مقالات سایت
دسته بندی مقالات
مقالات سایت
دسته بندی مقالات

 

دفترچه آزمون کارشناس رسمی دادگستری سال ۱۳۹۸

برای اطلاع از نحوه برگزاری آزمون روی تصویر کلیک کنید

دفترچه مذکور فقط بدلیل تماسهای مکرر مراجعین و اطلاع رسانی درج شده است و این دفتر خدماتی در رابطه با آزمون ندارد لذا سوالات خود را با شماره تماسهای مندرج در روی جلد دفترچه طرح نمایید.

دفترچه راهنمای آزمون های کارشناسان رسمی دادگستری

دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون های کارشناسان رسمی دادگستری

کانون کارشناسان رسمی دادگستری

مرکز وکلاء و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه

جهت تسهیل در دسترسی به منابع آزمون با امکان دانلود رایگان در این سایت قرار داده شده است

دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون های کارشناسان رسمی دادگستری

گروه کارشناسان رسمی دادگستری

فقط خدمات کارشناسی ارائه می نماید و مرجع برگزاری آزمون کارشناسان رسمی دادگستری

شورایعالی کارشناسان رسمی دادگستری

 مرکز وکلاء و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه

می باشد شماره تماس آنها در این بخش درج شده است

کانون کارشناسان رسمی دادگستری

 کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری

آزمون کارشناس رسمی دادگستری هر ساله برای داوطلبان این حرفه برگزار می‌شود. کارشناسان این حوزه با توجه تنوع و تعدد پرونده‌های حقوقی و همچنین محتوای تخصصی بسیاری از این پرونده‌ها در تلاش برای کمک به قضات در صدور رای و همچنین ارزیابی و بررسی پرونده‌ها به صورت تخصصی در رشته‌های مختلف هستند.
خوشبخاتانه اهمیت تحقق عدالت و نیز ورود متخصصان به پرونده‌های قضائی در سال‌های اخیر زمینه ایجاد رشته‌های جدیدی را در این حوزه نیز فراهم کرده است که امیدواری‌ها را برای استفاده از متخصصان در همه زمینه‌ها افزایش داده است.
یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های داوطلبان آزمون کارشناسی رسمی دادگستری اطلاع دقیق از منابع امتحانی آزمون است. تعیین دقیق این منابع می‌تواند گام مهمی برای موفقیت متقاضیان باشد، خصوصا در رشته‌هایی که رقابت زیادی برای قبولی وجود دارد.

همکاران ما در سایت www.exp-co.com در تلاش هستند تا بهترین نکات در خصوص آزمون کارشناس رسمی دادگستری را در اختیار متقاضیان و کارشناسان قرار دهند. برای مثال با توجه به دشوار بودن جمع آوری سوالات، سوالات آزمون همه دوره‌ها را جمع آوری و به تفکیک هر رشته برای دانلود رایگان در اختیار کاربران قرار داده‌اند.
اما افزایش درخواست‌ها و تقاضا‌ها و همچنین ضرورت تنظیم یادداشت‌هایی در خصوص منابع آزمون ما را واداشت تا به صورت مختصری به بررسی حدود صد رشته کارشناس رسمی دادگستری بپردازیم و منابع آزمون این حرفه را به اجمال معرفی نمائیم.
در ادامه منابع رشته‌های مختلف کارشناس رسمی دادگستری را بررسی می‌نمائیم و مخاطبان می‌توانند جهت کسب اطلاع بیشتر و دانلود منابع، سوالات و نکات آزمونی از سایت مذکور استفاده نمایند. لازم به ذکر است که مطالبی که در ادامه مطالعه خواهید نمود با بررسی سوالات آزمون و همچنین بررسی دروس تخصصی رشته‌ها صورت گرفته است.

کارشناس رسمی دادگستری امور بیمه

یکی از پر متقاضی ترین رشته‌های آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته امور بیمه است. کارشناسان این رشته به بررسی اختلافات و دعاوی مابین افراد و شرکت‌های بیمه جهت کمک به روند دادرسی و یا بررسی و ارزیابی انواع بیمه‌ها و اظهار نظر در خصوص آنان می‌پردازد.

منابع آزمون امور بیمه عمدتا کتب و جزوات اصلی دروس رشته مدیریت بیمه هستند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اصول بیمه که به مفاهیم کلی حوزه بیمه و همچنین و قوانین و مقررات و کلیات بیمه‌ها اشاره دارد، بیمه اموال یک و دو که شیوه بیمه‌نامه‌ها و چگونگی تعلق خسارت به بیمه اموال را در کتب متعدد بررسی کرده، بیمه اشخاص که به انواع بیمه‌ها چون بیمه‌های درمان و محاسبه هزینه‌های بیمه‌ای مختلف و تعیین میزان خسارت و دایره شمول آن، بیمه‌های مهندسی که در خصوص بیمه کارفرمایان و بیمه اجرای پروژه‌ها و بیمه‌های مسئولیت و قوانین و مقرارات آن و برخی دروس حقوقی این رشته اشاره کرد.

کارشناس رسمی دادگستری امنیت عمومی

مسائلی که حول امنیت عمومی شکل می‌گیرند از امنیت اماکن و اشخاص گرفته تا اظهار نظر در خصوص طرح‌ها و پژوهش‌هایی حول امنیت ملی، همگی در این رشته جای دارند و کارشناسان این حوزه صلاحیت اظهار نظر در خصوص آن را دارند.

با توجه به این که رشته امنیت عمومی در دروس دانشگاهی ما وجود ندارند، شرکت در آزمون برای متقاضیان این رشته با دشواریی‌هایی روبرو شده ‌است. اما منابع آزمون امنیت عمومی قاعدتا مسائلی حول امنیت است و با توجه به معدود رشته‌های امنیت، در حوزه امنیت داخلی مسائلی چون امنیت اماکن و تعیین میزان امنیت و نفوذ پذیری و همچنین را‌ه‌های مختلف برای از بین بردن امنیت و مقابله با ایمن سازی، در حوزه امنیت ملی مباحثی در خصوص وضعیت‌های بحرانی، شورش‌ها و یا مداخلات گروهک‌ها و برخورد با مخلان امنیت ملی، در خصوص پژوهشگری امنیت و بررسی طرح‌های ممکن در حوزه‌های مختلف امنیت. جزوات و کتب درسی دانشگاه امنیت و اطلاعات مهم‌ترین منابع آزمونی در این حوزه هستند.

کارشناس رسمی دادگستری امور آب

از یک سو مسائلی حول مهندسی آب وجود دارند و از سوی دیگر تعیین حقابه و اختلافاتی که در این خصوص بروز می‌کنند می‌توانند موضوع کارشناس رسمی دادگستری رشته امور آب باشد. اظهار نظر در خصوص حریم رودخانه‌ها، جوی‌ها و همچنین اظهار نظر در خصوص استفاده از دستگاه‌های مختلف حفر چاه در صلاحیت این رشته است.

بنابراین منابع آزمون امور آب را به طور کلی باید به دو دسته تقسیم نمود. یکی مهندسی آب است که اهمیت زیادی برای کارشناس دارد و دیگری خود آب و سفره‌های زیر زمینی است. مبانی زهکشی، هیدرولوژی آب‌های سطحی، هیدرولیک لوله‌ها، طراحی سازه‌های آبی و پمپ‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ مهم ترین دروس آزمون کارشناسی امور آب هستند. مهم ترین مباحثی که نیاز است مطالعه شود؛ انواع سیستم‌های آبیاری، شناسایی مهم‌ترین اصطلاحات مهندسی آب، حقوق و حریم رودخانه‌ها و جوی‌ها.

کارشناس رسمی دادگستری امور اداری و استخدامی

با توجه به این که بسیاری از شاغلان در کشور ما مربوط به ادارات مختلف اعم از دولتی و غیر دولتی هستند و اهمیت توجه تخصصی به اختلافاتی که در این حوزه بروز می‌کند و همچنین نکات مختلفی که در خصوص استخدام‌ها و تعدیل و افزایش نیرو‌ها وجود دارد رشته کارشناس رسمی دادگستری امور اداری و استخدامی ایجاد شده است.

مهم‌ترین منابع آزمون امور اداری و استخدامی را باید در دروس دانشگاهی رشته امور اداری و همچنین مدیریت نیروی انسانی جستجو کرد. دروس پایه و اصلی این رشته‌ها اعم از مبانی سازمان و مدیریت و شناسایی سازمان‌های دولتی استخدامی و قوانین و آئین نامه‌های آن، حقوق اداری و شناخت استثنئات و همچنین حقوق اداری کارکنان و کارمندان، اصول انعقاد قرارداد و پیمانکاری و نحوه عقد قرارداد‌ها و شیوه حل آن، مدیریت منابع و نیروی انسانی و اطلاع کامل از میزان دستمزد‌ها و در نهایت مطالبی در خصوص نقل و انتقال کارکنان از  مباحث و دروس پر اهمیت این رشته هستند که اطلاع از آن‌ها برای شرکت در آزمون دادگستری امور اداری و استخدامی ضروری است.

کارشناس رسمی دادگستری امور آموزشی

یکی از گسترده‌ترین بخش‌های خدماتی در کشور ما امور آموزشی هستند. مسائلی در خصوص کارکنان آموزش و اظهار نظر در خصوص وضعیت آن‌ها، تخلفات کارکنان، نقل و انتقال‌ آن‌ها و همچنین ارزیابی عملکرد نیرو‌ها و نهاد‌های درگیر امر آموزش از مهم‌ترین وظایف کارشناسان این رشته است.

