مقالات سایت
دسته بندی مقالات
مقالات سایت
دسته بندی مقالات

 

دفترچه آزمون کارشناس رسمی دادگستری سال ۱۳۹۸

برای اطلاع از نحوه برگزاری آزمون روی تصویر کلیک کنید

دفترچه مذکور فقط بدلیل تماسهای مکرر مراجعین و اطلاع رسانی درج شده است و این دفتر خدماتی در رابطه با آزمون ندارد لذا سوالات خود را با شماره تماسهای مندرج در روی جلد دفترچه طرح نمایید.

دفترچه راهنمای آزمون های کارشناسان رسمی دادگستری

دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون های کارشناسان رسمی دادگستری

کانون کارشناسان رسمی دادگستری

مرکز وکلاء و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه

جهت تسهیل در دسترسی به منابع آزمون با امکان دانلود رایگان در این سایت قرار داده شده است

دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون های کارشناسان رسمی دادگستری

گروه کارشناسان رسمی دادگستری

فقط خدمات کارشناسی ارائه می نماید و مرجع برگزاری آزمون کارشناسان رسمی دادگستری

شورایعالی کارشناسان رسمی دادگستری

 مرکز وکلاء و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه

می باشد شماره تماس آنها در این بخش درج شده است

کانون کارشناسان رسمی دادگستری

 

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری

شرکت‌های حمل و نقل هوایی، نیرو‌های انتظامی، ارتش و حتی افراد حقیقی سالانه اقدام به خرید و فروش هواپیما‌های زیادی می‌کنند. تجهیز سیستم‌های هوایی از اهداف همه نهاد‌های مذکورهستند. معمولا تکنولوژی‌ ساخت هواپیما هر دهه از هواپیما‌ها و بالگرد‌های جدیدی رونمایی می‌کند که هم الزام و هم اشتیاق زیادی برای خرید به وجود می‌آید.

اما یک مسئله بسیاری اساسی در خرید و فروش‌ها وجود دارد. موضوع اول کارشناسی و عقد قرارداد برای خرید و فروش است و دیگری ارزیابی نیاز‌ها برای خرید. کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه هوایی به بررسی چنین مواردی در این حوزه می‌پردازد.

حداقل چهار نوع خرید هواپیما و بالگرد را می‌توان متصور شد. اول این که دولت و یا یک شرکت خصوصی اقدام به عقد قرارداد‌ با شرکت‌های بزرگ هواپیماسازی مانند ایرباس و بوئینگ می‌کنند. نوع دوم خرید تجهیزات هوایی نظامی است. عمده خرید‌ها در این حوزه از کشور‌های روسیه، چین و آمریکا و حتی آلمان صورت می‌گیرد. نوع سوم خرید و یا جابجایی هواپیما و هلوکپتر بین شرکت‌هاست. مثلا یک شرکت هوایی در ایران هواپیمای خود را با شرکت دیگری معاوضه می‌کند. نوع چهارم خرید هواپیما‌ای شخصی است. هم از لحاظ قانونی و هم از لحاظ زیر ساختی امکاناتی فراهم شده است تا انواع هواپیما‌های شخصی و تفریحی خرید و فروش شوند.

کارشناس دادگستری وسائط نقلیه هوایی به اظهار نظر کارشناسانه در خصوص موضوعات فوق می‌پردازد. کارشناس برای ارزیابی خود نیاز دارد تا با انواع هواپیما مسافربری، جنگی و شخصی آشنا باشد و قابلیت‌های هر کدام را به خوبی بداند. چرا که هنگام عقد قرارداد خرید و فروش به نیاز هر شرکت و تکنولوژی بهره‌مندی از بالگرد و هواپیما توجه خاصی می‌شود.

انواع هواپیما‌های مسافربری در ایران؛ ایرباس a310، بوئینگ 737، ایرباس a320، بوئینگ 747، فوکر 100، ایرباس 727 هستند. عمده تفاوت این هواپیما‌ها در شکل ظاهری و نوع موتور، ظرفیت و کوتاه و بلند برد بودن آن‌هاست. برای مثال بوئینگ 737 دو موتوره و بوئینگ 747 چهار موتوره هستند و از لحاظ ظرفیتی و نوع برد تفاوت‌های مهمی با یکدیگر دارند.

