و همچنین ماشین آلات در حال واردات وصادرات.
9-همکاری با گمرکات کشور برای ارزش گذاری بر دستگاه ها وماشین آلات متروک ، جهت برگذاری مزایده و تعیین خسارتهای وارده به تجهیزات ودستگاه های دپو در انبار های گمرکات.

 

کارشناس رسمی دادگستری در رشته برق ماشین آلات صنعتی و تاسیسات کارخانجات

ارزیابی، مشاوره، نظارت و بازرسی فنی

دارای پروانه پایه یک نظام مهندسی در زمینه طراحی ، نظارت و اجرای تاسیسات برقی

 

. مدیریت طرح توسعه

. مدیریت پروژه های ساختمانی

. مدیریت پروژه های ساخت کارخانجات و نصب و راه اندازی ماشین آلات صنعتی

. مشاوره طرحهای احداث کارخانجات

. طراحی و نظارت بر اجرای تاسیسات برقی ساختمان

. طراحی و نظارت بر اجرای تاسیسات  کارخانجات


* ) ارزیابی و کارشناسی زمین ، ساختمان ، آپارتمان ، اراضی ، ابنیه ، مصالح ساختمانی توسط کارشناس رسمی دادگستری در کلیه استانها و معرفی کارشناس رسمی سایر رشته های مورد نیاز مقیم هر استان


* ) ارزیابی املاک و تهیه ترازنامه مالی مهاجرت ، اقامت دائم و سرمایه گذاری جهت ارائه به سفارتخانه های کانادا ، استرالیا و آمریکا ... به زبان انگلیسی با اخذ تاییدیه های کانون کارشناسان رسمی دادگستری و وزارت خارجه و قوه قضائیه
 
 
* ) ارزیابی و ارائه گزارش کارشناسی در خصوص املاک و دارائیهای متقاضیان گشایش اعتبارات اسنادی (LC) در بازرگانی و تجارت بین المللی ، واردات و صادرات ، ترهین ، وثیقه املاک جهت اخذ اعتبار از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری

* ) نقشه‌برداری ، مساحی و تعیین حدود و تعیین موقعیت
* ) تعیین حقوق کسب و پیشه و تجارت و سرقفلی
* ) رسیدگی به مقادیر کار و صورت وضعیت ساختمان
* ) تطبیق نقشه‌های ساختمانی با وضعیت محل و بنا
* ) رسیدگی به موارد اختلاف بین کارفرمایان و پیمانکاران و مشاورین
* ) رسیدگی و بررسی صورت وضعیت پیمانها و برآورد پروژه های عمرانی
* ) مطالعه پرونده ثبتی و پیاده نمودن پلاک مورد نظر و تشخیص حدود
* ) تشخیص حدود ثبتی و ارائه نظر در مورد اختلافات ثبتی و تفکیک و افراز املاک
* ) نقشه‌برداری و پیاده کردن محدوده املاک بر روی نقشه‌هوائی
* ) تهیه نقشه برای املاک فاقد طول و ابعاد جهت ارائه به دفاتر شهرداریها
* ) بررسی و تعیین میزان خسارت و علت خسارت و قدمت املاک
* ) برآورد هزینه های اجرا و تعیین و تعدیل اجاره بهاء

 

******************************
سید مهرداد جوادی
کارشناس رسمی دادگستری
exp-co1