چون رشته مجزای دانشگاهی در این خصوص وجود ندارد و طبق اطلاعیه‌ها منابع آزمونی هر رشته هم دروس تخصصی همان رشته در دانشگاه‌هاست برای منابع امور آموزشی مهم‌ترین سرفصل‌ها قاعدتا دروس رشته علوم تربیتی است که به آن اشاره داشتیم. مطالبی حول نحوه و قوانین آموزش در آموزش و پرورش و قوانین آموزشی آموزش عالیه و کلیاتی در خصوص استثانائات تحصیلی و همچنین مطالبی در خصوص سیستم‌های نوین آموزشی و اطلاع کامل از مقررات سازمان‌های اموزشی عمده منابع این رشته خواهند بود.

کارشناس رسمی دادگستری امور تعاونی‌ها

کارشناسان این رشته در خصوص امور تعاونی‌ها مانند تشکیل آن و همچنین بررسی اختلافاتی که در زمینه مغایرت‌های قانونی در فعالیت تعاونی‌ها و ادغام آن‌ها به وجود می‌آید اظهار نظر می‌کنند. مهم‌ترین دروسی منابع آزمون امور تعاونی‌ها قوانین تعاون که شامل قوانین ادارات و آئین نامه‌ها هم می شود، مدیریت مالی تعاون برای تعیین میزان درآمد‌های تعاونی، مدیریت بنگاه‌ها و شیوه تصمیم گیری و فرآیند فعالیت تعاونی‌های مختلف و حسابداری تعاون و قوانین مختلف در حوزه ایجاد و ادغام تعاونی است.

کارشناس رسمی دادگستری خبرنگاری و روزنامه‌نگاری

تخلفات حوزه روزنامه‌نگاری و خبرنگاری با توجه به گستردگی آن‌ها و تاثیراتی که بر عموم جامعه دارد بسیار مورد توجه است و کارشناسان این رشته نیز به مسائلی از همین قبیل می‌پردازند. دروس پر اهمیت جهت شرکت در آزمون رسمی خبرنگاری و رزونامه نگاری در رشته‌های روزنامه‌نگاری و همچنین علوم ارتباطات است که به اختصار می‌توان به حقوق فرهنگی و رسانه‌ای که شامل حق عمومی و حق نویسندگان است و موارد منع و خلاف عرف و قانون را مشخص کرده، رسانه شناسی جهت پاسخ به سوالات تخصصی رسانه و هنر و ارتباطات و نهایتا مباحثی در خصوص قوانین و مقررات خبرنگاری و روزنامه نگاری و صلاحیت‌های آن‌ها.

کارشناس رسمی دادگستری امور گمرک

گمرک مهم‌ترین نهاد کنترل واردات و صادرات است. کارشناسان این حوزه درباره تخلفات گمرکی و همچنین تعیین تعرفه‌ها و تعیین میزان و ارزیابی قیمت کالا‌ها و حجم تخلفات صورت گرفته اظهار نظر می‌کنند. مهم‌ترین منابع کارشناس رسمی دادگستری امور گمرک، قانون امور گمرکی و شناخت مهم‌ترین اصطلاحات گمرگی و کلیات گمرک، وظایف گمرک در قبال مشتریان و همچنین حقوقی که دریافت می‌کنند.، مقررات صادرات و واردات و اطلاع از ممنوعیت و یا تسهیلات واردات و صادرات، ارزش گذاری کالا و قوانین و مقرارات ترخیص کالا، تعیین میزان ارزش، کرایه و همچنین محاسبه هزینه‌های گمرکی و شناخت کامل روند ترخیص‌ها و اختلالات احتمالی در آن مهم‌ترین مباحث آزمون را شکل خواهند داد.

کارشناس رسمی دادگستری آمار

نظام‌ آماری هر کشور نیازمند بررسی و ارزیابی‌های تخصصی است. این ارزیابی در حوزه‌های مختلفی و موضوعاتی چون طرح‌های اجرائی، نگهداری اطلاعات، حساب‌های اقتصادی در سطوح ملی و منطقه‌ای و غیره ضرورت پیدا می‌کند که به مثابه صلاحیت کارشناسان رسمی این حوزه است. مهم‌ترین منابع آزمون آمار عبارت‌اند از: روش‌های آماری و مباحثی که حول مدل‌های آمارگیری وجود دارد، رگرسیون و شناخت انواع مدل‌های رگرسیون و کاربرد‌ آن‌ها، روش‌های نمونه گیری و برآورد یابی و شناخت انواع فرضیات برآورد یابی. متقاضیان این رشته باید تسلط کاملی به دروس تخصصی رشته آمار و کاربرد آن داشته باشند چرا که عمده سوالات این رشته به صورت ترکیبی و بیشتر کاربردی هستند.

کارشناس رسمی دادگستری بررسی اسناد و مدارک

یکی از موضوعاتی که همواره باعث ایجاد اختلاف می‌شود و حل اختلافات آن نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کنند در حوزه اسناد و مدارک قرار دارد. کارشناسان دادگستری این رشته به بررسی صحت اسناد و مدارک و همچنین بررسی مدارک جعلی و اظهار نظر در خصوص انواع سند و مدرک می‌پردازند. داوطلبان این رشته باید به کتب رشته مدیریت و بررسی اسناد و مدارک تسلط داشته باشند. دروسی چون شناخت اسناد و نسخه شناسی که مباحثی چون انواع سند و میزان ارزش مدارک و جعل مدارک را دارا خواهند بود و همچنین روش‌های مختلف در شناسایی اسناد جعلی و مباحث حقوقی که پیرامون تعارض اسناد ایجاد می‌شود باید مورد مطالعه قرار بگیرند.

کارشناس رسمی دادگستری تشخیص اصالت خط امضاء اثر انگشت

این رشته یکی از رشته‌های مکمل بررسی اسناد و مدارک است. بسیاری از مدارک مانند وصیت نامه‌ها و یا قول‌نامه‌ها و غیره گاها منبع اختلافات و تفاسیر مختلف قرار می‌گیرند به همین دلیل نیاز است تا کارشناسان متخصص در خصوص این اختلافات برای تعیین رای اظهار نظر کنند. مهم‌ترین منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری اصالت خط امضاء اثر انگشت خط شناسی و روش‌های تشخیص دست خط هستند. مباحثی حول روانشانسی تحریر، انواع امضاءها، مباحثی حول علم شیمی و استفاده از مواد شیمیایی مختلف جهت تعیین قدمت یا بازیابی متن که بیش از هستاد درصد سوالات آزمون را تشکیل خواهد داد مهم‌ترین منابع خواهند بود.

 

کارشناس رسمی دادگستری جرایم رایانه‌ای

کارشناسان این حوزه به تخلفاتی که در زمینه رایانه‌ای و عمدتا اینترنتی و فضای مجازی اتفاق می‌افتد رسیدگی می‌کنند. ارزیابی نرم‌افزار‌ها و سخت افزار‌ها و همچنین اطلاعاتی در خصوص هکر‌ها از صلاحیت‌های کارشناس جرایم رایانه ای است. مهم‌ترین منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری جرایم رایانه‌ای دروس مربوط به رشته کامپیوتر و همچنین امنیت اطلاعات و ارتباطات است. دروس مربوط به امنیت همان دروس و جزوات درسی در رشته‌ای امنیت اطلاعات است که در دانشگاه امنیت ملی نیز تدریس می‌شود. آشنایی با انواع روش‌های هک، جرایم رایانه‌ای در حوزه داخلی و بین المللی، راه‌های نفوذ و کلاهبرداری اینترنتی، نحوه تامین امنیت اطلاعات در سیستم‌ها و ایجاد سیستم‌های پایگاه داده امن راهنمای دواطلبان در پاسخ به سوالات خواهد بود.

کارشناس رسمی دادگستری ساعت و جواهرات

لزوم ارزیابی‌ها در خصوص شناخت و بررسی انواع جواهرات، تعیین قدمت آن‌ها و همچنین اظهار نظر در مورد اصلی بودن یا جعلی بودن جواهرات، سنگ‌ها، طلا و نقره و غیره و همچنین بررسی اختلافاتی که در خصوص کیفیت و قیمت ساعت‌ها ایجاد می‌شود زمینه شکل گیری این رشته را فراهم آورده است. مهم‌ترین منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری ساعت و جواهرات دروس اصلی رشته طراحی و ساخت طلا و جواهرات است. دروسی چون؛ متالوژی فلزات قیمتی، گوهر شناسی در این سرفصل حتما انواع گوهر‌ خاصیت آن‌ها، مقاومت و شیوه تشکیل آن را مطالعه نمائید، مبانی طراحی جواهرات در این سرفصل مطالبی در خصوص اجزاء ساعت‌ها و کاربرد آن‌ها را مطالعه نمائید. و شناخت انواع جواهرات و تاریخ ساخت جواهرات و ویژگی ساخت جوهرات در دوره‌های مختلف و همچنین قیمت و ارزش جواهرات از دروس اصلی این رشته هستند.

کارشناس رسمی دادگستری روابط کار و کارگری و کارشناس کار و کارگری و حوادث ناشی از کار

اظهار نظر در خصوص اختلاف بین کارگران و کارفرمایان و پیمانکاران، طبقه بندی مشاغل، اظهار نظر در خصوص قوانین کار و همچنین بیمه‌های کارگری مهم‌ترین صلاحیت‌های این کارشناس است. بخشی از دروس آزمون این رشته مربوط به رشته‌های بیمه و همچنین مباحث حقوقی در این خصوص است. مهم‌ترین منبع این حوزه کتاب روابط، حوادث، قرارداد و دعاوی کارگر کارفرما و کارگر در حقوق کاربردی ایران است. اطلاع کامل از حقوق کارگری در محل کار و پس از آن، حداقل و حداکثر دستمزد‌ها در دوره‌های مختلف، شناسایی کامل ابزار‌های کار و جنس و نوع و کاربرد‌ آن‌ها و عوامل آسیب زا در محیط کار مهم‌ترین منابع و مباحث آزمون خواهند بود.