البته وسایل نقلیه با سرعت بسیار عجیبی در حال پیشرفت هستند. برای مثال هایپر لوپ ها قطعا تحول بزرگی در حوزه حمل و نقل ایجاد خواهند کرد و ممکن است در آینده نزدیک جایگزین بسیاری از هواپیما‌ها شوند. سرعت هایلوپ‌ها حدود 1200 کیلومتر بر ساعت است.

انواع هواپیما‌های جنگی هم عبارتند‌اند از؛ جنگنده F/A بوئینگ، جنگنده Dassulat rafale، انواع جنگنده‌های f14، f18 و مدل‌ها پیشرفته و جدید‌تر آن. همچنین انواع جنگنده‌های ایرانی عبارت اند از میراژ، سوخو، کوثر، آنتونوف و غیره.

در حال حاضر مدل‌های زیادی از هواپیما‌های شخصی نیز در کشور وجود دارند که آمار‌ها بیش از 400 مورد هواپیما و جت شخصی را گزارش‌ کرده‌اند. در یادداشت دیگری در خصوص شرایط پروازی و قیمت این هواپیما‌ها مطالبی را طرح کرده‌ایم.

بنابراین کارشناس رسمی وسائط نقلیه هوایی در اظهار نظر برای خرید و فروش ابتدا قابلیت‌ها و ظرفیت‌های هواپیما‌ها را در نظر می‌گیرد. اما ممکن است در جریان خرید و فروش مشکلاتی ایجاد شود. عدم پایبندی به قرارداد‌ها یکی از مهم‌ترین نکات است. در این موارد معمولا اختلافات در دادگاه‌های بین المللی و طبق حقوق بین الملل بررسی می‌شوند به همین دلیل هم کارشناسان این حوزه به بررسی امکان دادرسی در این خصوص می‌پردازند و یا رایزنی‌ها بین شرکت‌ها و حتی بین دولت‌ها شکل می‌گیرد.

اختلاف دیگر در خرید و فروش هواپیما و جت شخصی صورت می‌گیرد. در بازار‌های داخلی هم هواپیما‌های شخصی خرید و فروش می‌شوند. بعضی از شرکت‌ها و یا افراد اقدام به خرید  فروش می‌کنند. از آن جا که هم بررسی هواپیما و هم قیمت گذاری آن امری تخصصی است بهتر است خرید و فروش با حضور کارشناسان صورت گیرد اما اگر این اتفاق نیافتد معمولا شاهد بروز اختلاف می‌شویم که در این موراد کارشناس وسائط نقلیه هوایی به بررسی قرارداد و هواپیما و یا بالگرد مورد معامله می‌پردازد و در خصوص کارآیی، سلامت و قیمت آن اظهار نظر می‌کند.

اما در موراد مهمی چون مزایده شرکت‌های هوایی و یا هواپیما‌ها هم نیاز مبرمی به کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه هوایی وجود دارد. بسیاری از هواپیمایی‌ها مانند شرکت‌ هواپیمایی کارون اقدام به واگذاری از طریق مزایده می‌کنند. تعیین قیمت و ارزش واقعی هواپیمایی مستقیما به تعداد و نوع و کیفیت هواپیما‌ها بستگی دارد. در مورادی یک شرکت برای مثال بیست هواپیما در اختیار دارد که امکان تعیین قیمت‌ آن‌ها بر اساس قیمت‌های جهانی وجود دارد اما نقص فنی و کمبود تجهیزات و یا زمین‌گیر بودن این هواپیما‌ها باعث کاهش ارزش و کارآیی آن‌ها می‌شود به همین دلیل هم ممکن است قیمت‌های اعلام شده بدون در نظر گرفتن این موارد باشد و زمینه اختلاف را فراهم کند.

به طور کلی چه در موراد خرید و فروش و عقد قرارداد هواپیما‌های نو، دست دوم و یا جابجایی و معاوضه و چه خرید بالگرد و جت‌های شخصی و نظامی و چه مزایده‌های مختلف در حوزه حمل و نقل هوایی کارشناس وسائط نقلیه هوایی صاحب نظر است و در صورت بروز اختلاف در جریان مزایده و یا پس از خرید و فروش و یا قرارداد خرید هواپیمای شخصی می‌توان به کارشناسان ما رجوع کرد.

No Internet Connection