مقالات سایت
دسته بندی مقالات
مقالات سایت
دسته بندی مقالات

 کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری

کشور ما به عنوان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های دنیا بیش از هر چیز به شاعران بزرگ و طبع شعری در جهان مشهور است. اشعار مختلف شاعران بزرگ، سنتی را برای امروز فراهم آورده‌اند که در شعر و ادبیات معاصر نیز ما با تداوم این غنای فرهنگی و ادبی روبرو هستیم. دامنه این فرهنگ و ادب به شکل مدرن آن هم در اشعار و هم در آواز‌های امروز ما و حتی در سرود‌ها نیز ادامه دارد. نگارش شعر و سرود به عبارتی خلق آن مستلزم تکنیک‌های منحصر به فردی است از همین رو برای شاعر و ترانه ساز‌ها یک مالکیت معنوی و حق ادبی ایجاد می‌شود.

اما به دلایل مختلفی این حقوق توسط بسیاری از خواننده‌ها و شاعران نادیده گرفته می‌شود. بسیاری از اشعار معاصر ما توسط خوانندگان معروف بدون کسب اجازه از صاحب اثر و یا وارث آن‌ها خوانده یا بازخوانی می‌شوند و از سوی دیگر در موارد متعددی ترانه‌ها و اشعاری با کپی برداری از این متون ساخته می‌شوند. کارشناس رسمی دادگستری شعر و سرود هر ساله با موارد زیادی در این خصوص روبرو است. بنابراین کارشناسان این حوزه صلاحیت اظهار نظر در خصوص انواع شعر، سرود، ترانه و بررسی الهام و یا کپی برداری از آثار شاعران را دارند.

از سوی دیگر بسیاری از افراد اقدام به چاپ دفتر‌های شعر خود می‌کنند و یا شرکت‌ها و موسساتی ممکن است از اشعار دیگران به هر دلیلی استفاده کنند. اظهار نظر در این خصوص نیز بر عهده کارشناس دادگستری شعر و سرود خواهد بود. بنابراین با توجه به گستردگی حوزه ادبیات و ورود افراد بسیار به مشاغل ترانه سازی و خوانندگی تخلفات زیادی خصوصا در موسیقی سنتی و پاپ و حتی چاپ کتاب‌های شعر و حتی بازخوانی سرود‌ها صورت می‌گیرد که کارشناسان ما در این خصوص اظهار نظر خواهند کرد.

با توجه به این که سالانه پرونده زیادی در این خصوص در دادگاه‌ها و مراجع مختلف ایجاد می‌شود و افرادی به دلیل کپی برداری غیر قانونی و یا سرقت ادبی اقدام به شکایت از دیگران می‌کنند کارشناسان شعر و سرود می‌توانند با اظهار نظر تخصصی در خصوص سبک و محتوای اشعار به ارزیابی اختلافات و تعیین خسارات بپردازند.

نهایتا این که افراد زیادی علاقمند به حضور در حرفه کارشناس رسمی دادگستری شعر و سرود هستند. علاقمندان این رشته باید در رشته‌های مرتبط مانند ادبیات و زبان فارسی مدرک حداقل لیسانس دریافت کرده و حدود پنج سال سابقه کار در حوزه تحصیلی خود را دارشته باشند تا بتوانند در آزمون کارشناس دادگستری شعر و سرود شرکت نمایند.

No Internet Connection