کارشناس رسمی دادگستری رشته زبان‌های خارجی

یکی از پر اهمیت ترین حوزه‌های دانشگاهی و کاری حوزه ترجمه است. ترجمه اسناد و مدارک برای ارائه به مداری و دانشگاه‌ها گاها ممکن است با جعل صورت گیرد. از سوی دیگر بسیاری از قراداد‌های تجاری و بازرگانی به زبان‌های خارجی اعم از عربی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی و غیره ترجمه می‌شود که در صورت بروز اختلاف نیاز به ارزیابی دارند. دروس مهم در این رشته‌ها نیز منشور ملل متحد فارسی و انگلیسی، 1030 لغت حقوقی، لغت نامه حقوقی، فرهنگ اصطلاحات حقوق بشر و حقوق بین الملل، میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی هستند.

کارشناس رسمی دادگستری رشته تمبر

شناخت انواع تمبر‌ها و اظهار نظر در خصوص ارزش آن و همچنین و همچنین اختلافاتی که در خصوص تمبر و خرید و فروش آن ایجاد می‌شود از صلاحیت‌های این رشته است. مهم‌ترین دروس آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته تمبر چند کتاب تمبر شناسی است که به تعداد انگشتان درس نمی‌رسد و مسائل تاریخی، حقوقی و همچنین هنری را برای ارزش گذاری در این خصوص مطرح کرده‌اند. انواع تمبر، زیبائی شناسی در تمبر، دلایل و نشانه‌هایی که روی تمبر ‌ها وجود دارد. مهم‌ترین تمبر‌ها و قوانین و مقررات داخلی تمبر اهمیت خواهند داشت.

کارشناس رسمی دادگستری اشیاء عتیقه و احجار کریمه‌ و موزه‌ای

تعیین قیمت عتیقه‌ها و همچنین احجار موزه‌ای که کشف یا قاچاق می‌شوند و تعیین قدمت آن ها در صلاحیت کارشناسان این حوزه قرار داد. متقاضیان این رشته باید منابع مهم در خصوص باستان شناسی و اطلاع از روند‌های کشف و مناطق مختلف باستانی، دروس سکه شناسی و انواع سکه‌های دوره‌های مختلف تاریخی و نشانه‌های آن، مبانی باستان شناسی و آشنایی با اصطلاحات باستان شناسی، حفاظت از اشیاء،  موزه‌داری و خوانش کتیبه ها برای تعیین دوره زمانی و تعیین ارزش آن‌ها را مطالعه نمایند.

کارشناس رسمی دادگستری مواد محترقه و منفجره

کاربرد‌های مختلف و متفاوت مواد منفجره و همچنین مشکلاتی که در خصوص استفاده و همچنین خطرات استفاده از مواد منفجره وجود دارند در حوزه صلاحیت کارشناس رسمی دادگستری قرار دارد. مهم‌ترین منابع آزمون این رشته بیشتر دروس شیمی در ساخت مواد منفجره و شناسایی ترکیب مواد هستند. مباحثی حول ساخت دینامیت، گوگرد، مواد منفجره و محترفه و تاثیر هر ماده بر بدن و میزان تخریبی که ایجاد می‌کند اهمیت خواهند داشت. قاعدتا شیمی و علوم مواد کمک زیادی به داوطلبان خواهد کرد.

کارشناس رسمی دادگستری الکترو شیمی پتروشیمی فرآورده‌های شیمیایی

نفت و فرآورده‌های نفتی به عنوان یکی از مهم‌ترین درآمد‌های ما ممکن است منشا بسیاری از اختلافات باشد. کارشناسان این حوزه به بررسی قیمت و ارزیابی قرارداد‌های نفتی و همچنین اظهار نظر در خصوص مسائل نفتی و پتروشیمی می‌پردازند به همین دلیل نیز از رشته‌های پر اهمیت و کاربردی کارشناسی دادگستری است. مهم‌ترین منابع آزمون این رشته ترکیبی از دورس مرتبط با نفت و پتروشیمی در رشته‌های پلیمر و شناخت انواع مواد پلیمیری و ترکیبات و ویژگی‌های آن‌ها، شیمی و شناسایی مواد مختلف در تولیدات مواد از قبیل انواع اسید‌ها که بیشتر سوالات آزمون را به خود اختصاص خواهد داد ، مهندسی نفت، مهندسی مکانیک و فناوری اطلاعات است. اطلاع کامل از شرکت‌های تولید کننده و همچنین قراداد‌های این حوزه و تولید کنندگان مختلف.

کارشناس رسمی دادگستری معادن

کارشناسان این حوزه به اظهار نظر در خصوص کشف و همچنین استخراج و برآورد میزان ذخایر در معادن مختلف و اختلافاتی که حول تعیین ارزش معادن رخ می‌دهد می‌پردازند. مهم‌ترین دروس کارشناس رسمی دادگستری معادن عبارتند‌ از؛ زمین شناسی که جهت شناسایی انواع سنگ و لایه‌های آن کاربرد دارد و مباحث پیرامون محاسبه میزان ذخایر اهمیت زیادی دارد، اجزاء ماشین، کانی شناسی جهت شناسایی انواع معادن و نوع ذخایر آن و تعاریف کانی‌ها و تمایزات آن‌ها، سنگ شناسی که جهت تعیین ارزش سنگ‌ها بر اساس عناصر و مقاومت آن‌ها و همچنین کابردشان اهمیت دارد، مکانیک سنگ، حفاری بیش از پنج سوال در خصوص حفاری و همچنین ترکیبات مواد منفجره برای استخراج در آزمون هر سال تکرار شده است. مهم‌ترین مباحث این آزمون، کانی‌ها، مواد منفجره و سنگ شناسی خواهد بود.

کارشناس رسمی دادگستری صنایع نفت و پتروشیمی

بررسی مسائل و اختلافات حوزه نفت و پتروشیمی اعم از ارزیابی ماشین آلات و همچنین تعیین و برآورد قیمت نفت و پتروشیمی و نیز تعیین خسارت‌ها از صلاحیت‌های کارشناسان این حوزه است. مهم‌ترین منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری صنایع نفت و پتروشیمی به قرار ذیل اند: مهندسی مخازن و تعیین حجم احتمالی مخازن و شیوه بهره‌برداری از هر مخزن و خصوصا مخازن مشترک، مهندسی حفاری و اصول حفاری و تجهیزات مرتبط با آن و موارد و موانعی که ممکن است نوع حفاری را تغییر دهد، آز نفت، مبانی چاه آزمایی و تعیین امکان برداشت و نوع چاه و منصوبات احتمالی آن، مبانی بهره‌برداری و تعیین میزان حجم بهره‌برداری از دستگاه‌های مختلفی که بر روی چاه ها نصب می‌شوند.

کارشناس رسمی دادگستری انرژی هسته‌ای

انرژی هسته‌ای به عنوان یکی از بهترین منابع انرژی نیز در حوزه‌های مختلفی اعم از قرارداد‌ها، وضعیت راکتور‌ها و تاثیری که بر محیط دارند نیاز به ارزیابی‌های کارشناس دارند. متقاضیان این رشته باید دروس فیزیک هسته‌ای و بررسی هسته اتم‌ها و خواص و ویژگی‌های آن، فیزیک بهداشت و فرآیند‌های محافظت از پرتو و مواد رادیو اکتیو، فیزیک راکتور که متقاضیان می‌توانند کتاب مبانی فیزیک هسته‌ای راکتور‌ها را مطالعه کنند، فناوری نیروگاه هسته‌ای اطلاع از انواع فناوری‌ها و تجهیزات مورد استفاده در نیروگاه‌ها و فرآیند عملکرد آن ها، مدیریت سوخت و انواع سوخت هسته‌ای و شیوه تولید و استفاده از آن‌ها و مواد اولیه‌ای که از آن سوخت تولید می‌شود، مواد هسته‌ای و انواع آن و تاثیراتی که بر محیط دارد و حفاظ سازی را مطالعه نمایند.

 

کارشناس رسمی دادگستری برق الکترونیک و مخابرات

کارشناسان این رشته به بررسی و اظهار نظر در خصوص ارتباطات مخابراتی و همچنین تعیین قیمت و ارزیابی سیستم‌های رادیویی و بی سیم می‌پردازند. مهم‌ترین دروس منابع آزمون این رشته مدار‌های الکتریکی و انواع برد‌ها و اصطلاحات علم برق، الکترونیک و اجزا و قطعات مورد استفاده در تولیدات الکترونیکی، مدار‌های مخابراتی و انواع آن و کابرد مدار‌ها در انتقال اطلاعات، سیستم کنترل خطی و ایمنی در مخابرات و سیستم‌های بی سیم و سیستم‌های انتقال هستند.

کارشناس رسمی دادگستری برق ماشین و تاسیسات کارخانجات

اصلی‌ترین صلاحیت کارشناسان این حوزه اظهار نظر در خصوص قیمت تاسیسات و تجهیزات کارخانجات و برآورد میزان خسارت‌های احتمالی است که به آن‌ها وارد می‌شود. متقاضیان می‌بایستی کتاب منابع آزمون آی نماد را مطالعه نمایند. البته دروس تخصصی در حوزه نظام مهندسی نیز برای موفقیت در آزمون اهمیت زیادی دارد. مباحثی چون شرکت‌های سازنده تجهیزات و برند‌های مختلف، ارزش تجهیزات برقی و کارخانجات، مباحثی در خصوص ولتاژ، ژنراتور ها، انجام خدماتی چون جوش و انواع آن و هزینه تقریبی، عیب یابی تجهیزات اهمیت خاصی در آزمون خواهند داشت.

