مقالات سایت
دسته بندی مقالات
مقالات سایت
دسته بندی مقالات

 کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری

زمان تقریبی برگزاری آزمون کارشناسان رسمی دادگستری سال 98 مشخص شد. این آزمون نسبت به آزمون‌های سال‌های پیشین تغییراتی داشته که متقاضیان باید به شرایط جدید توجه داشته باشند. تغییر در نحوه سوالات و تغییر در شیوه قبولی، حد نصاب نمره و حتی اعلام رسمی منابع امتحانی، در آزمون امسال از نکات مهم اطلاعیه برگزاری آزمون است.

بسیاری از متقاضیان با توجه به تغییر این شرایط دغدغه‌های جدیدی برایشان ایجاد خواهد شد که ممکن است در زمان باقیمانده برای آزمون زمینه اضطراب و یا حتی سردرگمی را برای آن‌ها ایجاد کند. در ادامه این یادداشت شرایط برگزاری این آزمون و همچنین تغییرات صورت گرفته را بررسی خواهیم کرد و عنوان خواهیم کرد که آیا این تغییرات تاثیری در برگزاری آزمون و قبولی داوطلبان خواهد داشت یا خیر.

آزمون کارشناسی رسمی دادگستری سال 98 در شهریور ماه سال جاری برگزار خواهد شد. طبق پیشنهادات صورت گرفته ثبت نام این آزمون در اردیبهشت جاری و برگزاری آزمون در شهریور ماه خواهد بود اما این پیشنهاد هنوز به صورت رسمی توسط شورای عالی تایید نشده است. آزمون کارشناسان رسمی قوه قضائیه نیز در اواخر سال جاری و احتمالا اسفند ماه برگزار خواهد شد.

متقاضیان پس از تایید و اعلام رسمی شورای عالی باید مدارک خود را به کانون استان‌ها تحویل و یا ارسال نمایند و رسید تحویل مدارک را تا برگزاری آزمون نزد خود نگه دارند. آزمون کارشناس رسمی سال 98 نسبت به دوره‌های پیشین تغییراتی دارد که متقاضیان باید برای موفقیت در این آزمون این موارد را لحاظ کنند.

شرایط شرکت در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری

در خصوص شرایط متقاضیان تغییری مشاهده نمی‌شود و شرایط عمومی و اختصاصی متقاضیان طبق روال سال‌های گذشته خواهد بود.

  • تدین به دین اسلام یا یکی از مذهب به رسمیت شناخته شده در قانون
  • وفاداری به نظام جمهوری اسلامی ایران
  • تابعیت ایرانی و نداشتن سابقه کیفری
  • عدم اعتیاد به مواد مخدر
  • نداشتن سابقه عضویت یا طرفداری از گروه‌های معاند
  • دانشنامه حداقل کارشناسی یا بالاتر
  • داشتن حداقل پنج سال سابقه کار پس از پایان تحصیلات
  • حداقل 25 سال سن کامل تا زمان ثبت نام
  • کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی

در خصوص رشته‌هایی که در دانشگاه‌های کشور تدریس نمی‌شوند کماکان همان پانزده سال سابقه کار مرتبط برای متقاضیان در نظر گرفته شده است.

چه تغییراتی در آزمون کارشناس رسمی سال 98 لحاظ شده است؟

آزمون سال جاری هم از لحاظ طراحی سوالات و تعداد آن‌ها و هم نحوه پذیریش تغییراتی داشته است به شکلی که حد نصاب نمره برای قبولی در این آزمون حداقل 60 از 100 است. در ضمن منابع آزمون هم هنگام ثبت نام معرفی خواهند شد و متقاضیان از این نظر می‌توانند با شرایط بهتری برای در جلسه آزمون حضور پیدا کنند.

اما مهم ترین تغییر در حد نصاب نمره است که تا حدودی کار داوطلبان را برای قبولی بسیار دشوار کرده است. به این صورت که قبلا معمولا حد نصاب با توجه به رشته‌های مختلف و هر یک از شهرستان‌ها توسط شورای عالی مشخص می‌شد اما با تغییرات جدید علاوه بر وجود رقابت تنگاتنگ اگر شرکت کنندگان نمره‌ای کمتر از 60 به دست آورند به مرحله مصاحبه دعوت نخواهند شد. البته پیداست که کسب نمره شصت هم به منزله قبولی نیست بلکه حداقل معیار لازم به حساب می‌آید.

بنابراین آزمون امسال در کنار مزایایی که برای متقاضیان دارد قطعا با دشواری‌هایی هم روبرو خواهد بود و بهتر است داوطلبان رشته‌های مختلف هر چه زودتر اقدام به مطالعه منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری کنند. هر چند امسال منابع هنگام ثبت نام مشخص خواهند شد اما ممکن است کمبود وقت اجازه مطالعه به متقاضیان ندهد به همین دلیل بهتر است بهترین منابع و سوالات آزمون کارشناس رسمی دادگستری که به صورت دسته بندی شده و از تمام دوره‌های این آزمون تهیه شده است را دانلود و مطالعه کنند. همه نمونه سوالات آزمون به تفکیک هر رشته در سایت کارشناس رسمی دادگستری به صورت رایگان قابل دانلود است.

استفاده از منابع مهم‌تر و همچنین نمونه سوالات دوره‌های مختلف کمک شایانی به متقاضیان خواهد کرد تا از شرایط نسبتا دشوار آزمون امسال با موفقیت عبور کنند. معمولا منابع آزمون از کتب دانشگاهی در هر رشته مشخص می‌شود و داوطلبان می‌توانند با دانلود رایگان نمونه سوالات هم متوجه تغییرات در نوع طرح سوالات آزمون و منابع معتبر تر اطلاعاتی به دست بیاورند.

در صورتی که پرسشی در خصوص ارائه مدارک، نوع مدارکی که باید تحویل دهید، مسائل مربوط به سابقه کار متقاضی آزمون و یا ابهامی در خصوص رشته‌های جدید دارید می‌توانید از سایر مطالب سایت کارشناس رسمی دادگستری استفاده نمائید.در صورتی که نیاز به دفترچه راهنمای آزمون کارشناسان رسمی دادگستری سال‌های گذشته دارید و یا می‌خواهید دفترچه امتحان جدید کارشناسان را به صورت رایگان دانلود کنید می توانید به دفترچه راهنمای آزمون کارشناسان رسمی دادگستری مراجعه نمایید.

No Internet Connection