کارشناس رسمی دادگستری تجهیزات پزشکی

استفاده از تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها و مراکز فروش گاها ممکن است سبب بروز خساراتی شود به همین دلیل کارشناسان این حوزه به اظهار نظر در خصوص کیفیت این تجهیزات و همچنین ارتباط آن با مشکلاتی که ممکن است بروز کند می‌پردازند. مهم‌ترین دورس آزمون عبارتند از؛ مهندسی پزشکی زیستی، اصول و افزار‌های توان بخشی، تجهیزات عمومی و فیزیک پزشکی و آناتومی. شناخت تمامی ابزار‌هایی که در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود و کاربرد آن‌ها و همچنین برند‌های آن و قیمت تقریبی آن‌ها، انواع تجهیزات پزشکی مصرفی و موارد مصرف آن، قیمت و کاربرد آن‌ها نیز در این آزمون اهمیت خواهند داشت.

 

کارشناس رسمی دادگستری چاپ و چاپخانه

نظارت بر روند چاپ و همچنین در نظر گرفتن قوانین حوزه نشر و بررسی تخلفات چاپخانه‌ها در خصوص قیمت و همچنین مالکیت معنوی از صلاحیت‌های این رشته است. منابع این رشته مشترک با بسیاری از دروس رشته روزنامه نگاری و همچنین رشته حقوق است. متقاضیان این رشته باید در حد یک متخصص چاپ مباحثی در خصوص انواع چاپ، انواع کاغذ و حجم وزن آن، شیوه‌های چاپ، انواع دستگاه‌های چاپ، زینک‌ها و هزینه چاپ اطلاعات کاملی به دست آورند.

کارشناس رسمی دادگستری صنایع چوب

اظهار نظر در خصوص انواع چوب و سازه‌های چوبی و چوب در تزئینات از صلاحیت‌های این رشته است. داوطلبان برای شرکت در آزمون این رشته باید دروس رسم فنی صنایع چوب برای شناسایی طراحی‌های مختلف و برش‌ها، محاسبات فنی چوبی جهت برآورد میزان چوب در طراحی سازه‌ها، تکنولوژی سازه‌های چوبی و انواع سازه‌ها و مقاوت چوب در اثر عایق کاری و همچنین مهم‌ترین تولید کنندگان چوب، خواص چوب و اطلاع از مقاومت چوب در برابر رطوبت، آفت و غیره و صنایع چوبی جهت بررسی انواع محصولات چوبی و اطلاع از روند فرآوری چوب را مطالعه نمایند.

کارشناس رسمی دادگستری صنایع دستی

شناسایی و طبقه بندی صنایع دستی، ارزش گذاری صنایع دستی، تعیین ارزش آن‌ها و همچنین اظهار نظر در خصوص اختلافات مهم‌ترین حوزه کاری کارشناسان صنایع دستی است. دروس پر اهمیت این رشته برای شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری از قرار ذیل اند؛ هندسه نقوش در صنایع دستی و آشنایی با سبک‌های مختلف نقوش در دوره‌های تاریخی و اهمیت هر نقش، خوشنویسی و طراحی حروف و ارزش گذاری آن‌ها ، مرمت و نگهداری و تاریخچه کتابت.

کارشناس رسمی دادگستری فرش

تعیین و ارزش کیفیت و قیمت فرش‌های دستی و ماشینی و همچنین اظهار نظر در خصوص تجهیزات آن و برآورد خسارت‌ها مهم‌ترین مسائل آزمون خواهند بود. داوطلبان باید دروس طراحی فرش برای شناسایی انواع فرش و تسلط بر تشخیص نوع فرش، طراحی سنتی، سبک‌های بافت جهت تمیز انواع بافت شهر‌های مختلف بسیار اهمیت دارد، شناخت طرح این که طرح‌ها در کدام شهر و در چه دوره‌ای بافته می‌شوند، بافت فرش، شیمی کاربردی فرش نیز در خصوص رنگ‌ها و جنس نخ و همچینین مسائلی حول تبدیل و ترکیب نخ‌ها و مواد شیمیایی را مطالعه نمایند.

کارشناس رسمی دادگستری فلزات

ارزیابی محصولات ریخته گری، اظهار نظر در خصوص استخراج فلزات و ارزیابی تجهیزات فلزی از صلاحیت‌های کارشناسان این حوزه است. مهم‌ترین منابع آزمون فلزات عبارتند از؛ علم مواد شناسایی انواع مواد و خاصیت‌های پوششی و همچنین کاربرد عناصر مختلف در صنایع فلزی، شکل دادن فلزات، ریخته گری و مقاومت فلزات، پوشش دادن فلزات بیشترین سوالات آزمون در این خصوص خواهد بود، نیمساخت‌های فلزی. و شناخت انواع کامپوزیت‌ها و رسم نمودار‌های مختلف آن. در این مورد بیش چهار سوال طرح خواهد شد.

کارشناس رسمی دادگستری کامپیوتر و فناوری اطلاعات

ارزیابی نرم افزار‌های رایانه‌ای، حقوق پدید آورندگان و امنیت رایانه‌ای از مهم‌ترین صلاحیت‌های کارشناسان این رشته است. همچنین اظهار نظر در خصوص خسارت‌ها و برآورد آن. منابع آزمون این رشته به قرار زیر هستند؛ اصول کامپیتور و شناسایی واژگان و اصطلاحات اساسی علم رایانه‌ها، اصول سیستم عامل و شناخت کارکرد قطعات و همچنین قیمت تقریبی قطعه و تاثیراتی که بر سیستم دارد، نرم افزار‌ها و انواع برنامه‌های برنامه نویسی و نرم افزار‌های پرکاربرد مانند ویروس یاب‌ها، هوش مصنوعی و پایگاه داده و شیوه بازیابی و انتقال داده‌ها و همچنین ایجاد سیستم‌های داده‌ای و در نهایت اطلاع کامل از برند‌ها و سازنده و همچنین فرآیند انجام یک دستور.

کارشناس رسمی دادگستری گاز و گازرسانی

حوزه صلاحیت‌های کارشناسان این رشته بسیار گسترده است. از اظهار نظر در خصوص نقشه‌های گاز رسانی تا تعیین میزان خسارت ناشی از گاز و همچنین برآورد هزینه و قیمت طرح‌های گازی. دینامیک گاز و شناسایی رفتار گاز در محیط‌های مختلف و واکنش آن، طراحی انتقال گاز و سیستم‌های انتقال گاز و تجهیزات گازی، هیدرات گازی و آشنایی با ترکیبات گازی که بخش زیادی از سوالات را تشکیل خواهد داد، مکانیک سیالات و نهایتا قوانین و مقررات گاز رسانی در مکان‌های مختلف اعم از تجاری، مسکونی و صنعتی از مهم‌ترین موضوعات امتحانی این رشته هستند.

کارشناس رسمی دادگستری بیو تکنولوژی و نانوتکنولوژی

گسترش‌ شرکت‌های نانو و فعالیت آن‌ها در حوزه های گسترده و همچنین کاربرد بیو تکنولوژی در امور کختلفی چون کشاورزی و شکل گیری شرکت‌ها و آزمایشگاه‌های زیاد در این حوزه زمینه ایجاد این رشته کارشناسی دادگستری را ایجاد کرده است. داوطلبان این آزمون باید به دروس اصول نانو فناوری با توجه به گسترده بودن و دشوار بودن اصطلاحات چند سوال در خصوص معنی اصطلاح خواهد بود، اصول کشت و سلول بافت و تاثیر هر متغیر در رشد و باروری گیاهان، آزمایشگاه نانو زیست فناوری و تجهیزاتی که در آن‌ها مورد استفاده هستند، زیست مواد و موادی که در ساخت محصولات بیو و نانو تاثیر گذارند، زیست بنیادین و زیست ملکولی فناوری را به خوبی مطالعه نمایند.

کارشناس رسمی دادگستری نساجی و رنگرزی

بررسی در خصوص تجهیزات کارخانجات نساجی و رنگرزی و برآورد میزان قیمت این کارخانه‌ها و همچنین اظهار نظر در خصوص کیفیت محصولات می‌پردازد. مهم‌ترین منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری نساجی و رنگرزی عبارتند از؛ الیاف و مواد نساجی اطلاع کامل از انواع الیاف و مواد مورد استفاده برای ساخت الیاف مصنوعی و همچنین اطلاع کامل از انواع الیاف طبیعی و سازنده‌های آن، شناسایی تجهیزات مختلف و بروزرسانی آن‌ها و خصوصا دقت در ظرفیت تولیدی نهاده‌های مختلف هر دستگاه، علوم الیاف و فرآیند تولید و تبدیل الیاف مختلف، رنگرزی و طراحی ماشین و آشنایی با انواع رنگ‌ها و تاثیر آن بر بافت و شناخت نوع بافت‌ها و همچنین برند‌های مختلف و کاربرد تجهیزات نساجی مهم‌ترین مباحث آزمون خواهند بود.

کارشناس رسمی دادگستری هوافضا

کارشناسان این حوزه به بررسی و ارزیابی تاسیسات هوافضا و خسارت‌هایی که حول آن ایجاد می‌شود و مباحث ایمنی در این خصوص و همچنین ارزیابی وسایل پرنده می‌پردازند. دروس امتحانی این رشته عبارتند از؛ طراحی هواپیما، جت و موشک و سایر پرنده‌ها که شامل جنس و بدنه هواپیما‌ها و شکل آن‌ها و انواع طرح‌ها برای ساخت مدل‌ها با کاربرد‌های مختلف استفاده می‌شود، اصول جلو برنده و بررسی انواع موتور‌ها و سیستم‌های جلو برنده و شرکت‌های سازنده آن و تاثیر اجزاء در جلو برندگی، تحلیل سازه و استاتیک و دینامیک هوافضا.

کارشناس رسمی دادگستری ایران گردی و جهانگردی

اهمیت این رشته در تبدیل شدن آن به یک صنعت بزرگ است. کارشناسان دادگستری در این زمینه به بررسی دعاوی حقوقی مطروحه در خصوص آژانس‌های مسافربری می‌پردازند. کارشناسان و متقاضیان برای شرکت در این آزمون بهتر است تا مطالبی در خصوص حقوق مسافران و آژانس‌ها مطالعه نمایند مطالب حوزه گردشگری به عنوان مبانی در آزمون می‌تواند کاربرد داشته باشد. مباحثی حول مهم‌ترین اتفاقات جهان گردی در جهان و همچنین تاریخ جهان گردی و اطلاع از معروف ترین جهانگردان و ایران گردان، تاریخ و شناسایی مهم‌ترین مکان‌های گردشگری و تاریخی در جهان، آشنایی با نهاد‌ها و قوانین بین المللی گردشگری و نهایتا اطلاع از فرهنگ‌ها و رسومات و غذا‌های معروف کشور‌های پر اهمیت در گردشگری.

کارشناس رسمی دادگستری باغبانی

تعیین اجاره بها و اجرت المثل باغات و برآورد میزان تولید آن‌ها مهم‌ترین کارکرد این رشته است. متقاضیان رشته‌های کشاورزی و باغبانی دروس آناتومی فیزیولوژی گیاهی برای شناسایی بافت درختی و آشنایی با نیاز‌های درختان، سیستماتیک گیاهی و دروس آفات باغی و مبانی باغبانی جهت آشنایی با اصطلاحات این رشته و شیوه‌های آبیاری را مطالعه نمایند.

کارشناس رسمی دادگستری جنگل داری منابع طبیعی

در موراد بسیاری به دلیل آتش سوزی و یا تعرضات مختلف جنگل‌ا دچار آسیب می‌شوند و یا مورد ساخت و ساز قرار می‌گیرند کارشناسان به بررسی این امور می‌پردازند. برای پاسخ به سوالات آزمون این رشته دروس اکولوژی، زیست شناسی، درخت شناسی و انواع درختا سردسیری و گرمسیری و ویژگی‌های آن، جنگل داری و جنگل شناسی جهت برآورد نوع و کاربرد الوار جنگلی و همچنین مباحث حقوقی در این خصوص در کسب موفقیت داوطلبان اهمیت زیادی دارد. سوالات این آزمون بر خلاف رشته‌های مشابه تنها حول درخت و مقررات جنگل داری خواهند بود، نیازی به مطالعه گونه گیاهی و جانوری در این خصوص نیست.

کارشناس رسمی دادگستری جنگل و مراتع

در صورتی که خسارتی به جنگل‌ها و مراتع وارد شود و یا تجاوزی صورت گیرد کارشناسان به تعیین میزان آن و تعیین انواع اراضی خواهند پرداخت. دروس این رشته هم مانند رشته قبل اکولوژی و بوم شناسی نواحی مختلف و گونه‌های گیاهی، زیست شناسی، درخت شناسی و انواع درختان و ارزش و شیوه‌هایی تعیین عمر آن‌ها، مرتع شناسی و جنگل داری و قوانین و مقرراتی که در خصوص جنگل و مراتع و تعرض به آن تصویب شده‌اند و همچینن اطلاع از قوانینی که حول تعرض به جنگل‌ها هستند.

کارشناس رسمی دادگستری حفاظت محیط زیست

از اظهار نظر در خصوص انواع پسماند‌ها گرفته تا برآورد میزان خسارت به محیط زیست و تجاوز به پارک‌های جنگلی  و برآورد میزان آلودگی‌ها در صلاحیت کارشناسان این حوزه است. مهم‌ترین دروس این رشته عبارتند از؛ شناخت محیط زیست و اصلاحات زیست محیطی، اکولوژی و بوم شناسی گیاهان مختلف در مناطق جنگلی و مراتع، اقلیم شناسی و جانور شناسی که هر دو در پرسش‌هایی حول گونه‌های گیاهی و جانوری اهمیت خواهند داشت، انسان و محیط زیست و میکروبیولوژی که از تاثیرات انسان بر محیط زیست خواهند گفت و نهایتا قوانین و مقررات سازمان‌های محیط زیست و اساسنامه‌ها و آیین نامه‌ها و تخلفاتی که در حوزه محیط زیست رخ می‌دهند از مباحث و دروس تخصصی محیط زیست هستند.

کارشناس رسمی دادگستری دام پروری و دامپزشکی

در صورت بروز خسارت به دام‌ها و نیاز به ارزیابی جایگاه‌ها و مراکز تولیدی دام کارشناسان این حوزه به اظهار نظر می‌پردازند. داوطلبان این رشته دروس؛ ژنتکی حیوانی، جانور شناسی، اصول تغذیه دام و طیور و مهم‌تریم مواد خوراکی دام و کمبود تغذیه دامی، آسیب شناسی دام‌هایی که در معرض خطراطی چون بیماری و سرما و غیره هستند، ایمن شناسی و تعیین بهترین محیط برای نگهداری انواع دام و اطلاع از شرایط مختلف نگهداری و آسیب‌های احتمالی که به دلیل شرایط آب و هوایی به دام‌ها وارد می‌شود و سرم شناسی و دارو شناسی و تجویزات دامی، کالبد شناسی، انگل شناسی و شناسایی انواع آن و واکسن‌ها و دارو‌های مبارز، ماهی شناسی و تخصص کامل در خصوص شرایط نگهداری و تغذیه آن‌ها و ایمنی و بهداشت و چگونگی برخورد با دام آلوده و نگهداری آن و همچنین تشخیص احتمال سرایت را باید در کنار سایر دروس تخصصی این رشته مطالعه نمایند. توصیه می‌شود متقاضیان دقت زیادی به خواص خوراک دام و عناصر موجود در آن و موراد مصرفش داشته باشند.

کارشناس رسمی دادگستری زراعت و اصلاح نباتات

برآورد هزینه‌های تولید و حل اختلافاتی که در خصوص گلخانه‌ها و گیاهان اصلاحی به وجود می‌آید در صلاحیت کارشناسان اطلاح نباتات است. با توجه به توسعه کشت گلخانه‌ای و گیاهان دارویی اظهار نظر در خصوص اختلافات ناشی از این مسئله نیز به کارشناسان این رشته واگذار شده است. مهم‌ترین منابع امتحانی کارشناس زراعت و اصلاح نباتات عبارتند‌از؛ اکولوژی کشاورزی و آشنایی با شرایط زیستی انواع گیاهان و تاثیر آب و هوا بر آن، گیاه شناسی و تعیین بافت گیاهان مختلف و واکنش آن‌ها در برابر متغیر‌های طبیعی و مصنوعی بیرونی، اصول آبیاری و سیستم‌های آبیاری و تاثیر آب بر رشد گیاه، اصول زراعت، خاک شناسی و تعیین انواع خاک و مواد موجود در خاک و کشت‌های متناسب با هر خاک، زراعت گیاهان صنعتی و گیاهان دارویی که مباحثی شامل هزینه‌های تولید، برآورد قیمت فروش و میزان تولید و نهایتا اصلاح ژنتیک را در بر دارد.

کارشناس رسمی دادگستری شیلات

اظهار نظر در خصوص تاسیسات شیلات و حوضچه‌های پرورش ماهی و همچنین برآورد خسارت تجهیزات ماهیگیری و صیادی از صلاحیت‌های کارشناسان این رشته است. دروس مهم شیلات عبارتند از: آبزیان و انواع آن‌ها و خاصیت‌های زیستی آن، گیاهان آبزی و نحوه پرورش آ‌ن‌ها، اقتصاد شیلاتی و درآمد‌های حاصل از آن، اصول روش‌های صید ماهی، اصول فرآوری و ماهی شناسی و خواص انواع ماهی و خاویار و همچنین میزان پروتئین آن‌ها و آشنایی با انواع تجهیزات صید و نگهداری ماهی‌ها و مباحث کلی در خصوص بیماری‌های ممکن در حوز‌ها و مراکز پرورش ماهی مهم‌ترین مباحث و دروس این رشته هستند.

کارشناس رسمی دادگستری کشاورزی و منابع طبیعی

تعیین حدود ثبتی اراضی کشاورزی، تشخیص اراضی دایر، بایر و موات و همچنین اظهار نظر در خصوص هزینه‌های تولید کشاورزی و تاسیسات کشاورزی را کارشناسان این حوزه انجام می‌دهند. مهم‌ترین دروس کشاورزی عبارتند از؛ ترکیبی از کتب رشته منابع طبیعی و کشاورزی مانند اصول کشاورزی و آبیاری، گیاه‌شناسی، خاک شناسی، بیماری شناسی گیاهی، آفت شناسی و زراعت. داوطلبان در خصوص انواع تاسیسات آبیاری و قوانین مرتبط به نگهداری از جنگل‌ها و مراتع و همچنین تاریخچه قوانین و اسثنائات منابع طبیعی اطلاعات کاملی باید گرداوری کنند.

کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی

تعیین ارزش چرم، سالامبور، تعیین قیمت مرغ و گوشت و اظهار نظر در خصوص شیوه کشتار و همچنین برآورد خسارت‌ها در این حوزه در صلاحیت کارشناس محصولات دامی است. مهم‌ترین منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی عبارت است از؛ اصول بهداشت دام و مطالبی حول بیماری‌های دامی که منجر به تغییر یا تاثیر در کیفیت محصولات دامی می‌شود، اصول فرآوری و نگهداری دام و نحوه فرآوری و موادی که در فراوری مورد استفاده هستند، تکنولوژی پشم و پوست که بیشترین سوالات آزمون را به خود اختصاص خواهد داد و حول مباحثی از قبیل کیفیت، قیمت و کاربرد انواع پوست، سالامبور و چرم خواهد بود و شناخت بیماری‌های دامی.

کارشناس رسمی دادگستری تاسیسات ساختمانی

بررسی سازه‌های ساختمانی و اظهار نظر در خصوص تاسیسات ساختمانی اعم از لوله‌کشی‌ها سیستم‌های نقشه کشی آن و تعیین قیمت و هزینه‌های وسایل سرمایشی و گرمایشی و تعیین کیفیت آن بر عهده کارشناسان این حوزه است. مهم‌ترین دروس این رشته؛ تکنولوژی ساختمان و شناسایی انواع تاسیسات ممکن در ساختمان‌ها و برند‌های مختلف و تعیین ارزش و قیمت آن، نقشه کشی و تهویه مطبوع و استاندارد‌های ساختمانی از لحاظ تعداد هر سیستم برای متراژ خاص و آشنایی به متغیر‌های آب و هوایی برای تعیین تعداد تاسیسات و در نهایت مباحث حقوقی که ممکن است در قرارداد‌ها و یا اختلافات بین پیمانکار و کارفرما و مدارک ایشان صورت گیرد اهمیت ویژه‌ای در آزمون خواهند داشت.

کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان

یکی از مهم‌ترین و همچنین پر متقاضی‌ترین رشته‌های آزمون کارشناس رسمی است. به دلیل اهمیت صلاحیت‌های این رشته در حل اختلافات متقاضیان رقابت فشرده‌ای برای قبولی دارند. ارزش گذاری املاک، آپارتمان‌ها، مغازه‌ها و همچنین تعیین سرقفلی و اختلافات آن در صلاحیت‌های این رشته است. چند کتاب و درسنامه در این خصوص تالیف شده است که راهنمای داوطلبان خواهد بود که حول مسائلی چون؛ سازه‌های بتنی که اطلاعات کاملی در خصوص فنداسیون و مقاومت مصالح خواهد داد، سازه‌های فولادی و مقاومت و انواع طراحی آن، ایمنی و بهداشت و مقررات شهر سازی و ماشین آلات است. اطلاعات کامل در خصوص انواع سازه‌ها، مقاومت‌ آن ها، مباحث بیمه‌های مهندسی، نوع و نقش جوش‌ها در مقاومت و متغییر‌هایی که در میزان مقاومت بتن‌ها و ستون ها تاثیر دارند و مشخص کردن دقیق هر یک از آن‌ها و نهایتا قوانین مختلف در خصوص ممنوعیت ها و یا استثنائات ساخت و ساز یا بازسازی.

کارشناس رسمی دادگستری معماری و شهرسازی

برآورد قیمت و ارزش زمین‌های مسکونی و تجاری و صنعتی و همچنین حل اختلافات بین افراد و شهرداری و سازمان‌های مختلف در حوزه صلاحیت کارشناسان این رشته است. دروس مهم عبارتند از؛ مبانی شهرسازی و آشنایی با طرح‌های مختلف در شهر سازی و تاریخچه شهر سازی، مبانی معماری و انواع سبک‌های آن، جغرافیای شهری و تعیین کاربری‌ها، کاربرد نقشه‌ها، آمار در شهر سازی و اقتصاد شهری.

کارشناس رسمی دادگستری عمران

در صورتی که نیاز به ارزیابی املاک جهت وثیقه گذاشتن ملک و یا رهن و اجاره وجود داشته باشد کارشناسان این حوزه اظهار نظر می‌کنند داوطلبان به دروس؛ برآورد پروژه جهت تعیین هزینه‌های عمرانی، مقررات ملی ساختمان که بیش از پنج سوال را به خود اختصاص خواهد داد، سازه‌های ساختمانی و انواع آن و برآورد قیمت سازه، اصول مهندسی و زمین‌شناسی اهمیت بیشتری دهند.

کارشناس رسمی دادگستری برنامه ریزی شهری

حل اختلاف بین مشاوران و پیمانکاران و کارفرمایان در برنامه ریزی شهری و اظهار نظر در خصوص طرح‌های شهری در صلاحیت کارشناسان این رشته است. مهم‌ترین منابع این رشته؛ طرح برنامه ریزی شهری و انواع طرح‌های تفصیلی و جامع و هادی ، روش‌های برنامه ریزی شهری، و کاربرد طرح کاربری زمین.  مهم‌ترین مباحث آزمون حول قوانین مختلف و آئین‌ نامه‌های شهرداری‌ها و نهاد‌های وابسته به برنامه ریزی شهری است. توصیه می‌شود متقاضیان حتما در خصوص ریز جزئیات طرح‌ها و اجرای آن و قوانین ناظر بر آن اطلاعات کافی را به دست آورند.

کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری

نقش برداری نیز از رشته‌های پر اهمیت کارشناس رسمی دادگستری است. ترسیم نقشه‌ای یو تی ام، جانمایی، ترازیابی و نقشه برداری جهت خاک برداری و ساخت و ساز و بررسی اختلافات این حوزه در صلاحیت کارشناسان نقشه برداری است. مهم‌ترین منابع این آزمون؛ فتوگرامتریو اندازه گیری و پردازش و تصویر سنجی عکس‌ها و نقشه‌ها، نقشه برداری و آشنایی با مهم‌ترین اطلاحات آن، انواع نقشه برداری و خصوصا کاربرد نقشه برداری، نقشه برداری مسیر، ژئودزی، هیدروگرافی و کاداستر و اهمیت آن در نقشه‌های ثبتی و تعیین مقیاس ها هستند.

کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

برآورد هزینه‌های طرح‌های تزئینی در ساختمان‌ها و همچنین تعیین قیمت محصولات این حوزه و حل اختلافات موجود درباره معماری داخلی از حوزه وظایف و مسئولیت کارشناسان معماری داخلی است. دروس مبانی معماری جهت آشنایی با اصطلاحات معماری، اصول طراحی و اطلاع کامل از انواع طراحی و سبک‌های مختلف آن، تئوری معماری و آشنایی با مهم‌ترین معماران و تاریخچه معماری، محوطه سازی و اطلاع از انواع مواد و ملزومات تزئینی و مقررات معماری از مباحث و دروس مهم این رشته هستند.

کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی

حوزه اسناد و ثبت آن‌ها و اختلافاتی که درآن ایجاد می‌شود مانند تعارض مالکیت و مشکلات ثبتی را کارشناسان این رشته بررسی می‌کنند. مهم‌ترین منابع این رشته در رشته حقوق قرار دارند مانند حقوق املاک پیشرفته و مباحثی در خصوص تحدید حدود، تجدید نظر در آن، آئین نامه‌ها ثبتی، انواع هیئت‌های بررسی و تجدید نظر و روند بررسی درخواست‌ها. متقاضیان این رشته باید به مباحث رشته حقوق تسلط کافی داشته باشند البته مباحث حقوقی که حول اسناد، ثبت‌ آن‌ها و اعتراض به ثبت ایجاد می‌شود.

کارشناس رسمی دادگستری امور بانکی

اظهار نظر در مورد انواع عقود، ضمانت نامه ارزی، ظهر نویسی، وثیقه و دیون در حوزه صلاحیت کارشناسان رشته امور بانکی است. مهم‌ترین دروس این رشته عبارتند از؛ اصول بانکداری که حاوی آشنایی با واژگان مهم بانکی خواهند بود، پول و بانک، بانکداری داخلی که در خصوص قوانین و مقررات حوزه بانکی و شرایط اعطای تسهیلات، بازپرداخت‌ها و حقوق بانک و مشتری است و همچنین حقوق تجارت.

کارشناس رسمی دادگستری امور مالیاتی

بررسی قوانین مالیاتی، میزان مالیات بر افراد حقیقی، اختلافات مالیاتی، مالیات بر ارث و مالیات‌های مربوط به درآمد اتفاق در صلاحیت کارشناسان این رشته است. دروس قانون مالیات‌ها که بیشترین تعداد سوالات را به خود اختصاص می‌دهد انواع مالیات‌ها و نحوه اعتراض و مراجع رسیدگی، مالیه عمومی، حسابرسی مالیاتی جهت تعیین میزان مالیات افراد حقیقی و حقوقی و کلیات حقوق اهمیت زیادی در این رشته دارند.

کارشناس رسمی دادگستری بورس و اوراق بهادار

بررسی اختلاف نظر‌ها در بازار سرمایه و همچنین مسائلی چون واگذاری‌ها و افزایش سرمایه در صلاحیت کارشناسان این رشته است. داوطلبان باید به دروس ذیل توجه ویژه ای نمایند؛ سیاست‌های پولی و مالی در خصوص تاثیر متغیر‌های پولی و مالی بر رفتار بورس، بورس داخلی و بین المللی که مطالبی حاوی تاریخچه و رکود و صعود‌هاست، قوانین بورس که اهمیت زیادی خواهند داشت، تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی و صورت حساب‌های مالی که بخش زیادی از سوالات را تشکیل خواهند داد.

کارشناس رسمی دادگستری ثبت شرکت‌ها و علائم تجاری و اختراعات

بررسی فرآیند صدور مجوز پذیره نویسی، بررسی اشکالات و اختلافات در ثبت شرکت و همچنین حقوق مربوط به ثبت اختراعات در این رشته جای دارند. متقاضیان صرفا به دروسی توجه کنند که مربوط به حقوق ثبت شرکت و همچنین حقوق اختراعات است. در کنار این موارد به قوانین و مقررات و اصطلاحات مهم شرمت‌ای سهامی و انواع شرکت‌ها و قوانین مترتب بر آن، محاسبه سهم الشرکه و یا اطلاع از نحوه انحلال شرکت‌ها و دستور العمل‌های مجمع عمومی و جایگاه سازمانی در سلسله مراتب هر شرکت توجه نمائید.

کارشناس رسمی دادگستری حسابداری و حسابرسی

ارزیابی سهام و سهم الشرکه، حسابداری و حسابرسی طرح‌های عمرانی و حل اختلافات بین پیمانکاران و کارفرمایان در این رشته صورت می‌گیرد. منابع مهم این رشته اصول حسابداری و حسابرسی و انواع استاندارد‌های آن، حسابداری صنعتی و محاسباتی در خصوص میزان هزینه‌ها و درآمد‌ها، حسابداری شرکت‌ها و تعیین میزان ترازنامه و ترازیابی در محاسبات فرضی و دروس رشته حسابرسی هستند.

کارشناس رسمی دادگستری اقتصادی و بازرگانی

حل اختلافات بازرگانی و اقتصادی در حوزه‌های مختلف اعم از قرارداد‌ها و یا سهم الشرکه و ارزیابی سود دهی بر عهده کارشناسان اقتصادی و بازرگانی است. متقاضیان دروس اصول حسابداری در تعیین محاسبات ریاضی مطروحه در آزمون، اقتصاد مدیریت در خصوص ادغام‌ شرکت‌ها و مباحث حقوقی حول مدیریت آن، اصول بازاریابی و مبانی اقتصاد بازرگانی جهت توضیح قوانین تجارت و بازرگانی و همچنین اصطلاحات مختلف حوزه اقتصاد و بازرگانی کاربردی اهمیت زیادی در آزمون خواهد داشت. سوالات این آزمون کاملا کاربردی است و متقاضیان نیازی به مطالعه مباحث تئوریک و انتزاعی نخواهند داشت. توصیه می‌شود به اصطلاحات بازرگانی و تجارت و همچنین قوانین و مقرارات مربوطه توجه بیشتری شود.

کارشناس رسمی دادگستری امور ورزشی

حل اختلافات در خصوص قرارداد‌های ورزشی در رشته‌های مختلف اعم از افراد حقیقی و یا قرارداد با شرکت‌ها و همچنین مربیان و غیره در صلاحیت کارشناسان امور ورزشی است. مدیریت سازمان‌های ورزشی و حقوق و اخلاق در ورزش دروس با اهمیت آزمون خواهند بود مباحث آزمونی را نیز به سه دسته می‌توان تقسیم کرد. اولین نکته در خصوص پزشکی در ورزش است مانند تاثیر حرکات و مصدومیت‌ها در ورزش. نکته دوم مباحث سازمانی در فدراسیون‌های ورزشی است و مبحث سوم مربوط به استفاده از مکمل‌های ورزشی است که مورد اول بیشترین سوالات آزمون را تشکیل خواهد داد.

کارشناس رسمی دادگستری باستان شناسی و حفظ آثار باستانی

بازسازی ابینه تاریخی، اظهار نظر در خصوص تعیین قدمت و برآورد میزان خسارت وارده به ابنیه تاریخی در صلاحیت کارشناسان باستان شناسی است. مهم‌ترین دروس این آزمون؛ باستان شناسی در دوره‌های مختلف و ویژگی‌های باستانی در ساخت ابزار‌ها و ابنیه هر دوره، اصول حفظ ابنیه تاریخی، سکه شناسی، حفاظت اشیاء و استخوان شناسی، تاریخ و اطلاع کامل از مکان ابنیه تاریخی. و همچنین مباحثی در خصوص مهم‌ترین مکان‌های تاریخی در کشور و نشانه‌های مختلف در آن و همچنین آشنایی کامل با دوره‌های تاریخی و سازندگان بناهای مختلف.

کارشناس رسمی دادگستری تئاتر سینما هنر‌های نمایشی

اظهار نظر در خصوص حقوق پدید آورندگان و همچنین محتوای فیلم‌ها برای بررسی جرایم این حوزه در صلاحیت کارشناسان این رشته است. بنیاد نمایش، مبانی هنر‌های تجسمی، فن سیما، کارگردانی نمایش، بازیگری، اسطوره و نمایش و نقد در نمایش برای ورود به این رشته کاربردی هستند. تاریخ هنر ایران و جهان، شناسایی انواع سبک‌ها و شخصیت‌ها، اصطلاحات مختلف در عرصه سینما و سینمای غرب و نمایشنامه های آن بیشترین سوالات آزمون را تشکیل خواهد داد.

کارشناس رسمی دادگستری طبع و نشر

به بررسی مقررات حوزه نشر برای اظهار نظر در خصوص تخلفات و همچنین مالکیت معنوی و اختلاف در قرارداد‌های چاپی می‌پردازند. دروس این رشته عمدتا در رشته روزنامه نگاری و دروسی چون آشنایی با کاغذ و شناسایی انواع کاغذ و ویژگی‌های آن از قبیل وزن و سایز‌های مختلف و همچنین شناخت انواع مقوا، اصول کتابداری، شیمی در چاپ برای تعیین نوع رنگ‌ها، حروف شناسی، رنگ شناسی، فنون چاپ، فنون صحافی و زبان فنی هستند.

کارشناس رسمی دادگستری فیلم سازی عکاسی سینما

حجم زیاد جعل عکس و استناد به آن‌ها در محاکم و یا اعلام جرم علیه دیگران و همچنین مشکلات و مسائل حقوقی حوزه سینما چون قراداد‌ها زمینه ایجاد این رشته بوده است. داوطلبان دروس فنون بازسازی عکس، نور در عکس، اصول عکاسی، اصول فیلم‌برداری، صدا، موسیقی و فیلم و ترکیب بندی تصویر از دروس مهم هستند. علاوه بر این تکنیک‌ها متقاضیان توجه زیادی به تاریخ سینما در ایران و جهان، سبک‌های مختلف سینمایی و تجهیزات مرتبط به آن داشته باشند.

کارشناس رسمی دادگستری کتاب و کتاب شناسی

اظهار نظر در خصوص تخلفات حوزه کتاب مانند کپی برداری و یا اختلاف ناشر و مولف در حوزه صلاحیت این کارشناسان است. دروس رشته کتابداری برای منابع آزمون این رشته کاربرد چندانی ندارد مسائل رشته چاپ که به آن اشاره کردیم و مسائل حقوقی در خصوص مالکیت معنوی اهمیت زیادی در آزمون دارند. کپی برداری غیر قانونی در کتاب و مقررات ناظر بر آن، هزینه‌های کتاب و همچنین تعیین زمان کتابت هم باید مورد توجه قرار بگیرد.

کارشناس رسمی دادگستری موسیقی

از رشته‌های تازه تاسیس است که به مسائل حوزه صدا و موسیقی می‌پردازد و بیشتر هم حول حقوق صاحبان و مالکان صدا و اختلاف آن‌ها با ناشران است. دروس خاصی برای این رشته تعیین نشده است و متقاضیان باید اطلاعات کاملی درباره انواع سبک موسیقی و شناسایی موسیقی داشته باشند. مهم‌ترین موسیقی دانان جهان، تاریخ موسیقی و تاریخ سبک‌ها و موسیقی در ایران اهمیت خواهند داشت.

کارشناس رسمی دادگستری پزشکی پیرا پزشکی و دندان پزشکی

اظهار نظر در خصوص عمل‌های زیبایی و جراحی‌های دهان و دندان و مشکلات پزشکی و بررسی صحنه‌های جرم در این رشته صورت می‌گیرد. یکی از دشوار ترین آزمون‌ها همین آزمون است چرا که حوزه آن بسیار گسترده است. داوطلبان باید به امور سه گانه این رشته تسلط داشته باشند و آثار متعدد این حوزه را مطالعه کنند. انواع عمل‌های جراحی، انواع خدمات دندان پزشکی، تجهیزات دندان پزشکی و شیوه‌های عمل حراجی زیبائی اهمیت خواهند داشت

کارشناس رسمی دادگستری مواد غذایی و مسمومیت‌های ناشی از آن

بررسی کیفیت مواد غذایی، ارزیابی قیمت ها و برآورد هزینه و قیمت تجهیزات حوزه مواد غذایی و بررسی ترکیب مواد استفاده شده در مواد غذایی در این رشته صورت می‌گیرد. اصول تغذیه و اشنایی با مفاهیم علم تغذیه و عناصر مغذی، بهداشت و ایمنی در مواد غذایی و شیوه تامین بهداشت در بسته بندی و تولید، شیمی مواد غذایی جهت پاسخ به سوالاتی در خصوص افزودنی‌ها به مواد غذایی، میکروبیولوژی مواد غذایی، تجزیه مواد غذایی و اصول کنترل کیفیت مهم‌ترین دروس این رشته هستند. متقاضایان به عنوان اصلی آزمون که مسمومیت است توجه کنند، آشنایی با انواع مسمومیت‌ها، علائم و نشانه‌های آن و همچنین تاثیر آن بر بدن هم بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

کارشناس رسمی دادگستری داروسازی و سم شناسی

بررسی کیفیت دارو‌ها و لوازم آرایشی و بهداشتی و اظهار نظر در خصوص قیمت‌ها، تعیین مسمومیت‌ها و قصورات پزشکی در این رشته جای دارند. دروس ویروس شناسی و اثیر انواع باکتری و ویروس بر بدن و دارو‌های مهم در مقابله با ویروس، دارو شناسی مباحثی که حول تاثیرات انواع دارو و مواد دارویی وجود دارد، سم شناسی و تاثیرات انواع سم بر قسمت‌های مختلف بدن، گیاهان دارویی و انواع عناصری که در این گیاهان موجود است، روش‌های آنالیز و کنترل میکروب‌ها و شناسایی انواع باکتری‌ها و انواع مسمومیت‌ها و نیاز‌های داروئی حاصل از آن از دروس و مباحث تخصصی این رشته هستند.

کارشناس رسمی دادگستری آتش نشانی و آتش سوزی

علت یابی عوامل آتش سوزی و بررسی سیستم‌های آتش نشانی و تعیین خسارت‌هایی ناشی از آتش سوزی در صلاحیت کارشناسان این رشته است. دروس فیزیک حریق و سوانح و آشنایی با علل و زمینه‌هایی که باعث حریق می‌شوند، مدیریت بحران و نیاز‌های پس از آتش سوزی، امداد رسانی و شیوه‌های مختلف آن چه در مهار و چه در نجات، شیمی و پاکسازی که بیش از هفتاد درصد سوالات آزمون را تشکیل خواهند داد. موادی که منجر به آتش سوزی می‌شوند، ترکیبات شیمیایی آن، گاز‌هایی که تولید می‌کنند و بهترین روش مقابله با آتش سوزی‌ و مواد منفجره یا محترقه مهم ترین مباحث و دروس آتش نشانی هستند.

کارشناس رسمی دادگستری اسلحه شناسی و مهمات

تشخیص قتل و خودکشی، ارزیابی انواع سلاح‌ها و مهمات، آنالیز مواد محترقه و همچنین بررسی آثار آن در حوادث بر عهده کارشناسان این حوزه است. بخش زیادی از سوالات این رشته در خصوص مواد محترقه خواهد بود و متقاضی باید نسبت به انواع مهمات و برند‌های آن و همچنین کشور‌ها و سال ساخت و اسلحه و شناسایی انواع خشاب‌ها و تیر‌ها و میزان تخریب آن ها اطلاعات کافی داشته باشد. برد اسلحه و میزان تخریب و همچنین شیوه کارکرد سلاح و اثراتی که بر جای می‌گذارند مهم‌ترین بخش آزمون خواهند بود.

کارشناس رسمی دادگستری نفقه

یکی از اختلاف برانگیز ترین موضوعاتی که در حال حاضر در مراجع قضائی وجود دارد نفقه است. این که نفقه به چه کسانی تعلق می‌گیرد و شرایط آن چیست و همچنین برآورد میزان نفقه در این رشته صورت می‌گیرد. با توجه به یکسان بودن شرایط نفقه داوطلبان تنها چند کتاب در خصوص نفقه و مهریه، شرایط آن، انواع نفقه  و تعیین میزان آن در شرایط و مناطق مختلف را مطالعه نمایند.

کارشناس رسمی دادگستری لوازم خانگی و اداری

ارزیابی و برآورد ارزش اموال منقول، ارزیابی کیفیت انواع محصولات و همچنین اظهار نظر در خصوص اختلافات این حوزه مهم‌ترین صلاحیت‌های کارشناسان هستند. در این خصوص منابع چندان مشخصی ندارد اما مهم‌ترین مباحث این آزمون حول شناخت اجزای لوازم مختلف، اطلاعاتی حول کیفیت مبلمان، شناخت انواع کمپانی و سازنده لوازم و همچنین مباحث حقوقی پایه در خصوص ارث بر اموال بیشترین سر فصل های این آزمون خواهند بود.

کارشناس رسمی دادگستری پرستاری

دستکاری پرونده بیمار‌ها، شیوه‌های مراقبت از بیمار، تجویز دارو به آن‌ها، کنترل دارو، صدمه به بیمار و بسیاری موراد دیگر در صلاحیت کارشناس پرستاری است. داوطلبان دروس اصول و مهارت‌های پرستاری و شرایط نگهداری بیمار در شرایط خاص، داروشناسی و اطلاع از انواع دارو‌هایی که در بخش‌های مرتبط تزریق می‌شوند، وضعیت سلامت بیمار، اخلاق پرستاری و مفاهیم اساسی در پرستاری مانند نحوه ارتباط و برخورد با همراهمان و خود بیمار و همچنین اطلاع از مقررات و وظایف پرستاری را به خوبی بیاموزد.

کارشناس رسمی دادگستری مامایی

اظهار نظر در خصوص پرده بکارت، آزمایش‌های بارداری، صدمه با بارداران، سقط جنین و انواع زایمان و مشکلات آن توسط کارشناس مامایی صورت می‌گیرد. دروس حقوق و پزشکی قانونی در مامایی برای پاسخ به سوالاتی درباره شرایط بارداران و سقط جنین، جنین شناسی و اطلاع از دوره‌های مختلف جنینی، بارداری و زایمان که در جهت پاسخ به سوالات مربوط به عمل‌ها و اشکالات احتمالی حول عمل اهمیت بسیار زیادی در این رشته دارند.

کارشناس رسمی دادگستری علوم آزمایشگاهی

اظهار نظردر خصوص بیماری‌ها و قصورات پزشکی  انتقال بیماری و همچنین نتایج آزمایشگاه‌ها در این رشته انجام می‌شود. دروس زیست سلول و ملکولی، آناتومی نظری، آسیب شناسی، بیو شیمی پزشکی، میکروب شناسی و خون شناسی حتما باید توسط داوطلبان مطالعه شود.

کارشناس رسمی دادگستری حمل و نقل و ترابری

کارشناسان این حوزه به بررسی اختلافات در حوزه حمل و نقل آبی، دریایی و هوایی و مسائل و مشکلات در قراداد آژانس‌های زمینی و هوایی می‌پردازند. حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی، سیستم‌های حمل و نقل هوشمند، تقاضا در حمل و نقل و برنامه ریزی در حمل و نقل دروس مهمی هستند. در این آزمون مسئله کلی در خصوص یک اختلاف انتزاعی شکل می‌گیرد که مربوط به حمل و نقل است و از متقاضی خواسته می‌شود پیرامون آن پاسخ دهد. بنابراین متقاضی باید به قوانین حمل و نقل و مقررات و همچنین انواع قرارداد‌های حمل و نقل تسلط کافی داشته باشد. بخشی از این آزمون در خصوص حقوق بین الملل خواهد بود.

کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه دریایی و غواصی

رسیدگی به سوانح دریایی و همچنین ارزیابی میزان خسارت وارده بر تجهیزات مختلف در این حوزه و بررسی اختلافات مهم‌ترین وظایف کارشناس این رشته است. دروس شناخت کشتی برای تعیین نوع حرکت و امکان‌های مقاومت در مواقع خطر ساز، تحلیل سازه‌ها جهت تعیین میزان خسارت و تاثیر خسارت وارده بر یک جزء کشتی و تاثیر آن به بر هم خوردن احتمالی تعادلات، تجهیزات دریایی و طراحی اجزا ماشین در مهندسی دریا اهمیت زیادی در این آزمون دارند. در این آزمون نیز یک فرضیه مطرح می‌شود که ابعاد مختلفی دارد و متقاضی باید در خصوص نوع کشتی‌ها، انواع موتور‌ها، نقاط ضعف و قوت آن و نقش هدایت کننده‌ها در بروز خسارت تسلط کافی داشته باشد.

کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری زمینی و تصادفات

در صورت بروز یک تصادف برای تعیین علل حادثه و همچنین میزان خسارت وارده از کارشناسان این حوزه استفاده می‌شود. دروس این رشته نیز ترکیبی از مهندسی خواهند بود. مهندسی خودرو و همچنین اطلاعاتی در خصوص قوانین راهنمایی و رانندگی و نشانه شناسی‌ها انواع تابلو‌های راهنمائی و رانندگی، حداکثر سرعت‌ و همچنین قابلیت‌های خودرو و جاده‌ها. قیمت انواع تجهیزات خودرو و خصوصا تجهیزاتی که بیشتر در معرض تصادف هستند بیشترین سوالات آزمون را تشکیل خواهند داد. مباحث حقوقی در خصوص فرضیات متفاوت در تصادفات و همچنین اطلاعات کامل مکانیکی از موتور‌ها.

کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه هوایی

در صورت بروز سوانح برای هواپیما و پرنده‌ها و همچنین اختلاف در نگهداری و تعمیرات کارشناسان این حوزه اظهار نظر می‌کنند. سازه هواپیما و جنس بدنه و انواع مدل‌های طراحی، مدل هواپیما و انواع آن و همچنین دسته بندی هواپیما‌ها بر اساس موتور، مسافر، وزن و غیره، شناسایی پرنده‌ها و مواد هواپیما و همچنین اطلاع از قرارداد‌های حقوقی این حوزه اهمیت خاصی در آزمون خواهند داشت.

کارشناس رسمی دادگستری گیاه پزشکی

کارشناس گیاه پزشکی به تاثیر سموم بر گیاهان، ارزیابی کیفیت و قیمت سموم و همچنین ارزیابی خسارت‌ها می‌پرادازد. مهم‌ترین دروی آزمون کارشناس گیاه پزشکی و نحوه مقابله با بیماری‌ها و شناخت بافت‌های گیاهی و میزان تغذیه و همچنین شرایط اقلیمی گیاهان،قارچ شناسی و انواع بیماری‌های قارچی و تفکیک قارچ‌ها، گیاه شناسی، ژنتیک و اطلاع از اصلاح گیاهان، بیماری‌های گیاهی اعم از آفت زدگی، بیماری‌های قارچی، کمبود‌ها و بهترین عناصر لازم برای رفع آن و همچنین شناسایی نشانه‌های مختلفی که در گیاهان وجود دارد و حاکی از کمبود عناصر است و یا باید بدانید که کمبود یک عنصر چه تاثیری در رنگ هر گیاه خواهد داشت.

کارشناس رسمی دادگستری مهندسی ترافیک

مهندسی ترافیک یکی از جدید ترین رشته‌های کارشناس رسمی دادگستری است که معضل ترافیک می‌پردازد. دروس ایمنی در ترافیک و مهندسی ترافیک پیشرفته و مباحثی در خصوص نشانه‌های مختلفی که برای تردد و عبور و مرور در نظر گرفته شده است و همچنین طرح‌های مختلف کنترل ترافیک چه طرح‌های شهری و چه طرح‌های فیزیکی و نیز قوانین عبور و مرور مهم‌ترین منابع آن باشند.

منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری محیط زیست طبیعی، شعر و سرود، طراحی و گرافیک و آثار هنری و نفیسه نیز به دلیل جدید بودن این رشته‌ها چندان مشخص نشده است اما با توجه به شباهتی که بسیاری از رشته‌های کارشناسی به یکدیگر دارند، متخصصان کتب پر اهمیت هر حوزه را مطالعه نمایند.

نکته تکمیلی آن که داوطلبان به منابع مذکور اهمیت ویژه‌ای دهند و با دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون از فروشگاه دیجیتال کارشناس رسمی دادگستری راه خود برای موفقیت در آزمون را هموار‌تر نمایند.

 

No Internet Connection